Pův. gotický jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm, sakristií po severní straně a západní věží poprvé připomínán v r. 1263. Postaven uprostřed hřbitova, obehnaného ohradní zdí. Je významným dokladem stáří a historie obce. Stavba obsahuje řadu hodnotných středověkých stavebních konstrukcí.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihovýchodu od ohradní zdi hřbitova
© Marcela Váňová 12/2020
Kamenný Újezd (lidově Kameňák, německy Steinkirchen) je obec ležící v okrese České Budějovice, zhruba devět kilometrů jihozápadně od krajského města. Nejstarší písemné zmínky o vsi pocházejí z r. 1263. Kromě farního kostela Všech svatých je zde ještě barokní fara pod kostelem, čtveřice božích muk, kamenný rozcestník a pozůstatky koněspřežné dráhy České Budějovice - Linec.
Nedaleko obce stojí na ostrohu nad řekou Vltavou zřícenina hradu Maškovec ze 2. poloviny 14. století. V okolí obce jsou na několika místech mohylová pohřebiště různého stáří. Kamenný Újezd u Českých Budějovic je nejdelší název železniční zastávky v ČR.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 1.12. 2020

  historie

  Původní gotický jednolodní kamenný kostel byl pravděpodobně založen spolu se vsí už v r. 1263 (rytíř Vernéř z Kamenného kostela), jako farní je od r. 1290 (první písemná zmínka o kostele). Pravoúhlý presbytář byl přistavěn po r. 1351. Koncem 15. století (1490) byla provedena pozdně gotická přestavba (sanktuář), věž kostela byla postavena v letech 1690-1694 a loď kostela rozšířena v r. 1727 (nové zařízení

  Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, webb obce, Jaroslav Špiroch, 25.12. 2020

  popis

  Jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm, sakristií po severní straně a západní věží je postaven uprostřed hřbitova, obehnaného ohradní zdí. Nalézá se na severním okraji obce při hlavní silnici do Českých Budějovic. Původem středověký kostel je dokladem stáří a historie obce, které částečně dal i jméno (Steinkirchen - kamenný kostel). Stavba obsahuje řadu hodnotných středověkých konstrukcí -

  Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, webb obce, Jaroslav Špiroch, 3.12. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Kamenný Újezd

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15398
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 23.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama