Výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí na rozcestí silnic na kraji obce. Drobná obdélná zděná stavba s valeně zaklenutým výklenkem, uzavřeným mříží. V zadní stěně výklenku nika se sochou sv. Jana Nepomuckého. Ze středu hřebene kapličky vyrůstá dvouramenný jetelový kříž. Volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Obec Lipí se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 9,5 km západojihozápadně od krajského města. První písemná zmínka o vsi Lypye pochází z r. 1389. Území obce bylo však obýváno již v době předhistorické, jak o tom svědčí pozůstatky z doby bronzové, halštatské a laténské. Na návsi najdeme řadu pěkně dochovaných památek lidové architektury a návesní kapli, od obce směrem na Dubné cca 1 km kapličku Panny Marie (Lurdské, Klatovské).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 7.12. 2020
popis

Drobná zděná stavba postavená na mírném obdélném půdorysu a je orientovaná k severu. Většinu plochy jižního průčelí vyplňuje hluboký valeně zaklenutý výklenek. Je uzavřen na vnějším líci mříží, jejíž husté pruty vytvářejí čtverce, černý christogram a W. Zadní stěna výklenku je prolomena mělkou valeně zaklenutou nikou pro umístění sochy sv. Jana Nepomuckého. Průčelní stěnu ukončuje hladká fabionová římsa, z níž vyrůstá trojúhelníkový štít vyplněný vpadlinou téhož tvaru. Hmota kaple vyrůstá z výrazného soklu. Sedlovou střechu kryjí tašky esovky a ze středu hřebene vyrůstá dvouramenný jetelový kříž. Dle místní tradice datována do r. 1902. Stojí na kraji obce na rozcestí Kaliště - Dubné. Zachovalá, má jen mírně poškozený sokl.

Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 13.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Lipí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15418
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama