Socha sv. Jana Nepomuckého stojí uprostřed malého parčíku na náměstí Jana Gurreho. Na čtyřbokém profilovaném podstavci se čtvercovým soklem je vztyčen kulatý kamenný sloup s prstencem, hlavicí a krycí deskou, na které je umístěna socha světce v tradičním pojetí. Z roku 1729 - vytesán na podstavci.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 05/2023
Římov je obec ležící v okrese České Budějovice, asi 14 km jižně od krajského města. Poprvé je doložena na listině z roku 1395 jako Hřimov, t.j. Hřimův dvůr. Z jejich pamětihodností je nejznámější Římovská pašijová křížová cesta spolu s poutním areálem kostela sv. Ducha a Loretánskou kaplí uprostřed ambitu při kostele. Dále je zde zámeček, původně sídlo jezuitů; železniční muzeum Roubenka; vodní nádrž na pitnou vodu na Malši a mnoho dalších, z nichž většinu najdete v samostatných heslech. Nedaleko na kopci se nachází výšinné hradiště Branišovice z raného středověku (viz též samostatné heslo). V centrální části katastrálního území byla v roce 1996 vyhlášena Krajinná památková zóna Římovsko. Obcí procházejí červená, modrá a zelená turistická stezka NS křížová cesta v Římově a cyklistické stezky Novohradsko-Doudlebsko č. 1198, 1018-1126.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 3.6. 2023
popis

Socha sv. Jana Nepomuckého stojí uprostřed malého parčíku na náměstí Jana Gurreho. Pochází z roku 1729. Na čtvercovém soklu s mírně rozšířeným horním okrajem je umístěn čtyřboký profilovaný podstavec; po jeho stranách jsou vytesána obdélná pole s vykrojenými půlkruhovými rohy - na čelní straně v rozích číslice data vzniku. Na něm je vztyčen vysoký kulatý kamenný sloup s prstencem, hlavicí a krycí deskou (abakusem), na které je umístěna socha světce v podživotní velikosti a v tradičním pojetí - s klerikou, rochetou a na hlavě s biretem a svatozáří. Je odrazem intenzity barokního kultu tohoto světce v rámci vytváření okolí poutního místa v Římově v 17. a 18. století.

Jaroslav Špiroch., 3.6. 2023

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Římov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17214
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.6.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama