Ocelová rozhledna (16 m, 460 m n. m.) postavena v l. 2010–2011 a slavnostně otevřena 16. června roku 2011. Rozhledna stojí na Skřivánčím vrchu mezi obcemi Málkov a Zelená. Výhled z ní je jak na Krušné hory tak na hnědouhelný revír s elektrárnami Tušimice a Prunéřov.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna na Skřivánčím vrchu.
© Radovan Smokoň 12/2011
Rozhledna se nachází cca 7 km od Chomutova mezi obcemi Málkov a Zelená. Nejlépe se k ní dostaneme, když odbočíme ze silnice č. 13/E442 z Chomutova na Karlovy Vary do obce Zelená a projedeme ji směrem na Lideň. U domova pro seniory je odbočka vpravo, odsud už se dá k rozhledně jen pěšky po široké přístupové cestě. Po cca 500 metrech mírného stoupání dorazíme na vrchol Skřivánčího vrchu k rozhledně. Stejně tak se k rozhledně dostaneme, když vystoupíme z autobusu v obci Zelená.
Radovan Smokoň, 26.12. 2011
historie

Nápad postavit rozhlednu v blízkosti obce Málkov je z roku 2005. O dva roky později byla vybrána konkrétní lokalita a objevilo se to i ve strategickém plánu rozvoje obce Málkov. Mělo jít o 25 m vysokou věž, postavenou z prostředků EU. Plánovaná výška rozhledny byla nakonec snížena, a pozinkovaná konstrukce měří 16 m. Na financování se podílelo ministerstvo pro místní rozvoj a zbytek byl financován z rozpočtu obce. Výstavba započala na podzim roku 2010 a skončila v dubnu 2011. Slavnostní otevření proběhlo 16. června 2011. Rozhledna je vysoká 16 m, k vrcholové plošině vede 87 schodů a je přístupná celoročně. Výhled z vrcholové plošiny je jižním směrem na hnědouhelné doly s elektrárnami Tušimice a Prunéřov. Na Nechranickou přehradu, ale i Doupovské hory. Ze severní strany je výhled na vrcholky Krušných hor.

Radovan Smokoň, 26.12. 2011

Vývoj událostí místa

  • říjen 2010 - duben 2011

    Výstavba rozhledny.

  • 16. červen 2011

    Slavnostní otevření rozhledny.

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

Místa v okolí

 Ahníkov
 kamenný kříž
 Hasištejn
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 Bergrutsch
 kostel sv. Václava
 Blatno
 Kamencové jezero
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 radnice
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 Ptačí domky
 Bystřický můstek
 Najštejn
 Kadaň
 železniční most
 Údlice
 kostel sv. Vavřince
 Dieterova štola
 židovský hřbitov
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Rokle
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Červený Hrádek
 Vičice
 Úhošť
 železniční most
 Poláky
 Funkštejn
 špýchar
 železniční most
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Stülpnerův pomník
 Bílence
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 synagoga
 Hirtstein
 Egerberk
 Lázně Evženie
 Nový Žeberk
 Pětipsy
 Skalní okno
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Šumburk
 Škrle
 Libědice
 Šumburk
 kostel sv. Víta
 Starý Žeberk
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Kleinštejn
 Jezeří
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Dreherův pivovar
 Lniště
Základní informace místa
ID místa: 10539
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama