Zámek v jihovýchodní části vesnice postaven na místě renesanční tvrze ze 16. století v poplužním dvoře. Zachovány z ní zůstaly renesanční klenby v přízemí a portál v patře. V průběhu 19. století proběhly úpravy, zanikl přístavek při jejím severovýchodním nároží. Soukromý majetek - hippo farma.
Hlavní obrázek místa
hlavní budova zámečku s vjezdem od severovýchodu
© Marcela Váňová 01/2021
Holkov je malá vesnice, část města Velešín v okrese Český Krumlov. Nachází se asi 1,5 km severně od města. První zmínka o vsi je z r. 1378. Ve vesnici kromě panského dvora se zámkem na místě bývalé renesanční tvrze najdeme nedaleko ještě sochu sv. Jana Nepomuckého a dva křížky. V části Holkov II se zachovala přepřahací stanice koněspřežné dráhy a hostinec Veselka. Nedaleko vesnice stojí nejstarší železniční most v kontinentální Evropě z r. 1828 se zachovaným zbytkem koněspřežné dráhy České Budějovice-Linec. Prochází tudy železniční trať České Budějovice-Summerau a silnice I/3. Nedaleko vsi prochází také cyklistická stezka č. 1198 Novohradsko-Doudlebsko.
Wikipedie, mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 8.1. 2021
popis

Panské sídlo - tvrz - vzniklo pravděpodobně snad již ve 14. století jako sídlo vladyků z Holkova. Lokalizaci a jeho stavební podobu dnes neznáme. Během 16. století si majitelé statku Kunášové z Machovic nechali vystavět nové sídlo (renesanční tvrz) přímo v poplužním dvoře, zaujímajícím jihovýchodní část vesnice. Do dnešní doby se dochovala obdélná patrová budova tvořící západní křídlo dvora, využitá při výstavbě mladšího zámku (rezidence). Jeho místnosti jsou v přízemí zaklenuty valenými klenbami s výsečemi a v patře zůstal zachován renesanční dveřní portál s profilovaným ostěním. Někdy v průběhu 19. století došlo k úpravě budovy sídla, při níž zanikl přístavek při jeho severovýchodním nároží, patrný ještě na katastrální mapě z r. 1827. Budova zámku (rezidence) a přilehlý dvůr jsou v soukromém majetku a slouží jako hippo farma.

Encyklopedie českých tvrzí,1.díl,nakl.Argo-1997; Jaroslav Špiroch, 8.1. 2021

historie

Ves Holkov se připomíná až v druhé polovině 14. století, kdy se jako první po ní psal v letech 1378-1413 Matyáš. V držení jeho rodu byla do doby kolem r. 1475, kdy ji získal Jindřich Roubík z Hlavatec. Po něm tu seděl od r. 1513 Jiří Kunáš z Machovic a jeho potomci až do r. 1640. Po dalším střídání majitelů statek nakonec připadl r. 1757 klášteru ve Zlaté Koruně a po jeho zrušení městu Český Krumlov.

Encyklopedie českých tvrzí,1.díl,nakl.Argo; Jaroslav Špiroch, 8.1. 2021

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Holkov

Místa v okolí

 Kamenná věž
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Velešín
 Římov
 Bartochov
 kamenný most
 Plavnice
 Sedlo
 Kamenný Újezd
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Štěkře
 kostel sv. Markéty
 Maškovec
 kostel sv. Martina
 kontribuční sýpka
 Komařice
 hradiště Záluží
 Slabošovka
 Pořešín
 Boršov
 kaple Panny Marie
 Dívčí Kámen
 Nežetice
 Třísov
 Třísovská lípa
 kaplička Panny Marie
 Poříčí
 Granátník
 kaplička Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Újezdec
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Doubravice
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 boží muka
 městské opevnění
 kostel sv. Jošta
 Ostrolovský Újezd
 synagoga
 kaple sv. Martina
 prelatura
 kaplanka
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 Český Krumlov
 radnice
 městská zbrojnice
 fotoatelier Seidel
 mariánský sloup
 dům č. p. 60
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Buškův hamr
 Trocnov
 Omlenička
 kostel sv. Jiří
 Sokolčí
 Červený dvůr
 Kvítkův dvůr
 Černá
 Trhové Sviny
 Kluk
 Dobrkovický mlýn
 Kleť
 Čížkrajice
 vodárenská věž
 Chlum
 návesní kaple
 kamenný most
 Zlatý most
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 pranýř
 ZOO Dvorec
 Solní brána
 Borovany
 Puklicův dům
 radnice
 Masné krámy
 Černá věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Habří
 Habří
 boží muka
 boží muka
 Rabenštejnská věž
 Dvorec
 kostel sv. Víta
 Ledenice
 Čakovec
 morový sloup
 radnice
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 15461
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama