Návesní kaple postavená v selskobarokním slohu z 1. poloviny 19. století. Síňová kaple obdélného půdorysu s trojbokým závěrem a hranolovou zvonicí. Stavba využívá prvky barokní církevní architektury jak v celkovém charakteru stavby (zmenšenina kostela), tak v ozdobných prvcích. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kaple od západu
© Jaroslav Špiroch 07/2021
Obec Radošovice (německy Roschowitz nebo Radoschowitz) se nachází v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Skládá se ze dvou částí - Radošovice a Tupesy. První zmínka o vsi (Radoschowitz) je z r. 1334. Od roku 1990 jsou samostatnou obcí. Z pamětihodností zde najdeme kromě kaple Panny Marie před ní stojící kříž, boží muka na západní části návsi z r. 1630, sedm památkově chráněných usedlostí, výklenkovou kapličku sv. Františka u silnice směr Němčice a mohylové pohřebiště (les Bory, Na Perku). Na katastrálním území Radošovic je ptačí oblast Dehtář. Obcí prochází cyklistické trasy č. 1089 a 1090, které se kříží na návsi.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 12.7. 2021
popis

Návesní kaple Bolestné Panny Marie byla postavena dle datace na hlavním průčelí v roce 1823. Stojí ve východní části rozlehlé návsi. Jednoduchá síňová kaple na obdélném půdorysu s trojbokým uzávěrem je orientována k východu. Má hladce omítnutou fasádu, která je na nárožích členěna dvojicemi pilastrů s podnožím, kladím a římsou. Vchod v průčelí má půlkruhově zaklenutý portál lemovaný štukovým ostěním s klenákem. Uprostřed kladí nad portálem je umístěn štukový letopočet MDCCCXXIII. Nad ním vykrojený štít se čtyřbokou zděnou zvonicí s hodinami v průčelí, východní stěnu a boky člení ve vrcholu jen černý kruhový ciferník hodin. Pod hodinami v západním průčelí je obdélné valeně zaklenuté okno. Zvonice je uzavřena dřevěnou lucernou s cibulí a vysokým dvouramenným křížem. Střecha kaple je sedlová s valbami a kryta taškami esovkami. Zadní část bočních stěn je prolomena menším valeným oknem s profilovanou podokenní…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 17.7. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Radošovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Strýčice
Staré město 190, 384 11 Netolice
stat.zástupce farnosti: R.D.Mgr. Pavel Liška
Tel: +420 603 712 435
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 15779
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama