Barokní socha světce na odstupněném podstavci s volutovými křídly a andílky. Plastika z konce 18. století, obnovena v roce 1888. Umístěna ve výklenku na jihovýchodní straně lodi kostela sv. Rodiny směrem k Mlýnské stoce. Součást původního souboru plastik umístěných ve městě. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
pohled od jihovýchodu
© Marcela Váňová 04/21
České Budějovice jsou statutární město a správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a jsou výchozím bodem k výletům po celém kraji. Socha je umístěna ve výklenku na jihovýchodní straně lodi kostela sv. Rodiny směrem k Mlýnské stoce (součást historické ochrany města) na Senovážném náměstí.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 29.3. 2021
popis

Na profilovaném soklu stojí podélný odstupněný podstavec s volutovými bočními křídly, ukončenými vztyčenými úseky římsy; střední část s masivní římsou nese na drobném soklíku stojící barokní sochu světce. Je oděn v obvyklý kanovnický šat, na hlavě má biret. Levou rukou přidržuje štolu, pravice bez krucifixu je zdvižena. Na soklu jsou postavy dvou klečících andílků (putti), z nichž levý drží knihu. Na čelní straně podstavce je rokajová kartuš, jejíž pamětní nápis je již zcela setřen; patrné je pouze "Obnoveno 1888". Autorem díla je Leopold Huber. Jako součást původního souboru plastik ve městě je památkově chráněno.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 30.3. 2021

historie

Plastika z konce 18. století, obnovena v roce 1888.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 30.3. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15601
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama