Zachovalý, původně gotický kostel ze 14. století (loď), koncem 15. stol. přestavěn a přistavěna pozdně gotická věž s dlátkovou střechou, další přestavby v průběhu 18. - 20. stol. (kruchta, oratoř, předsíň). V interiéru hodnotné nástěnné malby sv. Kryštofa z 16. století. Přístupný v době bohoslužeb.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihovýchodu ze hřbitova
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Boršov nad Vltavou (německy Payreschau) je obec ležící v okrese České Budějovice, kraj Jihočeský, zhruba 6,5 km jihozápadně od Českých Budějovic. První písemná zmínka pochází z r. 1261, kdy se jako svědek na listině jmenuje Albert z Boršova (viz hrádek Boršov). V obci se nachází dále zámek Poříčí, kaplička sv. Jana Nepomuckého, výklenková kaple sv. Petra a výklenková kaple P. Marie. Nedaleko pak směrem na Záhorčice hrádek Boršov (viz samostatná hesla). Na území obce je přírodní památka Vltava u Blanského lesa (Natura 2000). Obcí prochází cyklistická stezka 7. EV7, Greenway RD, Vltavská. V Boršově nad Vltavou končí vodácky nejfrektovanější úsek Vltavy (z Vyššího Brodu).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020
popis

Areál kostela se nachází na vyvýšeném místě v historickém jádru obce. Jednolodní kostel s pravoúhlým kněžištěm (sklenuté dvěma poli křížové žebrové klenby, svorníky zdobeny pětilistou růží). Na severní straně je valeně klenutá sakristie. Nad sakristií je oratoř, která je otevřena oknem do prostoru kněžiště. Plochostropá loď kostela je přístupna ze severu lomeným portálem skrytým v předsíni ( na jižní straně lodi hodnotné nástěnné malby sv. Kryštofa ze 16. století, na stropě pozdně barokní freska ze života sv. Jakuba). Druhý lomený portál je v ose západní stěny skryt v podvěží. Pozdně gotická věž s dlátkovou střechou je přistavěna k západnímu průčelí. Zařízení: rozměrný hlavní portálový oltář se sochami sv. Benedikta, Bernarda, Linharta a Floriána (před pol. 18. století) s obrazem od F.B.Doubka z r. 1914; kazatelna s malovanými obrazy evangelistů z konce 17. století; pozdně gotická kamenná křtitelnice s reliéfními štítky…  číst dále

UPČ 1,nakl.Academia1977,PamátkovýkatalogNPÚ,Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

historie

Ve 14. století vystavěna loď kostela. V l. 1493 - 96 přestavba kostela a vystavěna věž s dlátkovou střechou. Poč. 16. století vzniká nástěnná malba sv. Kryštofa v lodi. V r. 1735 snížena střecha, v l. 1771 - 80 přistavěna kruchta a v r. 1823 oratoř. V r. 1834 vzniká severní předsíň lodi. V minulém století nález maleb v presbytáři (1943), postaveno nové schodiště na kruchtu (1955), provedena generální oprava (1958 - 59) a vymalován interiér (1991).

Památkový katalog NPÚ,, Jaroslav Špiroch, 18.8. 2020

Půdorys místa

půdorys kostela
© Lavička, Roman: Pozdně gotické kostely na rožmberském panství. Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, České Budějovice 2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

Místa v okolí

 Poříčí
 Boršov
 kaple Panny Marie
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 Kamenný Újezd
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kaplička Panny Marie
 Plavnice
 kostel sv. Václava
 Červený dvůr
 vodárenská věž
 Doubravice
 Bartochov
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 Zlatý most
 hradiště Záluží
 biskupská rezidence
 radnice
 Solní brána
 Puklicův dům
 Samson
 kostel sv. Rodiny
 solnice
 Dívčí Kámen
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 kostel sv. Vojtěcha
 návesní kaple
 Černá věž
 Rabenštejnská věž
 Třísov
 Třísovská lípa
 Štěkře
 Kluk
 kostel sv. Martina
 Habří
 Habří
 kamenný most
 Doubíčko
 židovský hřbitov
 Římov
 kostel sv. Víta
 Holkov
 kostel sv. Markéty
 Houžná
 Kamenná věž
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Staré Machovice
 Čakovec
 Machovice
 kostel sv. Václava
 Velešín
 radnice
 mariánský sloup
 Chlum
 Sedlo
 Rudolfov
 Vildštejn
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 kostel sv. Linharta
 Granátník
 Kleť
 Orty
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Trocnov
 Holašovice - VPR
 kamenná boží muka
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 ZOO Ohrada
 Nežetice
 Libníč
 Ledenice
 Suchá
 židovský hřbitov
 Hluboká nad Vltavou
 městské opevnění
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 boží muka
 Zvíkov u Lišova
 boží muka
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 pranýř
 radnice
 Borovany
 kostel sv. Vavřince
 Dobrkovický mlýn
 Kvítkův dvůr
 kostel sv. Václava
 Slabošovka
 Buškův hamr
 kostel sv. Mikuláše
 Červený Dvůr
 Trhové Sviny
 boží muka
 Čížkrajice
Základní informace místa
ID místa: 15138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama