V pol.17.stol dominikáni přestavěli tvrz na zámek. V druhé pol. 20. stol. sloužil jako byty. V současnosti z větší části opuštěný, chátrá. Nepravidelný půdorys zámku nasvědčuje složitému stavebnímu vývoji. V západní části lze tušit věž původní tvrze.
Hlavní obrázek místa
jižní křídlo zámku ze zámeckého parku
© Jaroslav Špiroch 04/2020
Poříčí najdeme 5 km jihozápadně od Českých Budějovic a je součástí obce Boršov nad Vltavou. Tvrz je prvně doložena v r. 1562. V pol. 17.stol dominikáni přestavěli tvrz na zámek. Nepravidelný půdorys zámku nasvědčuje složitému stavebnímu vývoji. V jeho západní části lze tušit věž původní tvrze. V současné době je zámek z větší části opuštěný, chátrá a veřejnosti je nepřístupný.
21.1. 2006
popis

Zámek, přestavěný z původní tvrze, je trojkřídlá patrová budova kolem nepravidelného lichoběžníkového nádvoří, které nasvědčuje poněkud složitému stavebnímu vývoji. Okna jsou zdobena ostěním, patro je odděleno pásem. Nad prostým vchodem z nádvoří je malovaný erb barona Karla Leopolda von Claudy a jeho manželky baronky von Wagnerové. V západní části zámku lze tušit věž původní tvrze, na kterou směrem na východ navazuje střední část budovy s arkádou dnes zasklenou. V přízemí jsou valené klenby. Otevřené nádvoří kryje přístavek východního křídla. Na střeše zámku je vížka s hodinami. Okolo zámku je rozsáhlý park, který díky obci baráčníků je v docela dobrém stavu a jsou v něm vzácné dřeviny.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách,na Moravě a ve Slezsku-Jižní Čechy,nakl.Svoboda, kolekt.aut., Jaroslav Špiroch , 27.7. 2009

historie

První připomínka na Poříčí je z přelomu 14. a 15. stol. kdy se uvádí Bušek z Poříčí a později jeho bratr Jindra. V průběhu 15. a 16. století se na Poříčí vystřídala řada držitelů. Tvrz je prvně doložena v r. 1562, kdy ji Blažej z Pibru prodal Janu Kolikrejtarovi z Kolikrejtu. Od r. 1596 byl majitelem Štěpán Vamberecký z Rohatce a r. 1617 jej koupil Jan Vrábský Tluksa z Vrábí. Majetek mu byl však po Bílé hoře konfiskován a Poříčí získal dominikánský klášter v Budějovicích. V pol. 17.stol. dominikáni přestavěli původní tvrz na zámek. Po zrušení kláštera v r. 1785 spravoval zámek náboženský fond a v r. 1794 byl prodán Václavu Dannerovi. Další majitelé pocházeli vesměs z řad budějovických měšťanů. V druhé pol. 20. stol. sloužil zámek jako byty. Po roce byl zámek dlouhá léta opuštěný a chátral, nepomohla ani nešťastná privatizace a několikeré úvěrové podvody. V roce 2018 nový…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984 (doplněno redakcí, 2018), 21.1. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí
© kresba L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Boršov nad Vltavou

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Boršov
 Kamenný Újezd
 kaplička Panny Marie
 Maškovec
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 kaplička Panny Marie
 Červený dvůr
 Plavnice
 kostel sv. Václava
 Doubravice
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 Solní brána
 Puklicův dům
 kostel sv. Rodiny
 Přední vodní mlýn
 Masné krámy
 Černá věž
 solnice
 Doudleby
 kostel sv. Vojtěcha
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Rabenštejnská věž
 kaple sv. Barbory
 Bartochov
 návesní kaple
 hradiště Záluží
 židovský hřbitov
 Dívčí Kámen
 Doubíčko
 kostel sv. Martina
 Třísov
 Třísovská lípa
 Habří
 Habří
 Kluk
 Štěkře
 kamenný most
 Houžná
 Římov
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Holkov
 kostel sv. Markéty
 Machovice
 Čakovec
 Kamenná věž
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Lustenek
 Vildštejn
 Velešín
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Chlum
 radnice
 Sedlo
 kostel sv. Linharta
 Granátník
 Orty
 kamenná boží muka
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 Trocnov
 ZOO Ohrada
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Holašovice - VPR
 Libníč
 Kleť
 Ledenice
 Suchá
 Hluboká nad Vltavou
 Zvíkov u Lišova
 boží muka
 židovský hřbitov
 radnice
 pranýř
 Borovany
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jošta
 Český Krumlov
 městská zbrojnice
 boží muka
 prelatura
 kaplanka
 mariánský sloup
 radnice
 jezuitská kolej
 kostel sv. Víta
 dům č. p. 60
 kaple sv. Martina
 fotoatelier Seidel
 synagoga
 barokní kamenný most
 Dobrkovický mlýn
 Slabošovka
 Buškův hamr
 Kvítkův dvůr
 Trhové Sviny
 boží muka
 Provod, Prochod
 Čížkrajice
Základní informace místa
ID místa: 2679
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama