Zaniklé středověké vladycké sídlo (2. polovina 14. století) a později renesanční tvrz z konce 16. století. V té době majetkem význačného rožmberského dvořana Václava Kořenského z Terešova (též Václav Dvorecký). Na jaře r. 1952 poslední pozůstatky srovnány se zemí při stavbě komunikace.
Hlavní obrázek místa
prostor zaniklé tvrze (v místě pumpy a studny), vpravo v pozadí budovy na místě rozparcelovaného dvora
© Marcela Váňová 06/2021
Dvorec je vesnice v okrese České Budějovice. Je součástí města Borovany (cca 2,4 km). První zmínka o vsi je z r. 1385. Podél protéká řeka Stropnice a zasahuje sem část národní přírodní rezervace Brouskův mlýn. Vesnicí prochází silnice II/157. Poblíž se nachází malá ZOO Dvorec (dříve Park exotických zvířat - viz samostatné heslo). Na návsi je novodobá kaplička, zčásti přebudovaná na zastávku autobusu, a vedle ní stojící kamenný kříž.
Wikipedie,mapy.cz,Jaroslav Špiroch, 20.7. 2020
historie

Ve středověku byla ves rozdělena na několik částí, z nichž jedna byla ve 2. pol. 14. století sídlem drobného šlechtického rodu. Jako první se uvádí r. 1385 Licek ze Dvorce, působící ve službách Rožmberků. Jeho potomci drželi toto zboží až do r. 1514, kdy závětí Oldřich z Dvorce svěřil svůj statek Petru st. a Petru ml. z Rožmberka. V závěti je poprvé výslovně uvedena zdejší tvrz, přestože musela existovat mnohem dříve. Dvorecký statek získal potom Adam Rouzim ze Bzí, který ho pak v prosinci r. 1534 prodal Petrovi z Rožmberka. Tvrz v té době ztratila charakter šlechtického sídla a zřejmě bez větší údržby zpustla. V r. 1570 koupil statek Kryštof Kořenský z Terešova, jehož syn Václav (sídlil zde nepochybně již v červnu 1593) si zvolil zdejší tvrz jako své sídlo. Koncem 16. století upravil tvrz na renesanční rezidenci. Jako trvalé sídlo mu sloužila až do jeho smrti v r. 1613. Žil nákladným životem rožmberského dvořana…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 21.7. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dvorec

Místa v okolí

 boží muka
 ZOO Dvorec
 Safari Park
 kamenný most
 Nový Dvůr
 Borovany
 pranýř
 Hluboká u Borovan
 radnice
 boží muka
 kříž
 výklenková kaple
 Trocnov
 kašna
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Trhové Sviny
 dřevěný betlém
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Buškův hamr
 Hrádek
 Nežetice
 Ledenice
 rozcestník
 kovárna
 Čížkrajice
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Šicova kaplička
 Sedlo
 Žumberk
 kostel sv. Martina
 Červené blato
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Zvíkov u Lišova
 Svébohy
 kamenný most
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Doubravice
 Římov
 kaple Panny Marie
 výklenková kaplička
 kovárna
 Nové Hrady
 vodní nádrž Římov
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 Slabošovka
 kostel sv. Jiljí
 Buquoyská hrobka
 socha Immaculaty
 Světví
 Kamenná věž
 kostel sv. Mikuláše
 Velešín
 Plavnice
 kostel sv. Jiljí
 Lustenek
 Bartochov
 Holkov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Purkmistrovský dům
 Červený dvůr
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 Rudolfov
 pivovar
 Třeboň
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Pořešín
 židovský hřbitov
 Sokolčí
 kostel sv. Rodiny
 muzeum koněspřežky
 vodárenská věž
 Zlatý most
 Samson
 biskupská rezidence
 Černá věž
 Puklicův dům
 radnice
 vodárenská věž
 Solní brána
 Masné krámy
 kamenná boží muka
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 14992
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama