Ocelová rozhledna (16 m, 460 m n. m.) postavena v l. 2010–2011 a slavnostně otevřena 16. června roku 2011. Rozhledna stojí na Skřivánčím vrchu mezi obcemi Málkov a Zelená. Výhled z ní je jak na Krušné hory tak na hnědouhelný revír s elektrárnami Tušimice a Prunéřov.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2011
Rozhledna se nachází cca 7 km od Chomutova mezi obcemi Málkov a Zelená. Nejlépe se k ní dostaneme, když odbočíme ze silnice č. 13/E442 z Chomutova na Karlovy Vary do obce Zelená a projedeme ji směrem na Lideň. U domova pro seniory je odbočka vpravo, odsud už se dá k rozhledně jen pěšky po široké přístupové cestě. Po cca 500 metrech mírného stoupání dorazíme na vrchol Skřivánčího vrchu k rozhledně. Stejně tak se k rozhledně dostaneme, když vystoupíme z autobusu v obci Zelená.
Radovan Smokoň, 26.12. 2011
historie

Nápad postavit rozhlednu v blízkosti obce Málkov je z roku 2005. O dva roky později byla vybrána konkrétní lokalita a objevilo se to i ve strategickém plánu rozvoje obce Málkov. Mělo jít o 25 m vysokou věž, postavenou z prostředků EU. Plánovaná výška rozhledny byla nakonec snížena, a pozinkovaná konstrukce měří 16 m. Na financování se podílelo ministerstvo pro místní rozvoj a zbytek byl financován z rozpočtu obce. Výstavba započala na podzim roku 2010 a skončila v dubnu 2011. Slavnostní otevření proběhlo 16. června 2011. Rozhledna je vysoká 16 m, k vrcholové plošině vede 87 schodů a je přístupná celoročně. Výhled z vrcholové plošiny je jižním směrem na hnědouhelné doly s elektrárnami Tušimice a Prunéřov. Na Nechranickou přehradu, ale i Doupovské hory. Ze severní strany je výhled na vrcholky Krušných hor.

Radovan Smokoň, 26.12. 2011

Vývoj událostí místa

  • říjen 2010 - duben 2011

    Výstavba rozhledny.

  • 16. červen 2011

    Slavnostní otevření rozhledny.

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

Místa v okolí

 Ahníkov
 kamenný kříž
 Hasištejn
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 Bergrutsch
 kostel sv. Václava
 Blatno
 Kamencové jezero
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 stará synagoga
 radnice
 kostel sv. Anny
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 Ptačí domky
 Bystřický můstek
 Najštejn
 Kadaň
 železniční most
 Údlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Dieterova štola
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 Rokle
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 synagoga
 Červený Hrádek
 kostel sv. Havla
 Vičice
 Úhošť
 železniční most
 Poláky
 špýchar
 železniční most
 stará porcelánka
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Stülpnerův pomník
 Bílence
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 synagoga
 Hirtstein
 Lázně Evženie
 Egerberk
 Klášterecká kyselka
 Nový Žeberk
 Pětipsy
 Skalní okno
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Šumburk
 Škrle
 Šumburk
 Libědice
 kostel sv. Víta
 Starý Žeberk
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Klejnštejn
 Jezeří
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Dreherův pivovar
 Lniště
Základní informace místa
ID místa: 10539
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama