Nový židovský hřbitov z r.1876 (starý zanikl beze stop). V l. 1968–69 zbořeny hřbitovní budovy a r. 1981 byla část náhrobků odstraněna. V r. 1991 byl hřbitov zmenšen a rekonstruován. Dochováno cca 60 novodobých náhrobků a řada podstavců a obrubníků.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2009
Hřbitov leží asi 2 km severozápadně od centra města, v polích za Pražským předměstím, za železničním přejezdem nedaleko stanice Písek - zastávka. Až ke hřbitovu lze dojet autem, bez problému lze zaparkovat na rozšířené části silnice. Hřbitov je uzamčen, na vstupu se lze domluvit v informačním centru Písek.
M.C., 30.5. 2009
historie

První Židé v Písku jsou doloženi ve 14. století, ale již v roce 1424 byli z města vypovězeni. Vrátili se sem v 17. století, jednalo se ale jen o velmi malou komunitu. Židé zde měli svůj hřbitov již od prvního osídlení, ten však beze stop zanikl před 17. stoletím. Větší židovské osídlení v Písku vzniklo v polovině 19. století. Z té doby pochází i nový hřbitov – založen byl v roce 1876. V letech 1968–1969 byly zbořeny hřbitovní budovy a roku 1981 byla část náhrobků odstraněna. V roce 1991 byl hřbitov zmenšen na dvě třetiny původní plochy a byl rekonstruován. Dochováno asi 60 novodobých náhrobků a řada podstavců a obrubníků.

Milan Caha (zdroj: Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec: Židovské památky Čech, Era 2004), 30.5. 2009

Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Písek

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 vojenský hřbitov
 Kamenný most
 radnice
 sladovna
 Písek
 dům U Koulí
 městské opevnění
 synagoga
 zemský hřebčinec
 Velký Kamýk
 Jarník
 Čížová
 kaple sv. Anny
 Putim
 kostel sv. Vavřince
 kamenný most
 železný most
 Drhovle
 Kestřany
 Vráž
 Velký Mehelník
 Brloh
 Šamonice
 kostel sv. Jiljí
 Červený Újezdec
 Kožlí
 Tálínský rybník
 Petrovice
 Klokočín
 Štěkeň
 Kbelnice
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Mladějovice
 Mladějovice
 Božovice
 Podolsko
 Osek
 Myšenec
 Chřešťovice
 kostel sv. Havla
 kaple sv. Anny
 Cerhonice
 židovský hřbitov
 Cehnice
 Drahonice
 Varvažov
 kostel sv. Kateřiny
 Karlov
 Strážovice
 Varvažov
 Údraž
 křížová cesta
 Kdanský dvůr
 kostel sv. Jiljí
 mariánský sloup
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Martina
 Zvíkov
 Skočice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Řepice
 Protivín
 hřbitov
 Sedlice
 Vysoký Kamýk
 Škvořetice
 Kosatínský viklan
 Obrovy hroby
 Buzice
 návesní kaple
 kaple Dobrá voda
Základní informace místa
ID místa: 7842
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama