Malý akvadukt byl vybudován na Dvakačovickém kanálu r. 1898. Je dlouhý cca 6 m, široký 3 m a svádí odpad Barevna do Malokolodějského odpadu pod Dvakač. kanálem. Ten je součástí pardubické rybniční soustavy, vybudované na přel. 15. a 16. stol. Zvláštností akvaduktu je stavidlo na jeho boku.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2012
K Malému akvaduktu u Sezemic nevede žádná cesta, stezka nebo silnice. Vzdušnou čarou je přesně 1010 metrů od Velkého akvaduktu, ale přímo jít nemůžete. Doporučuji jet ze Sezemic silničkou na Veská a po půl kilometru od konce Sezemic zatočit doleva do lesa. Ten celý projít či projet (na kole nebo motorce, autem nedoporučuji), na konci lesa přejít pole cca 200 m a v roští je doslova schovaný tento technický skvost – Malý akvadukt.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Co je to akvadukt? Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

www.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Malý akvadukt byl vybudován r. 1898, aby sváděl odpad zvaný Barevna (či Barvínka - název vznikl díky charakteristickému zabarvení vody s vysokým obsahem…  číst dále

14.7. 2012

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Sezemice

Místa v okolí

 Velký akvadukt
 vila Josefa Vosáhla
 akvadukt na Židově
 Ráby
 Kunětická Hora
 Dašice
 Ráby
 kostel sv. Jiljí
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Nemošice
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Pardubice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 krematorium
 Úhřetice
 Chvojenec
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Holice
 Bořice
 zvonice
 Topol
 kostel sv. Václava
 Slepotice
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Blatník
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Nabočany
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Staré Čívice
 židovský hřbitov
 Krchleby
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 kostel sv. Marka
 Přestavlky
 radnice
 Staré Čívice
 Neulust
 Libišany
 boží muka
 Kozojedy
 Veselá
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Jezbořice
 Chroustovice
 Veliny
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Ostrov
 Rosice
 Rosice
 Stolany
 Kočičí hrádek
 Bára
 Klešice
 fara
 Škroupův dům
 Mrdice
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 evangelický kostel
 Štěnec
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 10901
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama