Mohutná zděná čtyřpodlažní obdélná stavba s průčelním středním rizalitem a rovným štítem flankovaným drobnými věžičkami. Novostavba z r. 1892, rekonstrukce na hotel provedena v r. 2009. Objekt přístupný pro hosty hotelu. Památkově chráněn od r. 1995.
Hlavní obrázek místa
hlavní jižní průčelí
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Přední vodní mlýn, nyní čtyřhvězdičkový hotel Budweis, se nachází západně na slepém rameni nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. a dominikánského kláštera.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021
popis

Mlýn je mohutná zděná čtyřpodlažní obdélná budova. V průčelí má střední rizalit a rovný štít flankovaný drobnými věžičkami. Okna má budova půlkruhově klenutá, fasády jsou členěny bosáží. Na západní straně je turbínový přístavek. Objekt bývalého mlýna je mohutná historizující stavba, nyní rekonstruovaná na hotel. Památkově cenné jsou dochované konstrukce a materiály. V přízemí hotelu je dodnes k vidění středověká studna. V r. 2002 byly v budově objeveny základy hradební bašty, místem procházela parkánová hradba. Původní mlýn byl totiž zapojen do vnější linie městského opevnění. Je památkově chráněnou stavbou.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 29.4. 2021

historie

Mlýn, původně zvaný Dvorní (Hofmuel), stával na tomto místě již od konce 13. století. Roku 1296 byl dán do dědičného majetku rychtáři Klaricovi. Později se vžilo označení Přední mlýn. Majitelé se v průběhu staletí měnili. V červenci roku 1861 mlýn vyhořel a tato událost znamenala předěl v historii Předního mlýna. Budovu koupilo v roce 1872 živnostenské společenství krupařů, zbořilo starou budovu a zahájilo novostavbu mlýna. Po dalším požáru v roce 1884 proběhla celková rekonstrukce jeho strojního zařízení (1889) a v roce 1892 měl již vlastní zařízení k výrobě elektrické energie. Mlýn byl provozován až do roku 1949, kdy Jihočeské mlýny nechaly vyvézt stroje a zařízení. Mlýn sloužil pak jako skladiště Domácích potřeb Č.B., provozem trpěl a chátral. Počátkem 70. let dostává budovu do pronájmu Malé divadlo, které plánovalo velkorysou přestavbu a vybudování moderního loutkového divadla. Zůstalo bohužel jen u záměru.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; vodni.mlyny.cz; Jaroslav Špiroch, 29.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 solnice
 Rabenštejnská věž
 Masné krámy
 Solní brána
 Černá věž
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Červený dvůr
 Rudolfov
 špýchar s bránou
 Purkmistrovský dům
 kaple sv. Josefa
 Houžná
 Doubravice
 kostel sv. Víta
 Doubíčko
 Lustenek
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Orty
 kamenná boží muka
 Staré Machovice
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Libníč
 Boršov
 Machovice
 Vildštejn
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 kaplička Panny Marie
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 kaplička Panny Marie
 Kamenný Újezd
 Maškovec
 návesní kaple
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Plavnice
 kostel sv. Martina
 Habří
 Habří
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Václava
 Čakovec
 Suchá
 kostel sv. Víta
 Hradec u Dobřejovic
 Kluk
 Bartochov
 kostel sv. Linharta
 Komařice
 Ledenice
 barokní kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Dívčí Kámen
 kamenný most
 hradiště Záluží
 Provod, Prochod
 Třísov
 Římov
 Třísovská lípa
 Trocnov
 Štěkře
 Ostrolovský Újezd
 boží muka
 Sedlo
 Holašovice - VPR
 Újezdec
 boží muka
 Karlův hrádek
 Kamenná věž
 Holkov
 pranýř
 radnice
 Chlum
 Borovany
 kostel sv. Markéty
 Kubatův pomník
 kamenný most
 boží muka
 Sedlec
 Nový Dvůr
 ZOO Dvorec
 Granátník
 Kleť
 Trhové Sviny
Kontaktní informace
Hotel Budweis
Mlýnská 6
37001 České Budějovice
Tel: + 420 222539539; 483104008
http://www.hotel-budweis.hotel.cz
hotel-budweis@hotel.cz
Základní informace místa
ID místa: 15655
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama