Novogotický kostel na návsi postaven v letech 1935-1936 místními občany. Asi na jeho místě stávala původně zvonička se zvonem z r. 1756. Jednolodní stavba s presbytářem a sakristií, v průčelí vysoká hranolová věž se vstupním průčelím, zakončená jehlancovou střechou. Přístupno při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Vrábče (německy Prabsch) je obec ležící v okrese České Budějovice, necelých 10 km jihozápadně od krajského města. Četné archeologické nálezy dokládají osídlení v oblasti Vrábče už od střední doby kamenné až po dobu laténskou. První zmínka o vsi (villa Wrabczie) pochází z r. 1379.
Z pamětihodností je v obci kromě zmíněného kostela ještě kaplička sv. Jana Nepomuckého. Obec je známá nalezištěm vltavínů.
Wikipedie, mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 29.12. 2020

  historie

  Novogotický kostel byl postaven v letech 1935-1936 místními občany a vysvěcen byl 28. září 1937 vyšebrodským opatem Tecelinem Jakschem. Každou neděli a ve svátek se tu konaly mše. Asi na jeho místě původně stávala zvonička se zvonem ulitým v roce 1756 na náklady sedláka Linharta Švandy; zvon byl zavěšen na věž, ale za 2. světové války byl v r. 1942 zrekvírován a v roce 1947 nahrazen novým.
  Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář, Jaroslav Špiroch., 1.1. 2021

  popis

  Kostel sv. Václava je novogotická jednolodní stavba se sakristií a presbytářem s polygonálním uzávěrem. V čele průčelí stojí vysoká hranolová věž se vstupním portálem. Je zakončena jehlancovitou střechou se štíhlými arkýři, krytá měděným plechem a ve špici se tyčí vysoký kříž. Pod střechou jsou umístěny hodiny. Loď a sakristie mají vysoká štíhlá hrotitá okna ukončená ve vrcholu kružbami,

  Jaroslav Špiroch, 1.1. 2021

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Vrábče

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15445
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 2.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama