Zřícenina mohutného gotického hradu založeného Rožmberky v roce 1349 (ojediněle dochováno panovníkovo svolení ke stavbě). Hrad měl funkci vojenskou a správní. V 16. stol. hrad opuštěn a brzy propadl úplné zkáze.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 08/2014
Hrad se nalézá nedaleko vlakové zastávky Třísov v malebném údolí nad Křemžským potokem. Kdo toto místo jednou navštíví bude unesen. Nedaleko je malá příjemná hospůdka.
28.5. 2002
historie

Dívčí Kámen (Menštejn) náleží k nemnoha hradům v českých zemích, o nichž se zachovala zakládací listina. K jeho stavbě dal souhlas r. 1349 král Karel IV. bratrům Petru, Joštu, Oldřichu a Janu z Rožmberka. Hrad byl vystavěn v l.1350–1360 na skalnatém ostrohu před ústím Křemžského potoka do řeky Vltavy a chráněn soustavou příkopů, hradeb a věží. Jediný přístup byl od jihu, branou na předhradí, kde stály hospodářské budovy a stáje. Druhá brána vedla do latránu, na jehož konci byla čtyřhranná dvoupatrová obranná věž zasazená do opevnění vlastního hradu. Za touto branou se postupovalo úzkým průchodem k bráně v ohradní zdi předbraní a dále k dvoupatrové hranolové věži s branou do předhradí vlastního hradu. Na nádvoří stál dvoupatrový palác sestávající ze dvou protilehlých traktů, spojených mezi sebou na bočních stranách vysokými zdmi. Na vnitřní straně zdí obrácených do nádvoří byly pavlače, po nichž se dalo…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Jošt a krásné panny

Mladý Rožmberk Jošt pronásledoval laň, která mu u vysoké skály nad Vltavou pojednou zmizela. Místo ní se na skále objevila krásná bledá panna, pro níž Jošt ztratil srdce. Dívka nevěřila jeho slovům lásky nepodloženým žádným činem. Jako důkaz, že jeho slovo platí, postavil pan Jošt na skále pevný hrad a nazval své sídlo podle příčiny jeho zbudování Dívčí Kámen. Jiná pověst praví, že ona prostá pasačka pána z Růže nevyslyšela, ale ten nosil lásku k ní v srdci až do smrti a hrad nese název podle jejího kamenného srdce. Také se vypráví, že pan Jošt postavil hrad pro svých pět dcer jako úkryt před světskou zkažeností. Zlolajné jazyky daly pak do oběhu jinou pověst: pan Jošt jako nevázaný vášnivec, když se nabažil svedených žen, vodil je ke skále a ve vhodnou chvíli je srážel dolů do řeky. Kosti mnoha dívek leží dodnes na dně Vltavy, leč nikdo se neopovážil volat mocného Rožmberka před soud.

8.1. 2003

Další texty pověsti

Půdorys místa


D. Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Mříč

Místa v okolí

 Třísov
 Třísovská lípa
 hradiště Záluží
 Štěkře
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Markéty
 kaplička Panny Marie
 Kluk
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 Chlum
 Granátník
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Boršov
 Kleť
 návesní kaple
 Habří
 Habří
 Kamenný Újezd
 kostel sv. Víta
 Bartochov
 Poříčí
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 Plavnice
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 Holkov
 Čakovec
 městská zbrojnice
 radnice
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 boží muka
 dům č. p. 60
 kaple sv. Martina
 Dobrkovický mlýn
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 Kvítkův dvůr
 Kamenná věž
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Římov
 Červený Dvůr
 kamenný most
 Doudleby
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Vincence
 Velešín
 Holašovice - VPR
 Chvalšiny - MPZ
 Doubíčko
 Červený dvůr
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 vodárenská věž
 Doubravice
 kostel sv. Vojtěcha
 Staré Machovice
 kostel sv. Martina
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 radnice
 Puklicův dům
 Samson
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 kostel sv. Mikuláše
 Machovice
 solnice
 Černá věž
 Houžná
 Rabenštejnská věž
 Kuglvajt
 kontribuční sýpka
 Komařice
 Vildštejn
 Sedlo
 židovský hřbitov
 Slavkov
 Pořešín
 Slabošovka
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 kostel sv. Kateřiny
 panský dům
 kamenná boží muka
 Libníč
Kontaktní informace
Ing. Zdeňka Tučková
Ot. Jeremiáše 1854
397 01 Písek
Tel: +420 721 130 531
http://www.divcikamen.cz/
zdenka.tuckova@divcikamen.cz
Základní informace místa
ID místa: 129
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama