Barokní kalvárie je z r. 1741 a sloup Nejsvětější Trojice naproti z r. 1740. Jsou dílem význačného budějovického sochaře Josefa Dietricha. Součást areálu dominikánského kláštera s kostelem Obětování Panny Marie. Před rokem 1809 stávala mezi oběma díly brána s obrazem znázorňujícím založení kláštera.
Hlavní obrázek místa
pohled na kalvárii z jihovýchodu
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Kalvárie a sloup Nejsvětější Trojice stojí naproti sobě v zúženém místě (původně zde stávala stará vstupní brána), které vede z České ulice na Piaristické náměstí.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 2.5. 2021
popis

Přístup na Piaristické náměstí, kde obě sochařská díla stojí, vede zúženým místem z České ulice. V tomto místě stávala před rokem 1809 stará vstupní brána s obrazem znázorňujícím založení kláštera. Na pravé straně je barokní sousoší Kalvárie z roku 1741. Znázorňuje Krista na kříži a postavy Panny Marie a dvou zbožných žen. Na jejím podstavci je latinský nápis "Ježíši Nazaretskému, králi židovskému, pro nás ukřižovanému, postavila Terezie Aichlerová". Přímo naproti Kalvárii se tyčí sloup Nejsvětější Trojice z roku 1740, na náklady mlynáře Erasma Jeneho, na jehož podstavci je též latinský donační nápis. Obě díla vytvořil význačný budějovický sochař Josef Dietrich.

Budějovický poutník,D.Kovář,Baset2006; Jaroslav Špiroch., 3.5. 2021

pověsti

Adamova lebka

Mezi místními i návštěvníky města je tato Kalvárie známa především díky pověsti o Adamově lebce, spočívající u paty kříže, která prý splní přání každému, kdo se u ní na okamžik zastaví a pohlédne do jejích prázdných očí. Přání však nesmí být vysloveno nahlas.

Budějovický poutník,D.Kovář,Baset2006., 3.5. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15658
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama