Bývalý panský dvůr, jehož čtyři přízemní křídla obklopují prostorné čtvercové nádvoří. Má barokní podobu, starší renes. zdivo se snad zachovalo ve východním křídle (renesanční tvrz - Jindřich Častolár z Dlouhé Vsi v letech 1575-1579; zanikla při barokních přestavbách na panský dvůr). Nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
jihovýchodní budovy dvora
© Jaroslav Špiroch 11/2020
Ves Koroseky najdeme dnes na mapě jednak jako starobylý dvůr (dvůr Koroseky), v němž kdysi stávala i tvrz, jednak jako dominikální osadu z počátku 19. století (leží od sebe cca 1 km). V současnosti je ves Koroseky součástí obce Vrábče a dvůr Koroseky součástí obce Homole.
Nejstarší písemná zmínka o dvoře je z r. 1365. Poblíž dvora stojí výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého a je zde též výklenková kaplička sv. Anny (viz samostatná hesla) na rozcestí České Budějovice - Holubov - Černý Dub. Dvůr stojí při silnici z Českých Budějovic do Křemže a Holubova, který je výchozím místem ke stoupání na nejvyšší vrchol Blanského lesa - Kleť s nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách (postavena Josefem Johannem Nepomukem ze Schwarzenberga v letech 1822-1825), kam vede i lanovka ze vsi Krasetín (část obce Holubov).
Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Jaroslav Špiroch, 4.8. 2020

  historie

  V nejstarší písemné zprávě o Korosekách z r. 1365 ještě není zmínka o žádném sídle. Až do 16. století patřil dvůr ke statku ve Chlumu u Křemže. Teprve při dělení dědictví po Janu Častolárovi z Dlouhé Vsi se v r. 1575 dostala ves a dvůr Koroseky do majetku Jindřicha Častolára, který si u zdejšího dvora vystavěl tvrz. S přídomkem "na Korosecích" vystupuje pravidelně od r. 1579. Podle období se

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 15.8. 2020

  popis

  Rozlehlý přízemní objekt má čtyři křídla kolem pravidelného čtvercové dvora. Dnešní podoba je výsledkem celkové barokní přestavby. Pouze v konstrukcích východního křídla se nacházejí nápadné úseky silnějšího zdiva, jejichž existence by v novostavbě neměla opodstatnění. A proto lze snad uvažovat o jejichž starším původu.
  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 15.8. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Homole

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15005
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: přestavěno
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 24.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama