Brusírnu založil v roce 1868 mlynář ze Starého mlýna ve Velké Úpě Ignaz Dix. Sloužila k broušení dřeva na vlákninu pro papírny. Po roce 1905 zde začala výroba papíru a lepenky. Brusírna sloužila do roku 1965, poté zde sídlilo družstvo Mechanika.
Hlavní obrázek místa
továrna od jihu
© Milan Caha 11/2009
Brusírny dřeva vznikaly na řece Úpě ve druhé polovině 19. století. Sloužily k přípravě suroviny pro papírny – ze smrkových klád brousily za pomocí pískovcových brusných kol dřevěnou vlákninu. Čtyři brusírny stávaly ve Velké Úpě, tři v Temném Dole, dvě v Horním Maršově (jedna například na místě nové základní školy) a jedna ve Spáleném Mlýně v Malé Úpě. Většina z nich zanikla po roce 1945, Dixova brusírna se zachovala jako jediná. Tu v roce 1868 založil mlynář ze Starého mlýna ve Velké Úpě Ignaz Dix. Po roce 1905 byla k původní brusírně připojena třípodlažní výrobní hala na výrobu balícího papíru a lepenky. V té době zde na šesti brusech a jednom papírenském stroji pracovalo 40 lidí. Dřevo se zde brousilo až do požáru 21. 4. 1965. Po rekonstrukci objektu zde zřídilo výrobní družstvo Mechanika výrobu drobných spotřebních předmětů, která zde probíhal 25 let. Dnes je památkově chráněný objekt využíval jen částečně a je na prodej.
Milan Caha (zdroj: Hana Kulichová, Hledání ztraceného času, příloha Maršovského zpravodaje 10/2007), 28.11. 2009
Královéhradecký kraj,  Trutnov  (TU), Temný Důl

Místa v okolí

 Aichelburg
 kaple sv. Anny
 Horní Maršov
 pivovar
 Černá hora
 Ochranná kaple
 kaple sv. Antonína
 Purkhybl
 fara
 evangelický kostel
 Žacléř
 kostel sv. Martina
 Sněžka
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 kaple s Pietou
 Javorník
 Horní Vlčice
 Stachelberg
 Břecštejn
 Rudník
 kostel sv. Josefa
 Fořt
 Rechenburg
 kostel sv. Vojtěcha
 Arnultovice
 Vlčice
 železniční most
 kostel sv. Josefa
 Bolkov
 pěchotní srub T-S 63
 kostel Wang
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Tři domky
 Trutnov
 Podhůří
 stará radnice
 Krakonošova kašna
 Šibeník
 evangelický kostel
 děkanství
 Hostinné
 morový sloup
 radnice
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 fara
 Starý Rokytník
Základní informace místa
ID místa: 8558
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama