Původně dva sousední kostely: tzv. Mydlovarský ze 13. stol. (obsahující hlavní loď a presbytář) a Zahájský z 15. stol. (obsahující loď a sakristii). V bitvě u Zahájí r. 1742 oba kostely vyhořely a byly v polovině 18. stol. při barokní přestavbě spojeny v dvoulodní. Přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihu, vlevo fara
© Marcela Váňová 12/2020
Obec Zahájí se nachází v okrese České Budějovice, 15 km severozápadně od krajského města. Poprvé je připomínána v r. 1352. Obec je známa v souvislosti s bitvou u Zahájí v r. 1742 v rámci tzv. války o dědictví rakouské v letech 1740-1748 (pamětní deska na kamenných božích mukách - viz samostatné heslo). Další boží muka jsou na konci obce při silnici směrem na Olešník a na druhou stranu na rozcestí silnic na Munice a Zliv kříž s deskou na paměť pochovaných rakouských vojáků z bitvy u Zahájí. Od obce směrem na Munice je přírodní památka Blana - cenné vodní a mokřadní biotopy vzniklé při těžbě jílů. Nedaleko od obce v lese se nachází skupina památných stromů, tzv. "Schwarzenberské duby". Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1080.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 23.6. 2020
popis

Kostel v Zahájí je zachovalý dvoulodní kostel s presbytářem, sakristií a s hranolovou věží. Cenné jsou portály obou vstupů na západě a sedlový pozdně gotický kamenný portál z presbytáře do sakristie. Též je hodnotné zaklenutí třemi poli hvězdicové žebrové klenby v jižní lodi, křížová žebrová klenba v presbytáři a dvě pole křížové žebrové klenby v severní lodi. Na klenbě presbytáře jsou nástropní fresky s výjevy ze života Panny Marie z pol. 18. století. Zařízení kostela: portálový hlavní oltář z doby z pol. 18. století (1753-1759) se sochami sv. Zachariáše, Alžběty, Jáchyma, Anny a bohatým nástavcem s andílky a rokajovým ornamentem, na oltáři socha Madony (snad pozdně gotická); dva protějškové oltáře barokní ze zač. 18. století se současnými obrazy; kamenná barokní křtitelnice; rokokové varhany (1776); dva náhrobky z 18. století. Budova fary byla postavena v 17. století, po požáru (v bitvě…  číst dále

UPČ 4, nakl.Academia1982, památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch, 16.6. 2020

historie

Farní kostel Zvěstování Panny Marie, starší zv. Mydlovarský, byl postaven v 13. století. Druhý mladší zv. Zahájský, těsně přilehlý ke staršímu, byl postaven v 2. polovině 15. století. V té době byla i přistavěna hranolová věž u staršího kostela. V důsledku bitvy u Zahájí v r. 1742 (v tzv. válce o dědictví rakouské 1740-1748), byly oba dva kostely vypáleny. Při barokní přestavbě v polovině 18. století byly pak spojeny v jeden dvoulodní. Z barokní doby pochází i zařízení kostela. Přilehlá budova fary byla postavena v 17. století, stejně jako kostely v bitvě u Zahájí vypálena a obnovena v barokní podobě.

UPČ 4, nakl.Academia1982, památkový katalog NPÚ,Jaroslav Špiroch, 22.6. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Zahájí

Místa v okolí

 boží muka
 boží muka
 Kubatův pomník
 kaple Svaté Rodiny
 Libív
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Vondrov
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kaple sv. Rozálie
 Baba
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Sedlec
 Hluboká nad Vltavou
 Suchá
 Karlův hrádek
 kostel sv. Jiří
 Býšov
 kaple sv. Josefa
 Hradec u Dobřejovic
 Vildštejn
 výklenková kaple
 Chvalešovice
 Machovice
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 Staré Machovice
 zvonička
 Houžná
 Chvalešovice
 Litoradlice
 Vysoký hrádek
 venkovská usedlost
 boží muka
 Poděhusy
 Orty
 Doubíčko
 Rábín
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hněvkovice
 Hradiště u Malovic
 kamenný kříž
 kostel sv. Linharta
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 Libějovice
 Lomec
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 kostel sv. Vojtěcha
 Čakovec
 Libějovice
 výklenková kaplička
 návesní kaple
 vodojem
 Radonice
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Dolní Kněžeklady
 Puklicův dům
 Masné krámy
 kostel sv. Mikuláše
 Samson
 radnice
 Solní brána
 Černá věž
 biskupská rezidence
 fara
 nová solnice
 židovský hřbitov
 kamenná boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Rodiny
 Holašovice - VPR
 děkanství
 železný most
 Zlatý most
 Kratochvíle
 Libníč
 kašna
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Jakuba
 muzeum koněspřežky
 Lannův kříž
 dům U Zlatého slunce
 vodárenská věž
 Týn nad Vltavou
 Vodňany
 kostel sv. Víta
 synagoga
 Hvozdno
 Jánský most
 městské opevnění
 boží muka
 židovský hřbitov
 Rudolfov
 Branovice
 Branovice
 Protivín
 Bzí
 Žimutice
 kovaný kříž I.
 Purkmistrovský dům
 kříž II.
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Červený dvůr
 Lustenek
 Dolní Bukovsko
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Havla
 Myšenec
Základní informace místa
ID místa: 14991
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama