Pův. gotický jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm, sakristií po severní straně a západní věží poprvé připomínán v r. 1263. Postaven uprostřed hřbitova, obehnaného ohradní zdí. Je významným dokladem stáří a historie obce. Stavba obsahuje řadu hodnotných středověkých stavebních konstrukcí.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihovýchodu od ohradní zdi hřbitova
© Marcela Váňová 12/2020
Kamenný Újezd (lidově Kameňák, německy Steinkirchen) je obec ležící v okrese České Budějovice, zhruba devět kilometrů jihozápadně od krajského města. Nejstarší písemné zmínky o vsi pocházejí z r. 1263. Kromě farního kostela Všech svatých je zde ještě barokní fara pod kostelem, čtveřice božích muk, kamenný rozcestník a pozůstatky koněspřežné dráhy České Budějovice - Linec. Nedaleko obce stojí na ostrohu nad řekou Vltavou zřícenina hradu Maškovec ze 2. poloviny 14. století. V okolí obce jsou na několika místech mohylová pohřebiště různého stáří. Kamenný Újezd u Českých Budějovic je nejdelší název železniční zastávky v ČR.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 1.12. 2020
popis

Jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm, sakristií po severní straně a západní věží je postaven uprostřed hřbitova, obehnaného ohradní zdí. Nalézá se na severním okraji obce při hlavní silnici do Českých Budějovic. Původem středověký kostel je dokladem stáří a historie obce, které částečně dal i jméno (Steinkirchen - kamenný kostel). Stavba obsahuje řadu hodnotných středověkých konstrukcí - žebrové klenby, oltářní menzy a pozdně gotický sanktuář. Kostel prošel významnou barokní přestavbou - stavba věže, úprava oken, dveří a plastické členění fasády. Vznikl zde tak harmonický celek spojující umění několika slohů a staletí. Kolem poloviny 18. století byly pořízeny nové oltáře, mobiliář a zvony. V r. 1969 byly slavnostně posvěceny a na věž kostela zavěšeny tři nové zvony - sv. Václav, Panna Maria a sv. Jan Nepomucký. Zachován je též tzv. Velký zvon, zavěšený v dolní části věže. Ulil jej mistr Bartoloměj z Prahy v r.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, webb obce, Jaroslav Špiroch, 3.12. 2020

historie

Původní gotický jednolodní kamenný kostel byl pravděpodobně založen spolu se vsí už v r. 1263 (rytíř Vernéř z Kamenného kostela), jako farní je od r. 1290 (první písemná zmínka o kostele). Pravoúhlý presbytář byl přistavěn po r. 1351. Koncem 15. století (1490) byla provedena pozdně gotická přestavba (sanktuář), věž kostela byla postavena v letech 1690-1694 a loď kostela rozšířena v r. 1727 (nové zařízení kostela - mobiliář a zvony). Celý kostel tak dostal jednotnou barokní úpravu. V r. 1969 byly zavěšeny tři nové zvony. Začátkem 90. let byl kostel rekonstruován (1991-1993 střecha a vnější omítky a v r. 1994 výmalba interiéru). Nyní je kostel přístupný při bohoslužbách.

Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, webb obce, Jaroslav Špiroch, 25.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Kamenný Újezd

Místa v okolí

 Kamenný Újezd
 Plavnice
 Maškovec
 kaple Panny Marie
 Boršov
 Poříčí
 Bartochov
 kaplička Panny Marie
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kaplička Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kamenný most
 Římov
 kostel sv. Václava
 Doubravice
 kostel sv. Martina
 hradiště Záluží
 Štěkře
 Holkov
 Dívčí Kámen
 Červený dvůr
 Kamenná věž
 Třísov
 Třísovská lípa
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Velešín
 radnice
 mariánský sloup
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 kostel sv. Rodiny
 solnice
 Puklicův dům
 Černá věž
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 Sedlo
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 návesní kaple
 Kluk
 židovský hřbitov
 Habří
 Habří
 Doubíčko
 Granátník
 kostel sv. Víta
 Chlum
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Trocnov
 Houžná
 Čakovec
 Rudolfov
 Staré Machovice
 Lustenek
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Machovice
 Kleť
 židovský hřbitov
 Ledenice
 městské opevnění
 Vildštejn
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 boží muka
 prelatura
 kaplanka
 jezuitská kolej
 Slabošovka
 mariánský sloup
 radnice
 kaple sv. Martina
 kostel sv. Víta
 boží muka
 dům č. p. 60
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 pranýř
 radnice
 Borovany
 kamenný most
 Pořešín
 kamenná boží muka
 Buškův hamr
 pranýř
 Orty
 kostel sv. Vavřince
 Dobrkovický mlýn
 Holašovice - VPR
 Kvítkův dvůr
 Trhové Sviny
 Libníč
 Zvíkov u Lišova
 ZOO Dvorec
 Suchá
 Čížkrajice
 kostel sv. Václava
 Slavkov
Základní informace místa
ID místa: 15398
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama