Brusírnu založil v roce 1868 mlynář ze Starého mlýna ve Velké Úpě Ignaz Dix. Sloužila k broušení dřeva na vlákninu pro papírny. Po roce 1905 zde začala výroba papíru a lepenky. Brusírna sloužila do roku 1965, poté zde sídlilo družstvo Mechanika.
Hlavní obrázek místa
továrna od jihu
© Milan Caha 11/2009
Brusírny dřeva vznikaly na řece Úpě ve druhé polovině 19. století. Sloužily k přípravě suroviny pro papírny – ze smrkových klád brousily za pomocí pískovcových brusných kol dřevěnou vlákninu. Čtyři brusírny stávaly ve Velké Úpě, tři v Temném Dole, dvě v Horním Maršově (jedna například na místě nové základní školy) a jedna ve Spáleném Mlýně v Malé Úpě. Většina z nich zanikla po roce 1945, Dixova brusírna se zachovala jako jediná. Tu v roce 1868 založil mlynář ze Starého mlýna ve Velké Úpě Ignaz Dix. Po roce 1905 byla k původní brusírně připojena třípodlažní výrobní hala na výrobu balícího papíru a lepenky. V té době zde na šesti brusech a jednom papírenském stroji pracovalo 40 lidí. Dřevo se zde brousilo až do požáru 21. 4. 1965. Po rekonstrukci objektu zde zřídilo výrobní družstvo Mechanika výrobu drobných spotřebních předmětů, která zde probíhal 25 let. Dnes je památkově chráněný objekt využíval jen částečně a je na prodej.
Milan Caha (zdroj: Hana Kulichová, Hledání ztraceného času, příloha Maršovského zpravodaje 10/2007), 28.11. 2009
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Temný Důl

Místa v okolí

 Aichelburg
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 Černá hora
 kaple sv. Antonína
 Ochranná kaple
 Purkhybl
 fara
 evangelický kostel
 Žacléř
 kostel sv. Martina
 Sněžka
 fara
 kostel sv. Václava
 Rudník
 kaple s Pietou
 Javorník
 Stachelberg
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Eliška
 Rudník
 kostel sv. Josefa
 Fořt
 Rechenburg
 kostel sv. Vojtěcha
 Arnultovice
 Vlčice
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 kostel sv. Josefa
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 kostel Wang
 evangelický kostel
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Trutnov
 Podhůří
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 děkanství
 Hostinné
 smírčí kříž
 morový sloup
 radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 8558
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama