Jeden z nejstarších hamrů na Českobudějovicku. Připomínán již r. 1660 i s mlýnem. Provoz hamru ukončen r. 1940, mlýnu r. 1948. Původní Francisova turbína v provozu do r. 1950. Dochováno kovací kladivo hamru a vodoenergetické zařízení je obnoveno. Soukromý majetek potomků posledních majitelů.
Hlavní obrázek místa
budova hamru, uprostřed obytná budova s mlýnem a vpravo hospodářské stavení
© Marcela Váňová 04/2021
Pešlův nářaďový hamr a mlýn (cenná technická památka) stojí na levém břehu Svinenského potoka severně od vsi Sedla, části obce Komařice. U odbočky k objektu na silnici Komařice - Sedlo stojí zděná výklenková kaplička.
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Jaroslav Špiroch, 8.4. 2021
popis

Mlýn je zděná jednopatrová stavba. Mlýnice a dům jsou pod jednou střechou, ale dispozičně oddělené. Mlýn je dochován bez větších přestaveb (doba Karla Schatzela z konce 18. století). Hamr je samostatná budova z doby prvního Pešla (Jana), který stavbu (nástavba a krov) a vnitřek zrenovoval kolem poloviny 19. století (kamenné sloupy bucharu s iniciálami J.P. a letopočtem 1847) a zachoval se též bez větších přestaveb. Doplňkové stavby představují stavidlo, jalový žlab, odtokový kanál, turbínová kašna a domek, k nim přináleží přilehlé pozemky a Hamerský rybník (od r. 1875).

Vodnimlyny.cz; Jaroslav Špiroch., 9.4. 2021

historie

Mlýn vznikl již v 16. století jako renesanční, patrový. Roku 1660 je ve střížovské matrice zaznamenán Martin Stümandel z hamru. Hamr byl znovu zřízen po roce 1673, kdy ho koupil vyšebrodský klášter. Řemeslo zde provozoval jako nájemník František Mayer (zapsán r. 1737 v řemeslnickém cechu v Komařicích) a jeho potomci. V r. 1743 hamr s mlýnem vykoupil Mayer od vrchnosti. Když v r. 1773 zemřel jeho syn František, vzala si jeho matka Karla Schatzela z Německého Benešova (nyní Benešov nad Černou), který přestavěl mlýn a hamr "do rovnosti zdiva". Po něm se ujímá řemesla znovu Mayer, také František, syn otce zesnulého v r. 1773 (hamernický mistr v letech 1786-1805). V r. 1844 si bere jeho dceru Jan Pešl a jeho potomci vlastní zdejší majetek dodnes. Za Pešlů byl hamr a mlýn vzorně udržován a zvelebován. Již za Jana Pešla byl hamr přestavěn do nynější podoby a vnitřek zrenovován (kamenné sloupy bucharu…  číst dále

Vodnimlyny.cz; František Pešl; Jaroslav Špiroch., 9.4. 2021

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15636
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama