Zděná vysoká štíhlá kaplička s výklenkem, procházejícím celou stavbu. Je zakončena trojúhelníkovým štítem se stanovou stříškou, krytou taškami. Uprostřed výklenku stojí socha Panny Marie. Na kapličce letopočet 2017 s nápisem. Vedle ní křížek z r. 1862 a mezi nimi vysoký kámen (menhir?). Vyhlídka.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Vrch Baba je výškový bod (500 m n.m.), který se nachází nedaleko Boršova nad Vltavou. Prvními známými obyvateli zdejšího okolí byli Keltové (nedaleko známé keltské hradiště Třísov) a je pravděpodobné, že v katastru Boršova při řece Vltavě (Vultava - keltsky Divoká řeka) měli předsunuté strážní stanoviště. Dnes se zde po nich zachoval jen název Baba. Slovem Baba bylo označováno místo se vztyčeným posvátným kamenem. Kaplička s křížem se nachází na vyhlídce pod vrcholem u silnice z Boršova nad Vltavou do Vrábče. Nedaleká obec Boršov nad Vltavou a s ní související zajímavosti jsou popsány v samostatných heslech (např. kostel sv. Jakuba st. aj.).
Sumava.cz, Jaroslav Špiroch., 4.1. 2021
popis

Kaplička je zděná vysoká štíhlá stavba, uprostřed s půlkruhovým výklenkem, procházejícím celou stavbu. Je ukončena trojúhelníkovým štítem se stanovou stříškou, krytou taškami a ve špici na vrcholu stříšky v průčelí pak vrcholící křížkem. Ve výklenku je socha Panny Marie a je uzavřen z obou stran do výše jedné třetiny ozdobnou kovanou mříží. Na soklu je nápis: "Budiž věčně velebena, Matko Boží, Maria" s letopočtem 2017. V trojúhelníkovém štítu v průčelí i na zadní straně je umístěn štukový medailon s hlavou Ježíše Krista. Vedle kapličky stojí kříž na vysokém kamenném soklu, na němž je letopočet M.F. 1862. Mezi kapličkou a křížem je vysoký kámen (menhir?).

Jaroslav Špiroch., 7.1. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15447
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama