Zděná kaple obdélného půdorysu s trojbokým uzávěrem na vyšším soklu, vyrovnávajícím nerovnost terénu. V průčelí vstupní, v nadpraží zalomený štukový portál, uzavřený dřevěnými dveřmi; po stranách okénka. Krytá sedlovou, v závěru polovalbovou taškovou střechou. V interiéru na menze soška Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 03/2023
Ves Poněšice leží 6 km od města Hluboká nad Vltavou, jehož je místní částí (novogotický zámek - perla jižních Čech). První zmínka v písemných pramenech o vsi je z roku 1407. Přes ni vede silnice III/1472 a cyklotrasa č. 1047; od turistického rozcestníku na návsi vychází i končí zelená a žlutá turistická stezka. Sídlí zde známý lihovar pod obchodnickou značkou Pravá Poněšická Pálenka nebo zkráceně 3P. Nedaleko vesnice (před ní od Hluboké nad Vltavou) je u řeky Vltavy rekreační středisko Akademie muzických umění (bývalé vaziště vorů). Ve vsi je několik stavení ve stylu selského baroka, dřevěná roubená chalupa, kovárna s křížkem na návsi a bývalý svobodnický dvůr Lexů. Poněšická obora, založená v roce 1853 knížecím rodem Schwarzenbergů, se specializuje na chov trofejních jelenů. V okolí se pak nachází několik mohylových pohřebišť různého stáří.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 16.3. 2023
popis

Zděná kaple obdélného půdorysu s trojbokým uzávěrem na vyšším soklu, který vyrovnává nerovnost terénu. V průčelí je vstupní, v nadpraží zalomený portál se štukovým rámem, uzavřený dřevěnými členěnými dveřmi, v horní části prosklenými. K portálu vedou dva kamenné schody. Průčelí je ukončeno trojúhelníkovým štítem, v němž je nad portálem ve štuku provedený vysoký kříž. Na bocích v průčelí je štuková bosáž, ostatní boky stran jsou zvýrazněny štukovou linkou. Po stranách je asymetricky vždy po jednom obdélném okénku s lomeným nadpražím se štukovým rámem, která jsou uzavřena členěným proskleným dřevěným rámem. Krytá je sedlovou taškovou střechou, v závěru polovalbovou. Ve špici v průčelí je pak na ní vztyčen železný jetelový kříž. V interiéru na menze soška Panny Marie. Doba vzniku kaple a zasvěcení nezjištěna.

Jaroslav Špiroch., 17.3. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Poněšice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17057
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama