Mohutná zděná čtyřpodlažní obdélná stavba s průčelním středním rizalitem a rovným štítem flankovaným drobnými věžičkami. Novostavba z r. 1892, rekonstrukce na hotel provedena v r. 2009. Objekt přístupný pro hosty hotelu. Památkově chráněn od r. 1995.
Hlavní obrázek místa
hlavní jižní průčelí
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Přední vodní mlýn, nyní čtyřhvězdičkový hotel Budweis, se nachází západně na slepém rameni nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. a dominikánského kláštera.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021
popis

Mlýn je mohutná zděná čtyřpodlažní obdélná budova. V průčelí má střední rizalit a rovný štít flankovaný drobnými věžičkami. Okna má budova půlkruhově klenutá, fasády jsou členěny bosáží. Na západní straně je turbínový přístavek. Objekt bývalého mlýna je mohutná historizující stavba, nyní rekonstruovaná na hotel. Památkově cenné jsou dochované konstrukce a materiály. V přízemí hotelu je dodnes k vidění středověká studna. V r. 2002 byly v budově objeveny základy hradební bašty, místem procházela parkánová hradba. Původní mlýn byl totiž zapojen do vnější linie městského opevnění. Je památkově chráněnou stavbou.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021

historie

Mlýn, původně zvaný Dvorní (Hofmuel), stával na tomto místě již od konce 13. století. Roku 1296 byl dán do dědičného majetku rychtáři Klaricovi. Později se vžilo označení Přední mlýn. Majitelé se v průběhu staletí měnili. V červenci roku 1861 mlýn vyhořel a tato událost znamenala předěl v historii Předního mlýna. Budovu koupilo v roce 1872 živnostenské společenství krupařů, zbořilo starou budovu a zahájilo novostavbu mlýna. Po dalším požáru v roce 1884 proběhla celková rekonstrukce jeho strojního zařízení (1889) a v roce 1892 měl již vlastní zařízení k výrobě elektrické energie. Mlýn byl provozován až do roku 1949, kdy Jihočeské mlýny nechaly vyvézt stroje a zařízení. Mlýn sloužil pak jako skladiště Domácích potřeb Č.B., provozem trpěl a chátral. Počátkem 70. let dostává budovu do pronájmu Malé divadlo, které plánovalo velkorysou přestavbu a vybudování moderního loutkového divadla. Zůstalo bohužel jen u záměru.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; vodni.mlyny.cz; Jaroslav Špiroch, 29.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Hotel Budweis
Mlýnská 6
37001 České Budějovice
Tel: + 420 222539539; 483104008
http://www.hotel-budweis.hotel.cz
hotel-budweis@hotel.cz
Základní informace místa
ID místa: 15655
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama