Zachovalý, původně gotický kostel ze 14. století (loď), koncem 15. stol. přestavěn a přistavěna pozdně gotická věž s dlátkovou střechou, další přestavby v průběhu 18. - 20. stol. (kruchta, oratoř, předsíň). V interiéru hodnotné nástěnné malby sv. Kryštofa z 16. století. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihovýchodu ze hřbitova
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Boršov nad Vltavou (německy Payreschau) je obec ležící v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský, zhruba 6,5 km jihozápadně od Českých Budějovic.
První písemná zmínka pochází z r. 1261, kdy se jako svědek na listině jmenuje Albert z Boršova (viz hrádek Boršov). V obci se nachází dále zámek Poříčí, kaplička sv. Jana Nepomuckého, výklenková kaple sv. Petra a výklenková kaple P. Marie. Nedaleko pak směrem na Záhorčice hrádek Boršov (viz samostatná hesla).
Na území obce je přírodní památka Vltava u Blanského lesa (Natura 2000).
Obcí prochází cyklistická stezka 7. EV7, Greenway RD, Vltavská.
V Boršově nad Vltavou končí vodácky nejfrektovanější úsek Vltavy (z Vyššího Brodu).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

  historie

  Ve 14. století vystavěna loď kostela. V l. 1493 - 96 přestavba kostela a vystavěna věž s dlátkovou střechou. Poč. 16. století vzniká nástěnná malba sv. Kryštofa v lodi. V r. 1735 snížena střecha, v l. 1771 - 80 přistavěna kruchta a v r. 1823 oratoř. V r. 1834 vzniká severní předsíň lodi. V minulém století nález maleb v presbytáři (1943), postaveno nové schodiště na kruchtu (1955), provedena generální oprava

  Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

  popis

  Areál kostela se nachází na vyvýšeném místě v historickém jádru obce. Jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm (sklenuté dvěma poli křížové žebrové klenby, svorníky zdobeny pětilistou růží). Na severní straně je valeně klenutá sakristie. Nad sakristií je oratoř, která je otevřena oknem do prostoru kněžiště. Plochostropá loď kostela je přístupna ze severu lomeným portálem skrytým v předsíni (

  UPČ 1,nakl.Academia1977,PamátkovýkatalogNPÚ,Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

  Půdorys místa

  půdorys kostela
  © Lavička, Roman: Pozdně gotické kostely na rožmberském panství. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, České Budějovice 2013
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15138
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 26.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama