Novogotická kaple postavená v roce 1908 je obdélného půdorysu s trojbokým závěrem s opěráky; krytá prejzovou sedlovou, v závěru zvalbenou střechou. V průčelí představený užší vstupní hrotitý portál, zakončený hranolovou věží se zvonicí a vrcholící plechovou jehlancovou helmicí s makovicí a křížem.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2022
Horní Miletín (německy Ober Miletin) je malá vesnice, část města Lišov v okrese České Budějovice. Nachází se asi 4,5 km od města. První písemná zmínka je o ní z roku 1378; v té době patřila Rožmberkům (na rozdíl od Dolního, ten patřil k hlubockému panství - Hluboká nad Vltavou; později také Rožmberkům). Vedle shora zmíněné kaple stojí vedle ní pomník padlých v první světové válce (v ní padlo šest zdejších občanů). Autobusové spojení má ves s Lišovem a Třeboní. Prochází jí cyklotrasa č. 1105.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 10.9. 2022
popis

Novogotická kaple Panny Marie Lurdské stojí na návsi na mírně vyvýšeném místě, obklopená malým parčíkem. Stavba byla dokončena 26. května 1908 a vysvěcena byla 23. srpna téhož roku. Vedle ní před jejím průčelím stojí pomník padlým v první světové válce. Kaple je zděná stavba obdélného půdorysu zakončená trojbokým uzávěrem s odstupněnými opěráky v nárožích. Boční fasády kaple o dvou okenních osách jsou členěny obdélnými hrotitými okny s profilovanými štukovými rámy, uzavřené dřevěným bohatě členěným proskleným rámem. Na bocích uzávěru je pak po jednom stejném okně jako na kapli; zadní strana je plná. Krytá je sedlovou prejzovou střechou, nad uzávěrem zvalbenou. Průčelí má užší obdélný představený vstup s vysokým mohutným hrotitým portálem se stejným profilovaným štukovým rámem jako okna; uzavřený je dřevěnými dvojdílnými dveřmi. Nad ním je kulaté okénko; v jeho výši se vstup zužuje lichoběžníkovým štítem, který přechází v hranolovou věž. Ta…  číst dále

Jaroslav Špiroch., 10.9. 2022

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Horní Miletín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16634
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 11.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama