Klasicizující kaplička sv. Jana Nepomuckého pochází z 2. poloviny 19. století. Zděná stavba na obdélném půdorysu vrcholí trojúhelníkovým štítem s dvouramenným křížem. Stojí při silnici z Českých Budějovic přes Včelnou na Kamenný Újezd a Český Krumlov. Volně přístupná, zachovalá.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
V blízkosti obce Včelná se nacházejí mohyly lidu, který žil na Zemi již před 4000 lety. Ze středověku je zmiňována existence panského dvora v dnešní části obce Čtyři Chalupy. Vznik Včelné je datován do r. 1784. Název obce (německy Bienendorf - Včelná, česky hovořící obyvatelé nazývali v dřívějších dobách obec jako Bory či Na borech). Obec Včelná se nachází v okrese České Budějovice, necelých 6 km jižně od centra krajského města.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 3.12. 2020
popis

Kaplička sv. Jana Nepomuckého je klasicizující a pochází z 2. poloviny 19. století. Je to zděná stavba, postavená na obdélném půdorysu, orientovaná k západu. V ose východního průčelí je prolomen výklenek, uzavřený mřížovými dvířky. Nad korunní římsou je vysazen trojúhelníkový štít, vytvářející v ploše štítu vpadlinu. Vpadlinu vyplňuje po celé ploše obraz na plechu s námětem Nejsvětější Trojice. V ose stěn je prolomena vpadlina v podobě slepého obdélného okna s trojlaločným ukončením. Sedlovou střechu kryjí tašky bobrovky. Z přední části hřebene vyrůstá plochý dvouramenný jetelový kříž.

Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 3.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Včelná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15401
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama