Jeden z nejstarších hamrů na Českobudějovicku. Připomínán již r. 1660 i s mlýnem. Provoz hamru ukončen r. 1940, mlýnu r. 1948. Původní Francisova turbína v provozu do r. 1950. Dochováno kovací kladivo hamru a vodoenergetické zařízení je obnoveno. Soukromý majetek potomků posledních majitelů.
Hlavní obrázek místa
budova hamru, uprostřed obytná budova s mlýnem a vpravo hospodářské stavení
© Marcela Váňová 04/2021
Pešlův nářaďový hamr a mlýn (cenná technická památka) stojí na levém břehu Svinenského potoka severně od vsi Sedla, části obce Komařice. U odbočky k objektu na silnici Komařice - Sedlo stojí zděná výklenková kaplička.
Českobudějovicko,sv.II, Pravý břeh Vltavy,Č.B.,nakl. Veduta 2008, Daniel Kovář, Jaroslav Špiroch, 8.4. 2021
popis

Mlýn je zděná jednopatrová stavba. Mlýnice a dům jsou pod jednou střechou, ale dispozičně oddělené. Mlýn je dochován bez větších přestaveb (doba Karla Schatzela z konce 18. století). Hamr je samostatná budova z doby prvního Pešla (Jana), který stavbu (nástavba a krov) a vnitřek zrenovoval kolem poloviny 19. století (kamenné sloupy bucharu s iniciálami J.P. a letopočtem 1847) a zachoval se též bez větších přestaveb. Doplňkové stavby představují stavidlo, jalový žlab, odtokový kanál, turbínová kašna a domek, k nim přináleží přilehlé pozemky a Hamerský rybník (od r. 1875).

Vodnimlyny.cz; Jaroslav Špiroch., 9.4. 2021

historie

Mlýn vznikl již v 16. století jako renesanční, patrový. Roku 1660 je ve střížovské matrice zaznamenán Martin Stümandel z hamru. Hamr byl znovu zřízen po roce 1673, kdy ho koupil vyšebrodský klášter. Řemeslo zde provozoval jako nájemník František Mayer (zapsán r. 1737 v řemeslnickém cechu v Komařicích) a jeho potomci. V r. 1743 hamr s mlýnem vykoupil Mayer od vrchnosti. Když v r. 1773 zemřel jeho syn František, vzala si jeho matka Karla Schatzela z Německého Benešova (nyní Benešov nad Černou), který přestavěl mlýn a hamr "do rovnosti zdiva". Po něm se ujímá řemesla znovu Mayer, také František, syn otce zesnulého v r. 1773 (hamernický mistr v letech 1786-1805). V r. 1844 si bere jeho dceru Jan Pešl a jeho potomci vlastní zdejší majetek dodnes. Za Pešlů byl hamr a mlýn vzorně udržován a zvelebován. Již za Jana Pešla byl hamr přestavěn do nynější podoby a vnitřek zrenovován (kamenné sloupy bucharu…  číst dále

Vodnimlyny.cz; František Pešl; Jaroslav Špiroch., 9.4. 2021

Další texty historie
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Komařice

Místa v okolí

 Komařice
 kontribuční sýpka
 Sedlo
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Nežetice
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Újezdec
 Doudleby
 Římov
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 Kamenná věž
 Velešín
 Plavnice
 Bartochov
 Buškův hamr
 Holkov
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Trhové Sviny
 kamenný most
 Borovany
 Kamenný Újezd
 pranýř
 radnice
 Doubravice
 ZOO Dvorec
 boží muka
 boží muka
 Slabošovka
 Dvorec
 kaple Panny Marie
 Ledenice
 Čížkrajice
 Safari Park
 Maškovec
 Nový Dvůr
 Poříčí
 Pořešín
 Červený dvůr
 Boršov
 Hrádek
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 kaplička Panny Marie
 Štěkře
 vodárenská věž
 Zlatý most
 Žumberk
 kostel sv. Rodiny
 kaplička Panny Marie
 biskupská rezidence
 kostel sv. Markéty
 Solní brána
 Černá věž
 Puklicův dům
 Samson
 radnice
 hradiště Záluží
 Masné krámy
 kaplička sv. Anny
 solnice
 dvůr Koroseky
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 Sokolčí
 Zvíkov u Lišova
 Lustenek
 kostel sv. Václava
 Černá
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 Třísov
 Třísovská lípa
 radnice
 kostel sv. Floriána
 Svébohy
 Omlenička
 návesní kaple
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Doubíčko
 Houžná
 Cuknštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Staré Machovice
 Machovice
 Kraví hora
Základní informace místa
ID místa: 15636
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama