Masivní pozdně gotická žulová boží muka vysoká cca 2,5 metru. Dřík má průřez pravidelného osmiúhelníku, v horní části přecházejícího do průřezu čtverce plastickými drápky. Původní kaplice zmizela ve 2. polovině 20. století, později doplněna čtvercovou kapličkou zaklenutou do oblouku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
Dvorec je vesnice v okrese České Budějovice, dnes místní část města Borovany. Vesnicí prochází silnice II/157. Poblíž se nachází malá zoologická zahrada (ZOO Dvorec, dříve Park exotických zvířat), ve které jsou k vidění hlavně velké kočky.
15.8. 2020
historie

Masivní pozdně gotická žulová boží muka vysoká cca 2,5 metru patří do souboru obdobných památek na Trhosvinensku. Dřík má průřez pravidelného osmiúhelníku, v horní části přecházejícího do průřezu čtverce masivními plastickými drápky. Původní kaplice zmizela ve druhé polovině 20. století. Její podoba se dochovala v popisu Karla Hlubočka. Bývala čtyřhranná, s mělkými nikami po pravé i levé straně. Na konci 20. století bylo torzo božích muk doplněno o čtvercovou kapličku zaklenutou do oblouku s nikou na čelní straně.

Milan Caha (zdroj: Paloušová, Zdenka: Kamenná boží muka v Jižních Čechách a přilehlé Moravě, NPÚ České Budějovice, 2009), 15.8. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dvorec

Místa v okolí

 ZOO Dvorec
 kamenný most
 Nový Dvůr
 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 Trocnov
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Ledenice
 Hrádek
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Čížkrajice
 Sedlo
 kostel sv. Martina
 Žumberk
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vincence
 Doudleby
 Doudleby
 Zvíkov u Lišova
 kamenný most
 Svébohy
 Doubravice
 Římov
 Slabošovka
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 Kamenná věž
 Buquoyská hrobka
 Plavnice
 Velešín
 kostel sv. Mikuláše
 Lustenek
 kostel sv. Jiljí
 Bartochov
 Holkov
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Václava
 Červený dvůr
 Rudolfov
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Pořešín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Černá věž
 Sokolčí
 biskupská rezidence
 Puklicův dům
 Solní brána
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 solnice
 kamenná boží muka
 vodárenská věž
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 15099
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama