Středověký hrádek postavený v průběhu 14. stol. je zachován v podobě zemní fortifikace s mohutnými příkopy. Opuštěn pravděpodobně za husitských válek. Od poč. 16. stol. připomínán jako zřícenina, při prodeji r. 1534 Petrovi z Rožmberka. K r. 1761 doloženo označení "Starý zámek". Volně přístupný.
Hlavní obrázek místa
Mohutný příkop na východní přístupové cestě k hrádku od jihu
© Jaroslav Špiroch 04/2020
Ostrolovský Újezd se nachází 15 km jižně od Českých Budějovic. Obcí procházejí turistické a cyklistické stezky. Asi 1 km severně od obce se nachází lesopark s rodištěm a památníkem Jana Žižky z Trocnova. Jižně od obce se nacházejí nad soutokem řeky Stropnice a Vrážského potoka pozůstatky hrádku.
24.4. 2020
popis

Středověký hrádek stával 0,5 km jižně od vsi Ostrolovský Újezd a jeho staveništěm se stal úzký ostroh, spadající dosti příkrými svahy na východní straně k levému břehu říčky Stropnice a na západní k Vrážskému potoku. Asi 80 m nad soutokem byl ostroh přeťat příkopem úctyhodných rozměrů (šířka 23 m, hloubka až 6 m), přes nějž vedl původní vstup do hrádku prostřednictvím dřevěného mostu s poslední částí padací. Další příkop se souběžným nízkým valem potom probíhá napříč přes pozvolně klesající opyš (široký 13 m a hluboký dnes 2-2,5 m). Oba příkopy vymezují prostor vlastního jádra hrádku, jehož horní plošina má přibližně lichoběžníkový tvar o rozměrech 33x16-20 m. Z terénních reliktů lze vysledovat, že nad velkým šíjovým příkopem stála zřejmě věžovitá stavba, krytá snad ještě čelní hradební zdí. Za touto stavbou bylo nevelké nádvoří a celý prostor uzavírala v zadní části budova paláce. V literatuře se někdy hovoří o dvoupalácové…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011;Jaroslav Špiroch, 21.8. 2014

historie

Někdy v průběhu 14. stol. bylo postaveno menší opevněné sídlo charakteru hrádku. Prvním historicky doloženým příslušníkem místního rodu byl Mikeš či Mikšík z Újezdce. Zemřel nejpozději na jaře 1381 a po něm zde sídlil jeho syn Přibík. Po Přibíkově smrti se jako vlastník na podzim roku 1389 přihlásil Oldřich z Rožmberka s odvoláním na kupní smlouvu, kterou kdysi uzavřel s Mikšem (jednalo se o újezdský dvůr a ostatní příslušenství). Samotný hrádek však předmětem smlouvy nebyl, zdá se, že ještě po nějakou dobu sloužil jako sídlo rytířského rodu. K r. 1391 je zmiňován Pešík řečený Plucek z Újezdce a v posledních dvou desetiletích před husitskými válkami Jan, Petr a Hynek Liškové z Újezda. O Janovi je ještě zmínka k r. 1417. Po něm je dále ještě připomínán Petr z Újezda (1424) a Diviš z Újezda (1426). Vzhledem k tomu, že zprávy o držitelích újezdského sídla se vytrácejí nejpozději za…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011;Jaroslav Špiroch, 21.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ostrolovský Újezd

Místa v okolí

 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 kamenný most
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Borovany
 pranýř
 radnice
 ZOO Dvorec
 Sedlo
 boží muka
 boží muka
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 kostel sv. Martina
 Nový Dvůr
 Ledenice
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kamenný most
 Hrádek
 Čížkrajice
 Římov
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Doubravice
 Kamenná věž
 Plavnice
 Velešín
 Slabošovka
 Bartochov
 Holkov
 Žumberk
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Zvíkov u Lišova
 kaple Panny Marie
 Červený dvůr
 Poříčí
 Pořešín
 Lustenek
 Maškovec
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 židovský hřbitov
 Svébohy
 Boršov
 špýchar s bránou
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 kaple sv. Josefa
 Masné krámy
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Sokolčí
 Černá
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 Cuknštejn
 kaplička sv. Anny
 Nové Hrady
 dvůr Koroseky
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Buquoyská rezidence
 kostel sv. Jiří
 Nové Hrady
 Buquoyská hrobka
 kostel sv. Jiljí
 pivovar
 Třeboň
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 dům U koníčka
 Doubíčko
 Houžná
 vodárenská věž
Základní informace místa
ID místa: 11828
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama