Formanský hostinec byl postaven v 2. pol. 17. stol. Po zřízení koněspřežné dráhy se stal jednou z přepřahacích stanic, jako taková fungovala v l. 1827–1872. Kolem r. 1950 převzalo Veselku zemědělské družstvo a hostinec byl zrušen. V l. 2004–2005 proběhla rekonstrukce prostřední lodi objektu.
Hlavní obrázek místa
Přepřahací stanice a hostinec Veselka
R. 2012
© František Šrámek, 07/2012

Koněspřežní dráha České Budějovice - Linec

Bývalá koněspřežná dráha vedla z Českých Budějovic do Lince, byla vybudována v l. 1825–1830. S doporučením na stavbu koněspřežné dráhy přišel František Josef Gerstner, realizaci provedl jeho syn, František Antonín Gerstner. R. 1827 byla do zkušebního provozu uvedena severní část dráhy, r. 1832 byla zahájena pravidelná přeprava zboží a doprava osob byla zavedena později. Na 128,7 km dlouhé trati bylo 10 stanic, z nichž 6 bylo tzv. přepřahacích. Jednou z těchto stanic je bývalý hostinec Veselka. Koněspřežná dráha (koňka) byla předchůdkyní pozdějších železnic a elektrických tramvají. Vozy po lehkém železničním svršku táhl koňský potah – koně byli po kolejích schopni utáhnout mnohonásobně těžší náklad, než na formanském voze. Vůz táhli dva koně, zapřažení za sebou. Koněspřežné dráhy byly budovány počátkem 19. století po celém světě. Dráha České Budějovice – Linec byla první veřejnou železnicí v Evropě. V té době existovala řada soukromých koněspřežných drah. Koněspřežné dráhy fungovaly poměrně krátce; již v 1. pol. 19. stol. byly nahrazeny parostrojní železnicí.
4.7. 2012
historie

Bývalý formanský hostinec, vystavěný se vší pravděpodobností po třicetileté válce ve druhé polovině 17. století, je zanesen pod názvem Weselka v katastrální mapě z roku 1828 a měl číslo popisné osm. V tu dobu, nejméně rok, byla Weselka přepřažní stanicí na trati koňské železnice České Budějovice–Linz. Byla dvě a půl míle od začátku železnice v Č. Budějovicích. Pro ty, kteří si nedovedou představit 2,5 míle, tak uvádím, že to bylo 19,9 km. Myslím, že nemusím uvádět, že formanská hospoda a později přepřahací stanice je na křižovatce silnic z Velešína do Českých Budějovic a z Římova do Českého Krumlova. Zatím co všechny ostatní přepřažní budovy na koňské železnici Č. Budějovice–Linz se stavěly jako „novostavby“, v Holkově se Císařsko-královská první privilegovaná železniční společnost rozhodla využít již existující objekt formanského hostince. Je zajímavé, že Weselka nikdy nebyla majetkem železniční společnosti. Holkovská přepřažní…  číst dále

František Šrámek - František Schusser (použito se svolením autora), 10.7. 2012

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Holkov

Místa v okolí

 Holkov
 Kamenná věž
 radnice
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Velešín
 Bartochov
 Římov
 kamenný most
 Plavnice
 Kamenný Újezd
 Štěkře
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kostel sv. Markéty
 Maškovec
 Sedlo
 kostel sv. Martina
 kontribuční sýpka
 Komařice
 hradiště Záluží
 Boršov
 kaple Panny Marie
 Dívčí Kámen
 Třísov
 Třísovská lípa
 Slabošovka
 kaplička Panny Marie
 Poříčí
 Pořešín
 Granátník
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 pranýř
 kostel sv. Vavřince
 Doubravice
 městské opevnění
 boží muka
 prelatura
 kaple sv. Martina
 jezuitská kolej
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 Újezdec
 fotoatelier Seidel
 kaplanka
 synagoga
 radnice
 kostel sv. Víta
 městská zbrojnice
 dům č. p. 60
 mariánský sloup
 Ostrolovský Újezd
 Trocnov
 Červený dvůr
 radnice
 Buškův hamr
 kostel sv. Floriána
 Kvítkův dvůr
 Kluk
 Omlenička
 kostel sv. Jiří
 Kleť
 Dobrkovický mlýn
 Trhové Sviny
 Sokolčí
 Chlum
 Černá
 návesní kaple
 Zlatý most
 Čížkrajice
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Solní brána
 Puklicův dům
 Habří
 Habří
 Masné krámy
 Černá věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 kamenný most
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 pranýř
 radnice
 kostel sv. Víta
 Borovany
 ZOO Dvorec
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 Ledenice
 Čakovec
 morový sloup
 radnice
 kostel sv. Linharta
 Zvíkov u Lišova
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 10773
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama