Předměstský dvůr s reprezentativní obytnou částí, označovanou někdy jako zámeček; první renesanční sídlo vzniklo za solního úředníka Ehrenpreise. Dnešní podoba pravděpodobně z pol. 70. let 18. století (za Franze Antonína Maurera). Dnešní název je podle předposledního vlastníka. Sídlo několika firem.
Hlavní obrázek místa
pohled od severozápadu na západní průčelí hlavní budovy (zámečku) s vjezdem do dvora
© Jaroslav Špiroch, 08/2018
Předměstský dvůr s reprezentativní obytnou částí, označovanou někdy jako zámeček; leží 1800 m SSV od okraje historického jádra Českých Budějovic na Pražském předměstí, nedaleko severní železniční zastávky a hřbitova sv. Otýlie (Dolní ulice č. 4).
Jaroslav Špiroch, 2.7. 2014
popis

Areál Pillmannova dvora tvoří na západní, severní a východní straně hospodářské budovy a jižní stranu tvoří patrové obytné křídlo. Má symetricky umístěnou nízkou věž a mansardovou střechu. Toto hmotové rozvržení objektu zřejmě vzniklo nejpozději v 16. století, jak ukazuje nejstarší veduta města od Jana Willenberga z r. 1602; hranolová věž tehdy měla dlátkovou střechu, která by mohla prozrazovat pozdně gotický původ. Svědectví o náročnosti renesančních úprav poskytuje zachovaný etážový štít východního průčelí (odpovídá pravděpodobně Ehrenpreisově přestavbě na sklonku 16. stol.). Maurerova přestavba, dokončená asi v r. 1777, spočívala v barokizaci fasád, osazení mansardových střech, zřízení kaple a také v rozšíření hlavní budovy směrem do nádvoří (zvětšení obytné plochy a vznik vnitřních komunikačních prostor). Protože další majitelé neprováděli žádné výrazné změny, zachoval se dvůr jako zajímavý a hodnotný příklad barokní…  číst dále

Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, D.Kovář, Historicko-vlastivědný spolek, Č.B. 2011, Jaroslav Špiroch, 3.7. 2014

historie

Při okrajích českobudějovického katastru vzniklo ve středověku několik dvorů, které měly převážně hospodářskou funkci. Mezi výjimky patří dnešní Pillmannův dvůr, který býval po barokní přestavbě někdy nazýván zámečkem. Nejstarším doloženým držitelem byl již r. 1396 měšťan Šrámek. Po několika dalších majitelích koupil dvůr za 2000 kop míšeňských v r. 1591 císařský solní úředník Ehrenpreis. S největší pravděpodobností právě on provedl přestavbu obytné části na renesanční sídlo, srovnatelné s menšími venkovskými rezidencemi šlechtických rodů. Z dalších význačných majitelů byl městský písař a pozdější radní Daniel Arnošt Alexius, který zhodnotil dvorské budovy přestavbami, opravami a přikoupil některé pozemky. Dalším významným majitelem se stal vysoký důstojník polního dělostřelectva Franz Anton von Maurer, který jej užíval jako své sídlo. Pravděpodobně v polovině 70. let 18. století dal provést celkovou barokní přestavbu, v jejímž rámci vznikla…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka, Daniel Kovář, Historicko-vlastivědní spolek v Č.Budějovicích, 2011, Jaroslav Špiroch, 2.7. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 Puklicův dům
 Masné krámy
 Černá věž
 solnice
 Samson
 radnice
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Zlatý most
 kostel sv. Vojtěcha
 vodárenská věž
 Rudolfov
 Červený dvůr
 Orty
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 kamenná boží muka
 Houžná
 Libníč
 Doubíčko
 Doubravice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Hluboká nad Vltavou
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 dvůr Vondrov
 Vildštejn
 Staré Machovice
 kaple Panny Marie
 Machovice
 Poříčí
 Baba
 kaplička sv. Anny
 kostel sv. Václava
 dvůr Koroseky
 Boršov
 Hradec u Dobřejovic
 Zvíkov u Lišova
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 návesní kaple
 Maškovec
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Provod, Prochod
 Suchá
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 barokní kamenný most
 Plavnice
 kostel sv. Martina
 Habří
 Habří
 Čakovec
 kostel sv. Vavřince
 Ledenice
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Víta
 Karlův hrádek
 Kluk
 boží muka
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Bartochov
 Trocnov
 kamenný most
 boží muka
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 kostel sv. Jiří
 Třísov
 Římov
 Ostrolovský Újezd
 Kubatův pomník
 Třísovská lípa
 Újezdec
 radnice
 pranýř
 Borovany
 Sedlo
 Švamberk
 Štěkře
 Sedlec
 kamenný most
 Chlum
 boží muka
 Nový Dvůr
 Safari Park
 Dvorec
 ZOO Dvorec
 Kleť
Základní informace místa
ID místa: 11789
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.8.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama