Ocelová rozhledna (16 m, 460 m n. m.) postavena v l. 2010–2011 a slavnostně otevřena 16. června roku 2011. Rozhledna stojí na Skřivánčím vrchu mezi obcemi Málkov a Zelená. Výhled z ní je jak na Krušné hory tak na hnědouhelný revír s elektrárnami Tušimice a Prunéřov.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna na Skřivánčím vrchu.
© Radovan Smokoň 12/2011
Rozhledna se nachází cca 7 km od Chomutova mezi obcemi Málkov a Zelená. Nejlépe se k ní dostaneme, když odbočíme ze silnice č. 13/E442 z Chomutova na Karlovy Vary do obce Zelená a projedeme ji směrem na Lideň. U domova pro seniory je odbočka vpravo, odsud už se dá k rozhledně jen pěšky po široké přístupové cestě. Po cca 500 metrech mírného stoupání dorazíme na vrchol Skřivánčího vrchu k rozhledně. Stejně tak se k rozhledně dostaneme, když vystoupíme z autobusu v obci Zelená.
Radovan Smokoň, 26.12. 2011
historie

Nápad postavit rozhlednu v blízkosti obce Málkov je z roku 2005. O dva roky později byla vybrána konkrétní lokalita a objevilo se to i ve strategickém plánu rozvoje obce Málkov. Mělo jít o 25 m vysokou věž, postavenou z prostředků EU. Plánovaná výška rozhledny byla nakonec snížena, a pozinkovaná konstrukce měří 16 m. Na financování se podílelo ministerstvo pro místní rozvoj a zbytek byl financován z rozpočtu obce. Výstavba započala na podzim roku 2010 a skončila v dubnu 2011. Slavnostní otevření proběhlo 16. června 2011. Rozhledna je vysoká 16 m, k vrcholové plošině vede 87 schodů a je přístupná celoročně. Výhled z vrcholové plošiny je jižním směrem na hnědouhelné doly s elektrárnami Tušimice a Prunéřov. Na Nechranickou přehradu, ale i Doupovské hory. Ze severní strany je výhled na vrcholky Krušných hor.

Radovan Smokoň, 26.12. 2011

Vývoj událostí místa

  • říjen 2010 - duben 2011

    Výstavba rozhledny.

  • 16. červen 2011

    Slavnostní otevření rozhledny.

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Málkov

Místa v okolí

 Ahníkov
 kamenný kříž
 Hasištejn
 Hausberk
 kostel sv. Barbory
 Bergrutsch
 kostel sv. Václava
 Blatno
 Kamencové jezero
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 radnice
 dům č. p. 78
 katovna
 Katova ulička
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 radnice
 městské opevnění
 smírčí kříže
 Ptačí domky
 Bystřický můstek
 Najštejn
 Kadaň
 železniční most
 Údlice
 kostel sv. Vavřince
 Dieterova štola
 židovský hřbitov
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 Rokle
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 Červený Hrádek
 Vičice
 Úhošť
 železniční most
 Poláky
 Funkštejn
 špýchar
 železniční most
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 Stülpnerův pomník
 Bílence
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 synagoga
 Hirtstein
 Egerberk
 Lázně Evženie
 Nový Žeberk
 Pětipsy
 Skalní okno
 kostel sv. Kryštofa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Šumburk
 Škrle
 Libědice
 Šumburk
 kostel sv. Víta
 Starý Žeberk
 kostel sv. Václava
 Eduardova skála
 Klejnštejn
 Jezeří
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Dřevařský rybník
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Libočany
 kostel Všech svatých
 Dreherův pivovar
 Lniště
Základní informace místa
ID místa: 10539
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama