Původně gotický kostel sv. Mikuláše byl založen spolu s městem České Budějovice ve 13. stol. Dnešní barokní podobu získal v 17. st., po velkém požáru, kdy byl vážně poškozen. Od r. 1748 slouží jako biskupská katedrála. Sluneční hodiny na jižní straně kostela jsou z r. 1850. Kostel je trojlodní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 03/2004
V těsném sousedství Černé věže a náměstí Přemysla Otakara II. stojí původně gotický kostel sv. Mikuláše založený již spolu s městem České Budějovice ve 13. stol. Svoji dnešní podobu získal však až v 17. stol. Od roku 1748 slouží jako biskupská katedrála. Kostel je trojlodní s trojboce uzavřeným presbytářem (kněžištěm), po jehož každé straně je sakristie s navazující kaplí. V průčelí tři mušlové niky s dřevěnými sochami sv. Václava, Mikuláše a Auratiana. Ve štítě socha Panny Marie. Sluneční hodiny na jižní straně kostela jsou z roku 1850. Zařízení kostela je převážně z 18. stol.
10.9. 2004
historie

Současně se vznikem města, někdy kolem roku 1265 byl založen i kostel, původně gotický. V letech 1518 –1535 došlo k jeho přestavbě v pozdně gotické slohu. Některá literatura zmiňuje zřícení kostela v roce 1551 a jeho rychlé obnovení. Vzhled kostela je zachycen na vedutě (relativně topograficky přesné grafické dílo) Jana Willenberga z roku 1602. Při velkém požáru roku 1641 byl kostel opět vážně poškozen, z původní stavby se dochovalo jen šest opěráků kněžiště. Opravy byly dokončeny v barokním slohu roku 1649. V letech 1686 – 1688 bylo upraveno průčelí se štukovou výzdobou. Tento vzhled si kostel dochoval dodnes. Až do r. 1784 byl kolem kostela hřbitov. Zdobila jej křížová cesta, po zrušení hřbitova byly plastiky odstraněny a jejich osud není znám. Pozdější křížová cesta na náměstíčku mezi kostelem a děkanstvím byla odstraněna r. 1912 a byly postaveny nové přístavky po stranách kněžiště.

11.9. 2004

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 Černá věž
 Masné krámy
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Zlatý most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vojtěcha
 Červený dvůr
 Rudolfov
 Doubravice
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Lustenek
 Houžná
 kaple Panny Marie
 Poříčí
 Doubíčko
 Orty
 kamenná boží muka
 Libníč
 kaplička sv. Anny
 Boršov
 Staré Machovice
 dvůr Koroseky
 Vildštejn
 Machovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 kaplička Panny Marie
 Kamenný Újezd
 kaplička Panny Marie
 Hluboká nad Vltavou
 dvůr Vondrov
 Maškovec
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 návesní kaple
 Plavnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 kostel sv. Václava
 Habří
 Habří
 Čakovec
 kostel sv. Víta
 Ledenice
 Suchá
 Bartochov
 Hradec u Dobřejovic
 Komařice
 Kluk
 kostel sv. Linharta
 kamenný most
 barokní kamenný most
 hradiště Záluží
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Vavřince
 Provod, Prochod
 Římov
 Trocnov
 Třísov
 Třísovská lípa
 Ostrolovský Újezd
 Sedlo
 boží muka
 Újezdec
 Štěkře
 Holkov
 pranýř
 radnice
 Kamenná věž
 Borovany
 Holašovice - VPR
 Karlův hrádek
 boží muka
 Chlum
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 Kubatův pomník
 boží muka
 Nový Dvůr
 ZOO Dvorec
 Sedlec
 Granátník
 Kleť
 Trhové Sviny
Kontaktní informace
Katedrála sv. Mikuláše
U Černé věže
České Budějovice
Základní informace místa
ID místa: 2567
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama