Výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí na rozcestí silnic na kraji obce. Drobná obdélná zděná stavba s valeně zaklenutým výklenkem, uzavřeným mříží. V zadní stěně výklenku nika se sochou sv. Jana Nepomuckého. Ze středu hřebene kapličky vyrůstá dvouramenný jetelový kříž. Volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 12/2020
Obec Lipí se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 9,5 km západojihozápadně od krajského města. První písemná zmínka o vsi Lypye pochází z r. 1389. Území obce bylo však obýváno již v době předhistorické, jak o tom svědčí pozůstatky z doby bronzové, halštatské a laténské. Na návsi najdeme řadu pěkně dochovaných památek lidové architektury a návesní kapli, od obce směrem na Dubné cca 1 km kapličku Panny Marie (Lurdské, Klatovské).
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 7.12. 2020
popis

Drobná zděná stavba postavená na mírném obdélném půdorysu a je orientovaná k severu. Většinu plochy jižního průčelí vyplňuje hluboký valeně zaklenutý výklenek. Je uzavřen na vnějším líci mříží, jejíž husté pruty vytvářejí čtverce, černý christogram a W. Zadní stěna výklenku je prolomena mělkou valeně zaklenutou nikou pro umístění sochy sv. Jana Nepomuckého. Průčelní stěnu ukončuje hladká fabionová římsa, z níž vyrůstá trojúhelníkový štít vyplněný vpadlinou téhož tvaru. Hmota kaple vyrůstá z výrazného soklu. Sedlovou střechu kryjí tašky esovky a ze středu hřebene vyrůstá dvouramenný jetelový kříž. Dle místní tradice datována do r. 1902. Stojí na kraji obce na rozcestí Kaliště - Dubné. Zachovalá, má jen mírně poškozený sokl.

Jihoceskekaplicky.cz, Jaroslav Špiroch., 13.12. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Lipí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15418
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.12.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama