Návesní kaple postavená v selskobarokním slohu z 1. poloviny 19. století. Síňová kaple obdélného půdorysu s trojbokým závěrem a hranolovou zvonicí. Stavba využívá prvky barokní církevní architektury jak v celkovém charakteru stavby (zmenšenina kostela), tak v ozdobných prvcích. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kaple od západu
© Jaroslav Špiroch 07/2021
Obec Radošovice (německy Roschowitz nebo Radoschowitz) se nachází v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Skládá se ze dvou částí - Radošovice a Tupesy. První zmínka o vsi (Radoschowitz) je z r. 1334. Od roku 1990 jsou samostatnou obcí. Z pamětihodností zde najdeme kromě kaple Panny Marie před ní stojící kříž, boží muka na západní části návsi z r. 1630, sedm památkově chráněných usedlostí, výklenkovou kapličku sv. Františka u silnice směr Němčice a mohylové pohřebiště (les Bory, Na Perku). Na katastrálním území Radošovic je ptačí oblast Dehtář. Obcí prochází cyklistické trasy č. 1089 a 1090, které se kříží na návsi.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 12.7. 2021
popis

Návesní kaple Bolestné Panny Marie byla postavena dle datace na hlavním průčelí v roce 1823. Stojí ve východní části rozlehlé návsi. Jednoduchá síňová kaple na obdélném půdorysu s trojbokým uzávěrem je orientována k východu. Má hladce omítnutou fasádu, která je na nárožích členěna dvojicemi pilastrů s podnožím, kladím a římsou. Vchod v průčelí má půlkruhově zaklenutý portál lemovaný štukovým ostěním s klenákem. Uprostřed kladí nad portálem je umístěn štukový letopočet MDCCCXXIII. Nad ním vykrojený štít se čtyřbokou zděnou zvonicí s hodinami v průčelí, východní stěnu a boky člení ve vrcholu jen černý kruhový ciferník hodin. Pod hodinami v západním průčelí je obdélné valeně zaklenuté okno. Zvonice je uzavřena dřevěnou lucernou s cibulí a vysokým dvouramenným křížem. Střecha kaple je sedlová s valbami a kryta taškami esovkami. Zadní část bočních stěn je prolomena menším valeným oknem s profilovanou podokenní…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.7. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Radošovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Strýčice
Staré město 190, 384 11 Netolice
stat.zástupce farnosti: R.D.Mgr. Pavel Liška
Tel: +420 603 712 435
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15779
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama