hrad u Brandova

Loupežnická skála, Raubschloss
Terénní pozůstatky malého hradu neznámého jména i historických osudů, archeologicky datovaného do 2. pol. a konce 13. stol. Dochováno jádro s malým do skály vytesaným objektem a upraveným prostorem vstupu, tesaný šíjový příkop, boční příkopy a val.
Hlavní obrázek místa
Jádro lokality přes příkop od severu
© Filip Matoušek 05/2008
Málo známé zbytky hrádku, v literatuře uváděné jako hrad u Brandova (někdy též Loupežnická skála – Raubschloss), se dochovaly v těsné blízkosti státní hranice s Německem na skalnatém břitu nad Načetínským potokem, na dohled od domků osady Kolonie, asi 1 km jihojihozápadně od Brandova. Stačí se vydat z Brandova po modré značce směrem na Gabrielinu huť a údolí Telčského potoka a v osadě Kolonie uhnout za posledním domkem vpravo po pěšině směrem k lesíku, skrývajícímu malé, ale výrazné návrší ze zbytky hrádku.
Filip Matoušek, 28.7. 2008
popis

Středověký hrad stával na ostrožně nad Načetínským potokem, do jehož údolí spadá západní svah ostrožny velmi strmým srázem. Od východu je lokalita mnohem snadněji přístupná a byla proto zabezpečena příkopem a valem; na severní straně odděluje jádro od pokračující plochy ostrožny šíjový příkop, vytesaný do skály. Jeho kontreskarpa byla upravena přisekáním na jakousi skalní lavici, umožňující zřejmě nástup na most přes příkop. V čele jádra (na severní straně) jsou patrné stupňovité úpravy podloží, patrně související s řešením vstupu. Nad nimi se nachází do skály vytesaný pravoúhlý prostor o rozměrech 1,2 x 0,8m, blíže nejasného účelu. Další stopy úprav či zástavby jádra již nejsou jednoznačně patrné, přestože je pravděpodobná existence nějakých konstrukcí zvláště v jižní části. Dále k jihu vybíhá klesající úzká ostrožna hradního jádra do mohutných skalních útesů, z jejichž vrcholu je dobře přehledné celé údolí Načetínského potoka pod hradem…  číst dále

© J. Anderle - E. Černá - A. Kirsche, Castellologica bohemica 3 (ArÚ Praha, 1993), 5.8. 2008

historie

Doposud se nepodařilo objevit žádné historické prameny či zprávy vztahující se k lokalitě, navíc jsou velmi řídké i zmínky o její existenci vůbec. Jaroslav Schaller uvádí roku 1787, že nedaleko Brandova směrem na Rothenthal jsou patrné „malé pozůstatky rozpadlého zámku“. V druhém dílu svých Böhmens Burgen, Vesten und Bergschlößer z roku 1844 historik František Alexander Heber uvádí: „stejný osud zapomnění postihl také tvrz, ležící kdysi mezi Červeným Hrádkem a Brandovem, severozápadně od Jezeří, kterou nyní znají okolní obyvatelé jen pod jménem Alte Schloss, tj. Starý zámek. Dodnes tedy není známo ani původní jméno opevněného sídla, ani jeho osudy. Ke znovuobjevení tohoto zajímavého místa došlo až díky práci německých amatérských historiků D. Geyera a A. Kirsche v 90. letech 20. století. Podle keramiky, nalezené od té doby při několika povrchových průzkumech, je možné stanovit krátkou dobu života hradu do 2. poloviny či spíše závěru 13. století.

© J. Anderle - E. Černá - A. Kirsche, Castellologica bohemica 3 (ArÚ Praha, 1993), 5.8. 2008

Další texty historie

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© V. Durdík podle J. Anderleho (in T. Durdík: K problematice pohraničních tzv. horských hrádků, Archaeologia historica 29, Musejní a vlastivědná společnost v Brně, Brno 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1787

    Jaroslav Schaller se zmiňuje, že nedaleko Brandova jsou patrné malé pozůstatky rozpadlého zámku.

  • koncem 20. století

    Díky práci německých amatérských historiků D. Geyera a A. Kirsche došlo k znovuobjevení místa.

Ústecký kraj,  Most  (MO), Brandov

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Eduardova skála
 Dřevařský rybník
 Nový Žeberk
 Lniště
 Jeřabina
 Josefinina skála
 Černý rybník
 Skalní okno
 Jezerka
 Starý Žeberk
 Dieterova štola
 Švédské šance
 Albrechtická štola
 Jezeří
 smírčí kříž
 Najštejn
 Blatno
 kaple
 údolní nádrž Janov
 Červený Hrádek
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Stülpnerův pomník
 Lichtenwald
 smírčí kříž
 Janov
 Georgensdorf
 milník
 Hausberk
 železniční most
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 kamenný kříž
 vodní nádrž Fláje
 Hirtstein
Základní informace místa
ID místa: 6539
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama