Masné krámy, kamenná nárožní budova bazilikální dispozice s klasicistním průčelím byla postavena náhradou za zrušené masné krámy na nám. Přemysla Otakara II. (tehdejším Rynku) v r. 1554 (pův. účelu sloužily až do r. 1899). V této podobě se dochovaly dodnes. Vyhlášená restaurace. Kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
východní hlavní vstupní průčelí
© Marcela Váňová 04/2021
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní i kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Masné krámy, vyhlášená restaurace a bývalý objekt k prodeji masa se nacházejí v Krajinské ulici nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. (tehdejším Rynku) v centru města a jsou kulturní památkou České republiky.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 20.4. 2021
popis

Objekt masných krámů byl vystavěn jako renesanční trojlodní bazilika, zastřešená nad střední hlavní lodí sedlovou střechou, boční lodě pak střechami pultovými. Hlavní původně renesanční průčelí na severu s ústupkovým štítem má nynější klasicistní podobu. Jednopatrový střed člení bosované pilastry nesoucí zalamující se úhelný tympanon. V ose přízemí je kamenný dvojportál s renesančním znakem cechu řezníků a trojdílné okno. Otevřená boční strana do Hroznové ul. má čtvercová gotická okénka v přízemí i v patře, kde jsou vložena do odlehčujících oblouků. Západní průčelí je ukončené atikou v podobě cimbuří se střílnami a vysokým obloučkovým štítem ve středu. V interiéru je zachována valeně klenutá vstupní síň, z níž se vstupuje do patrové, celou hloubkou budovy probíhající haly (krytá dřevěným stropem). Do ní se otevírají původní prostory krámků, zaklenutých stlačenými klenbami nebo českými plackami a přístupné segmentovými arkádami.…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 22.4. 2021

historie

Původní masné krámy stávaly na náměstí Přemysla Otakara II. (tehdejším Rynku) od prvního desetiletí 14. století (1. zmínka r. 1336). Později byly přesunuty na dnešní místo a v r. 1554 byla pro ně postavena nová kamenná budova, která se zachovala dodnes. V r. 1830 dostal objekt klasicistní průčelí, jež dalo objektu dnešní charakteristickou podobu. V r. 1899 byly masné krámy uzavřeny a sloužily k různým účelům obchodním i skladovacím. V letech 1953-1954 byly přestavěny na restauraci, která se stala jedním z novodobých symbolů města. Při povodních v srpnu 2002 byla restaurace vážně zasažena a z rozhodnutí hygienika uzavřena. Vzhledem ke komplikovaným majetkovým vztahům mezi četnými majiteli byla 5 let uzavřena a po rekonstrukci znovu otevřena až v prosinci 2007. Pivnici dnes provozuje Budějovický Budvar n. p.

Památkový katalog NPÚ,, Wikipedie, Jaroslav Špiroch., 22.4. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 solnice
 Puklicův dům
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 Černá věž
 Samson
 radnice
 Přední vodní mlýn
 biskupská rezidence
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Červený dvůr
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 Doubravice
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Víta
 Houžná
 Lustenek
 Doubíčko
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 Orty
 kamenná boží muka
 Libníč
 Boršov
 Staré Machovice
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Machovice
 Vildštejn
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 kaplička Panny Marie
 kaplička Panny Marie
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 Kamenný Újezd
 Maškovec
 návesní kaple
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Barbory
 Plavnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 Habří
 Habří
 kostel sv. Václava
 Čakovec
 Baba
 kostel sv. Víta
 Suchá
 Hradec u Dobřejovic
 Bartochov
 Kluk
 Ledenice
 kostel sv. Linharta
 Komařice
 kontribuční sýpka
 kamenný most
 barokní kamenný most
 Dívčí Kámen
 kostel sv. Vavřince
 hradiště Záluží
 Provod, Prochod
 Třísov
 Římov
 Trocnov
 Třísovská lípa
 Ostrolovský Újezd
 Štěkře
 boží muka
 Sedlo
 Újezdec
 Holašovice - VPR
 Holkov
 boží muka
 radnice
 Kamenná věž
 pranýř
 Karlův hrádek
 Borovany
 Chlum
 kostel sv. Markéty
 kamenný most
 Nežetice
 Kubatův pomník
 boží muka
 Safari Park
 Nový Dvůr
 Dvorec
 ZOO Dvorec
 Sedlec
 Granátník
 Kleť
 Trhové Sviny
Základní informace místa
ID místa: 15654
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 22.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama