Zděná pilířková boží muka, na rozcestí, na mírně vyvýšeném místě. Silně šikmý podstavec nese štíhlý hranolový dřík, nad římsou je kaplička se čtyřmi zasklenými segmentovými nikami (v nich drobné novodobé sošky). Vrcholí dvouramenným jetelovým křížkem. Z 1. poloviny 19. století. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 10/2021
Ves Dehtáře (německy Dehtern) se nachází v okrese České Budějovice, zhruba 14 km ZSZ od krajského města. Je jednou z částí obce Žabovřesky a první zmínka o ní je z r. 1334. Archeologické nálezy však dokládají neolitické sídliště z 5. tisíciletí před naším letopočtem. Z pamětihodností kromě božích muk je tu ještě kaple sv. Floriána z poloviny 19. století a několik křížků a rybník Dehtář (260 ha - napuštěn r. 1479), vybudovaný Rožmberky v době největšího rozkvětu hlubockého rybářství. V katastrálním území Dehtáře se nachází ptačí oblast Dehtář. Vsí prochází cyklistická stezka č. 1085 a na ní se zde napojuje č. 1089; dále jí prochází žlutá turistická stezka z Břehova k Holubovské Baště.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 30.8. 2021
popis

Boží muka jsou zdobným uměleckým dílem z 1. poloviny 19. století. Jsou umístěna na východním okraji vsi na rozcestí Žabovřesky - Břehov na mírně vyvýšeném místě ve svažitém terénu. Zděná pilířková boží muka stojí na mohutném soklu ve tvaru komolého jehlanu. Štíhlý hranolový dřík vrcholí prostou zaoblenou římsou, na niž navazuje hranolová nástavba se čtyřmi segmentovými v půdorysu půlkruhovými výklenky. Niky jsou uzavřeny zasklením a jsou v nich umístěny drobné novodobé sošky. Nástavbu ukončuje profilovaná korunní římsa, na níž dosedá nízká stanová stříška krytá prejzy a vrcholící dvouramenným jetelovým křížkem.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 30.8. 2021

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dehtáře

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15929
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama