Morový špitál poprvé připomínán r. 1371. Pozdně gotická kaple a starý špitál z r. 1515, barokně přestavěno v letech 1763-1766. Fresky od Fr. J. Prokyše. Špitál zbořen a postaven nový (střední část). Severní část špitálu dostavěna r. 1779. Pak přeměněn v chudobinec. Nově rekonstruován r. 2006.
Hlavní obrázek místa
pohled na morový špitál z východu
© Jaroslav Špiroch 01/2021
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Morový špitál se nachází na Pražské třídě směřující od centra města směrem na Tábor, Benešov a dál ku Praze.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 22.1. 2021
popis

Jižní část objektu tvoří kaple Nejsvětější Trojice. Je jednolodní s lehce nepravidelným pětibokým závěrem, krytá vysokou valbovou střechou a na rozhraní lodě a závěru s drobnou zvonicí. Segmentová okna závěru jsou zazděna a interiér osvětlují okna v bočních zdech lodi. Vstup do kaple byl původně ze dvou samostatných vchodů, z nichž jižní s portálem vrcholícím tympanonem byl druhotně zazděn. Z kaple je přímý vstup do interiéru špitálu. Na ní navazuje gotické příčné (střední) křídlo špitálu a areál zakončuje souběžně s osou kaple orientované barokní severní křídlo s volutovým štítem na východní straně. Na štítě je odkryta část nástěnné malby. Západně přiléhá ke špitálu zahrada se studnou. V přízemních místnostech příčného křídla jsou zachované trámové stropy a v barokním severním křídle štukové zrcadlové stropy. K nejcennějším prvkům patří dochované barokní fresky v kapli od vynikajícího jihočeského…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Encyklopedie Českých Budějovic;StavbaWebb;Jaroslav Špiroch., 28.1. 2021

historie

První zmínky o špitálu pochází z r. 1371, avšak o jeho podobě se písemné zmínky nedochovaly. Nynější morový špitál byl postaven v letech 1513-1515 na místě starší stavby spolu s kaplí jakožto městský útulek k izolaci osob infekčně nakažených. V r. 1763 byla kaple zrenovována a částečně barokně přestavěna. O tři roky později byl barokně přestavěn i špitál a v r. 1779 bylo dostavěno barokní severní křídlo. V 19. století se ze špitálu stal chudobinec, který fungoval ještě krátce po r. 1948. Později se změnil na byty a kaple sloužila k občasným bohoslužbám až do r. 1971. Pozdější úpravy nezanechaly žádné podstatné architektonické změny a k tomu směřovala i rozsáhlá rekonstrukce v letech 1979-1981 a celková oprava průčelí v r. 2006. Nyní v obnoveném špitále sídlí pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch., 28.1. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 solnice
 Puklicův dům
 Samson
 Černá věž
 radnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Solní brána
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Červený dvůr
 Rudolfov
 Houžná
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Orty
 Doubíčko
 Lustenek
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Doubravice
 kamenná boží muka
 Libníč
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Staré Machovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Vildštejn
 Machovice
 Hluboká nad Vltavou
 dvůr Vondrov
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Boršov
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 návesní kaple
 Kamenný Újezd
 Baba
 Maškovec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Zvíkov u Lišova
 Hradec u Dobřejovic
 Plavnice
 Suchá
 Habří
 Habří
 Čakovec
 kostel sv. Martina
 barokní kamenný most
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Linharta
 Provod, Prochod
 Kluk
 Ledenice
 Bartochov
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Dívčí Kámen
 kamenný most
 boží muka
 Karlův hrádek
 hradiště Záluží
 Třísov
 Třísovská lípa
 Trocnov
 Římov
 Holašovice - VPR
 boží muka
 Štěkře
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Sedlo
 Kubatův pomník
 pranýř
 radnice
 Chlum
 Borovany
 kostel sv. Markéty
 Sedlec
 kamenný most
 Švamberk
 boží muka
 Nový Dvůr
 Safari Park
 Dvorec
 ZOO Dvorec
 Kleť
Základní informace místa
ID místa: 15475
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama