Návesní kaple postavená Linhartem Chromým r. 1897. Zděná stavba obdélného půdorysu s trojbokým závěrem, hranolovou zvonicí a jehlancovou střechou s křížem. Na štukovém rámu kruchty datace s nápisem. Interiér lodi je zaklenut hladkou hrotitou klenbou. Mobiliář tvoří 14 zastavení křížové cesty.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapli od západu
© Marcela Váňová 12/2020
Obec Lipí se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 9,5 km západojihozápadně od krajského města. První písemná zmínka o vsi Lypye pochází z r. 1389. Území obce však bylo obýváno již v době předhistorické, jak o tom svědčí pozůstatky osídlení z doby bronzové, halštatské a laténské. Na návsi najdeme řadu pěkně dochovaných památek lidové architektury, na kraji obce u rozcestí ke Kališti u Lipí (část obce) a na Dubné stojí zděná výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého a cca 1 km od obce u silnice na Dubné kaplička Panny Marie (Lurdské, Klatovské).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 5.12. 2020
popis

Návesní kaple v Lipí je zděná stavba obdélného půdorysu s trojbokým závěrem a hranolovou zvonicí, zakončená pětibokou sakristií. V ose západního průčelí je prolomen vysoký hrotitý portál (v něm dvoukřídlé výplňové dveře), zapuštěný do architektonického rámu končícího trojúhelníkovým štítem. Střed štítu zdobí štuková rozeta s vepsaným letopočtem LP 1897. Průčelí kaple vrcholí též trojúhelníkovým štítem a nízkou hranolovou zvonicí se čtyřmi hrotitými prostupy pro zavěšení zvonů a oplechovanou jehlancovou střechou s křížem. V ose stěny lodě kaple jsou prolomena dvě hrotitá okna se štukovým ostěním a s rámy, vyplněnými čirým a barevným sklem zalitým do olověných lichoběžníkových a kosočtvercových tabulek. Loď kaple ukončuje na východě trojboký závěr, prolomený jedním hrotitým oknem stejné profilace jako na bočních stěnách kaple. K rovné východní straně závěru je přistavěna nižší pětiboká sakristie, prolomená dvěma hrotitými…  číst dále

Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 14.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Lipí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15417
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama