Archaická kamenná sloupková boží muka byla postavena v roce 1630 na paměť morové nákazy. Mimořádná ukázka božích muk s přežívajícím pozdně gotickým tvaroslovím. Umístěním v otevřené návsi plní urbanistickou funkci pro náves i intravilán celé obce. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2021
Obec Radošovice (německy Roschowitz nebo Radoschowitz) se nachází v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Skládá se ze dvou částí - Radošovice a Tupesy. První zmínka o vsi (Radoschowitz) je z r. 1334. Od r. 1990 jsou samostatnou obcí. Z dalších pamětihodností zde nalezneme též na návsi stojící návesní kapli Panny Marie a před ní stojící kříž, dále ještě sedm památkově chráněných objektů a při cestě za obcí směrem na Němčice výklenkovou kapličku a mohylové pohřebiště (les Bory, Na Perku). Na katastrálním území Radošovic je ptačí oblast Dehtář. Obcí procházejí cyklistické trasy č. 1089 a 1090, které se kříží na návsi.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 27.8. 2021
popis

Boží muka, dnes umístěná v západní části návsi (původně stávala před č. p. 50), pocházejí z roku 1630 na paměť morové nákazy. Jsou to archaická kamenná sloupková boží muka tvořená hladkým hranolovým sloupkem se zkosenými hranami. Sloupek stojí na mohutném čtvercovém kamenném soklu. Na vrcholu je přesahující krychlová lucernová nástavba, na třech stranách otevřená mělkou nikou, zakončenou trojúhelníkovým štítkem. V nikách nově pořízené obrazy malované na plechu s poprsím sv. Václava, Krista Trpícího a Bolestné Panny Marie (v době pořízení fotografií zde nejsou - renovace či odcizení?). Z vrcholu vyrůstá pak malý kovový kříž s liliovitě zakončenými rameny. Boží muka jsou ponechána v přirozené barvě kamene. Památkově chráněna.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 27.8. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Radošovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15805
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama