Původně jednoduchá gotická věžovitá tvrz z 15. stol., renesančně upravená v průběhu druhé poloviny 16. stol. za Volfa Gotharda Perglára a později v polovině 19. stol. částečně zbořena, se zachovanou nejstarší věžovitou částí.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu
Vpravo věžovitá část původní tvrze
© Luděk Pitter 07/2006
Obec Tedražice se nachází nedaleko Sušice, západně od Tedražického potoka a kopců Strážiště a Hora a necelý kilometr severovýchodně od zaniklé vsi Zdouň se zaniklou tvrzí a dodnes stojícím kostelem sv. Vavřince, založeným ve druhé polovině 13. stol. Tedražická tvrz se nachází při západním okraji obce. Do dnešních dnů se dochovala však jen její část. Nejstarší část bývalé tvrze, přibližně čtvercovou věž si lze dobře prohlednout jen ze dvora, který bývá zpravidla přístupný.
L.P., 20.4. 2007
historie

Tedražice lze spojovat s panským sídlem ve Zdouni, neboť se předpokládá, že patřily zdouňským šlechticům. Později byly i se Zdouní připojeny k velhartickému panství. V 15. stol. se Tedražice staly samostatným statkem ve vlastnictví jistého Děpolta. Snad právě za něj došlo k založení tvrze a to její nejstarší části velké věže s hradbou a příkopem. Tvrz je však písemně zmiňována až v roce 1471. Na přelomu 15. a 16. stol. byly na východní straně přistavěny k věži dvě obytné místnosti. V polovině 16. stol. za Volfa Gotharda Perglára byla tvrz renesančně přestavěna a rozšířena severním směrem. Součástí přístavby byl průjezd a šestiboká věž s kaplí v patře. Za Floriána Jaroslava Švihovského počátkem 18. století byl upraven interiér tvrze. V polovině 19. stol. byla severní část tvrze i se šestibokou věží zbořena a do dnešních dnů se tak dochovala jen nejstarší část tvrze. Dnes je tvrz…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří: Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 20.4. 2007

Půdorys místa

Plán přízemí (1993), Tedražice (Klatovy), plán přízemí tvrze. Stav r 1993, zaměření a kresba Jiří Úlovec.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 3. díl, [S-Z], Argo, 2005
Obrázek
Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hrádek

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Sušice
 Čejkovy
 Lipová Lhota
 Kašovice
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 městský špitál
 Svatobor
 kaple Panny Marie
 Mokrosuky
 židovský hřbitov
 Svojšice
 barokní kaple
 Miřenice
 synagoga
 Žikov
 Budětice
 Volšovy
 židovský hřbitov
 Kolinec
 židovský hřbitov
 Dlouhá Ves
 synagoga
 Rabí
 Kněžice
 Chamutice
 Ujčín
 Petrovice
 Žichovice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Nalžovy
 židovský hřbitov
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Kojšice
 Zavlekov
 Velhartice
 Loučová
 Ballymotte
 lesopark Prašivice
 Sedlo
 Hlavňovice
 kaple sv. Václava
 Dolejší Krušec
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Žihobce
 Mlázovy
 kaple sv. Anny
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 židovský hřbitov
 Malonice
 boží muka
 švédské hroby
 Dolejší Těšov
 Palvinov
 kostel sv. Václava
 Kašperk
 kašna II
 Nemilkov
 Horská synagoga
 kašna I
 kostel sv. Kateřiny
 sýpka a kalvarie
 Vatětice
 Pustý hrádek
 Boříkovy
 Kundratice
 Mačice
 Hradiště
 kostel sv. Mikuláše
 smolná pec
 kostel sv. Klimenta
 Karlov
 Prácheň
 Podolí
 kostel sv. Vintíře
 radnice
 Frymburk
 kostel sv. Markéty
 Hrad u Strašína
 pranýř
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
 boží muka
 Vojnice
 kaple sv. Vintíře
 Rosenauerův mlýn
 Záluží
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Hvížďalka
 zámecký pivovar
 Těšetiny
 Pražská brána
 Podměstský mlýn
 Nový Čestín
 kaple sv. Anny
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 boží muka
 Běšiny
 Maleč
 Běšiny
 Běšiny
 Mochtín
 Javorná
 Srbice
 Habartice
 Měsíční kámen
 Královský kámen
 Újezdec
 Obytce
 Sobětice
 kaple sv. Kříže
Kontaktní informace
Tedražice 1
Hrádek
342 01 Sušice 1
Základní informace místa
ID místa: 5162
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama