Masné krámy, kamenná nárožní budova bazilikální dispozice s klasicistním průčelím byla postavena náhradou za zrušené masné krámy na nám. Přemysla Otakara II. (tehdejším Rynku) v r. 1554 (pův. účelu sloužily až do r. 1899). V této podobě se dochovaly dodnes. Vyhlášená restaurace. Kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
východní hlavní vstupní průčelí
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Masné krámy, vyhlášená restaurace a bývalý objekt k prodeji masa se nacházejí v Krajinské ulici nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. (tehdejším Rynku) v centru města a jsou kulturní památkou České republiky.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 20.4. 2021
popis

Objekt masných krámů byl vystavěn jako renesanční trojlodní bazilika, zastřešená nad střední hlavní lodí sedlovou střechou, boční lodě pak střechami pultovými. Hlavní původně renesanční průčelí na severu s ústupkovým štítem má nynější klasicistní podobu. Jednopatrový střed člení bosované pilastry nesoucí zalamující se úhelný tympanon. V ose přízemí je kamenný dvojportál s renesančním znakem cechu řezníků a trojdílné okno. Otevřená boční strana do Hroznové ul. má čtvercová gotická okénka v přízemí i v patře, kde jsou vložena do odlehčujících oblouků. Západní průčelí je ukončené atikou v podobě cimbuří se střílnami a vysokým obloučkovým štítem ve středu. V interiéru je zachována valeně klenutá vstupní síň, z níž se vstupuje do patrové, celou hloubkou budovy probíhající haly (krytá dřevěným stropem). Do ní se otevírají původní prostory krámků, zaklenutých stlačenými klenbami nebo českými plackami a přístupné segmentovými arkádami.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 22.4. 2021

historie

Původní masné krámy stávaly na náměstí Přemysla Otakara II. (tehdejším Rynku) od prvního desetiletí 14. století (1. zmínka r. 1336). Později byly přesunuty na dnešní místo a v r. 1554 byla pro ně postavena nová kamenná budova, která se zachovala dodnes. V r. 1830 dostal objekt klasicistní průčelí, jež dalo objektu dnešní charakteristickou podobu. V r. 1899 byly masné krámy uzavřeny a sloužily k různým účelům obchodním i skladovacím. V letech 1953-1954 byly přestavěny na restauraci, která se stala jedním z novodobých symbolů města. Při povodních v srpnu 2002 byla restaurace vážně zasažena a z rozhodnutí hygienika uzavřena. Vzhledem ke komplikovaným majetkovým vztahům mezi četnými majiteli byla 5 let uzavřena a po rekonstrukci znovu otevřena až v prosinci 2007. Pivnici dnes provozuje Budějovický Budvar n. p.

Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, Jaroslav Špiroch., 22.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15654
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama