Malý akvadukt byl vybudován na Dvakačovickém kanálu r. 1898. Je dlouhý cca 6 m, široký 3 m a svádí odpad Barevna do Malokolodějského odpadu pod Dvakač. kanálem. Ten je součástí pardubické rybniční soustavy, vybudované na přel. 15. a 16. stol. Zvláštností akvaduktu je stavidlo na jeho boku.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 06/2012
K Malému akvaduktu u Sezemic nevede žádná cesta, stezka nebo silnice. Vzdušnou čarou je přesně 1010 metrů od Velkého akvaduktu, ale přímo jít nemůžete. Doporučuji jet ze Sezemic silničkou na Veská a po půl kilometru od konce Sezemic zatočit doleva do lesa. Ten celý projít či projet (na kole nebo motorce, autem nedoporučuji), na konci lesa přejít pole cca 200 m a v roští je doslova schovaný tento technický skvost – Malý akvadukt.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Co je to akvadukt? Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

www.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Malý akvadukt byl vybudován r. 1898, aby sváděl odpad zvaný Barevna (či Barvínka - název vznikl díky charakteristickému zabarvení vody s vysokým obsahem…  číst dále

14.7. 2012

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Sezemice

Místa v okolí

 Velký akvadukt
 vila Josefa Vosáhla
 akvadukt na Židově
 Kunětická Hora
 Ráby
 Zámeček
 Dašice
 Ráby
 kostel sv. Jiljí
 automatické mlýny
 Zelená brána
 městské opevnění
 Nemošice
 Pardubice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 krematorium
 Úhřetice
 Chvojenec
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 Holice
 kostel sv. Martina
 Bořice
 Topol
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Blatník
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Vavřince
 Chrudim
 městské opevnění
 Nabočany
 Mydlářovský dům
 kaplička Panny Marie
 Staré Čívice
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Krchleby
 mlynářská vila
 Hradce
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 Přestavlky
 radnice
 Staré Čívice
 Neulust
 Libišany
 kříž
 Kozojedy
 kostel sv. Vojtěcha
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Bohdanečský rybník
 Jezbořice
 Veliny
 Chroustovice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Ostrov
 Rosice
 Rosice
 Kočičí hrádek
 Stolany
 Bára
 Klešice
 fara
 Škroupův dům
 kostel sv. Víta
 Mrdice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 Husův sbor
 evangelický kostel
 Štěnec
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 10901
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama