Zděná obdélná výklenková kaplička na nízkém podstavci. V průčelí půlkruhový výklenek se soškou Panny Marie uzavřený kovanou mříží. Kaplička ukončena trojúhelníkovým štítem s profilovanou římsou a kryta sedlovou stříškou s taškami. Na vrcholu v průčelí dvojitý jetelový kovaný křížek.
Hlavní obrázek místa
pohled na průčelí kapličky od severu
© Marcela Váňová 04/2021
Výklenková kaplička Panny Marie stojí u silnice mezi Komařicemi a Sedlem. Nedaleko od ní je odbočka k Pešlově nářaďovému hamru a mlýnu a těsně za ní další odbočka, po níž se dostaneme k Šicově kapličce. Vedle kapličky stojí komařická lípa, která díky své výjimečnosti patří mezi chráněné památné stromy České republiky. Je to lípa malolistá o obvodu kmene 395 cm a výšce 24 m. Vede kolem ní cyklistická stezka č. 1131.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 3.5. 2021
popis

Lidová kaplička bez slohových prvků byla postavena pravděpodobně v druhé polovině 19. století či na počátku století 20. Je to zděná obdélná stavba na nízkém podstavci, v němž je mělký obdélný rámeček. V průčelí je hluboký půlkruhový výklenek, uzavřený ozdobnou kovanou mříží. Ve výklenku je pak umístěna socha Panny Marie. Kaplička je ukončena trojúhelníkovým štítem s rámečkem na profilované římse. Je kryta sedlovou stříškou pokrytou taškami. Na středu vrcholu v průčelí je umístěn dvojitý jetelový kovaný křížek.

Jaroslav Špiroch., 4.5. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15662
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama