Holašovice jsou dokladem jihočeského selského baroka 2. pol. 19. st. Poprvé byly zmíněny r. 1263, Václavem II. byly darovány klášteru ve Vyšším Brodě. Po morové epidemii byly osídleny německými obyvateli. Náves je zapsána do seznamu UNESCO.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Vojtěch Kaplan
Vesnice Holašovice ležící uprostřed klidné krajiny jihočeských Blat na severním okraji Blanenského lesa je typickou ukázkou architektury tzv. selského baroka v jižních Čechách.
9.11. 2003
historie

Vesnice Holašovice se nachází na severním okraji východního hřebene pohoří Blanský les, na úpatí kopce "Skalka", v nadmořské výšce 494m, 14,5 km západně od Českých Budějovic. Název vesnice vypovídá, že se zde usídlili Holasici, tj. lidé Holase šlechtice zakladatele. Došlo k tomu v období tzv. vnitřní kolonizace v prvé polovině 13. století. Přesný datum založení není znám. První historická zmínka o Holašovicích, je k roku 1263, důležitý mezník v životě vesnice byl rok rok 1292, kdy je český král Václav II. daroval spolu s několika okolními vesnicemi cisteriánskému klášteru ve Vyšším Brodě. V jeho držení byl až do roku 1848, do zrušení roboty v Čechách. Během staleté historie postihla vesnici řada pohrom. Za husitských válek se stala jako církevní majetek terčem útoků husitů. Největší pohroma postihla Holašovice v letech 1520 - 1525, kdy velká epidemie moru řádila v okolí Českých Budějovic. Epidemii v Holašovicích přežily…  číst dále

www.holasovice.cz, 9.11. 2003

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Jankov

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 návesní kaple
 Kluk
 boží muka
 Chlum
 Kuglvajt
 Staré Machovice
 Machovice
 Suchá
 Doubíčko
 Vildštejn
 panský dům
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 kaplička Panny Marie
 archeopark Netolice
 Kudrnův dům
 nová radnice
 Netolice – MPZ
 kašna
 kostel sv. Václava
 Houžná
 Dívčí Kámen
 Poděhusy
 Třísov
 kaplička Panny Marie
 Třísovská lípa
 Sedlec
 Kleť
 Boršov
 hradiště Záluží
 kaple sv. Josefa
 špýchar s bránou
 barokní kamenný most
 Kratochvíle
 dvůr Vondrov
 Poříčí
 Maškovec
 Ohrada
 Rábín
 ZOO Ohrada
 Kubatův pomník
 Chvalšiny - MPZ
 Štěkře
 Červený Dvůr
 Granátník
 kaple Panny Marie
 solnice
 Solní brána
 biskupská rezidence
 Rabenštejnská věž
 kostel sv. Markéty
 Černá věž
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 boží muka
 Hluboká nad Vltavou
 Lomec
 Plavnice
 Bartochov
 Holkov
 Kamenná věž
 kostel sv. Jiljí
Základní informace místa
ID místa: 1704
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama