Areál děkanství, hospodářského dvora a zahrady. Zaujímá místo původní johanitské kurie, doložené archeologickým výzkumem v polovině 13. století. Její součástí zřejmě dodnes zachovaná sýpka proti závěru farního kostela. Část areálu zabrala v 60. letech 20. století restaurace, farní budova prázdná.
Hlavní obrázek místa
Děkanství od severu
© Ivan Grisa 05/2011

Děkanství v Radomyšli

Nejstarším vrchnostenským sídlem v Radomyšli byla zřejmě převážně dřevěná tvrz z I. poloviny 13. století, doložená archeologickým výzkumem jižně od kostela sv. Martina. Byla zřejmě sídlem Radomysla, po němž nese městys jméno. Od něj či jeho dědiců získali zdejší statek kolem roku 1230 Bavorové z nedalekých Strakonic. Ti již roku 1235 uvedli do vsi johanity, kterým ji nakonec v rámci postupného předávání majetku Radomyšl roku 1359 odkázali. Johanité si východně od kostela postavili opevněnou kurii, která sestávala z věžovité stavby, spojené s kostelem spalnou lávkou. K ní byla z jihu přistavěna sýpka, která se zřejmě dodnes zachovala přímo u východního vjezdu do areálu. O věžové stavbě existují poslední zprávy z roku 1752, kdy ji obývali žebraví studenti. Její základy byly objeveny při výstavbě restaurace na nároží areálu dnešního děkanství. Dnešní barokní budova děkanství, posunutá dále k východu do centra areálu, byla postavena údajně roku 1642, její současná podoba pochází z roku 1763–67. Celý areál byl majetkem johanitů (maltézských rytířů) i po zrušení poddanství roku 1848, zabaven jim byl 100 let nato. Rozlehlý zemědělský dvůr pak extenzivně využívala socialistická velkovýroba, což vedlo k jeho rozsáhlé, dodnes nepřekonané devastaci. V severozápadním nároží areálu byla v 60. letech 20. století postavena dosud fungující restaurace, farní budova byla zřejmě v 70. či 80. letech 20. století opravena, dnes je prázdná. Rovněž nejstarší dochovaná část areálu, sýpka východně od kostela, je silně zchátralá.
Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004, 30.5. 2011
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Radomyšl

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 Osek
 Řepice
 Petrovice
 Kbelnice
 Brloh
 Sedlice
 masné krámy
 mariánský sloup
 kostel sv. Markéty
 Husův sbor
 Strakonice
 kostel sv. Václava
 Čekanice
 Štěkeň
 Střela
 židovský hřbitov
 Střela
 Šamonice
 Kožlí
 Bratronice
 Drhovle
 Škvořetice
 Velký Kamýk
 Žižkův most
 Záboří
 Pětnice
 Kestřany
 Buzice
 parostrojní lihovar
 Blatná
 stará radnice
 kaplanka
 socha sv. Floriana
 mariánský sloup
 Čížová
 kaple Božího hrobu
 Strážovice
 Kbíl
 kostel sv. Anny
 Mladějovice
 Střelské Hoštice
 Mladějovice
 Cehnice
 Kladruby
 Kladruby
 kostel sv. Vavřince
 Hoštice u Volyně
 Kraselov
 Štěchovice
 vojenský hřbitov
 židovský hřbitov
 Boží kámen
 železný most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Cerhonice
 kaple sv. Anny
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 kaple Dobrá voda
 židovský hřbitov
 Kadov
 Ženatý dub
 Nihošovice
 kamenný most
 Pole
 Tažovice
 Vráž
 Tchořovice
 Kosatínský viklan
 židovský hřbitov
 Ohrazenice
 Drahonice
 Němčice
 Karlov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 Hoslovice
 Božovice
 Skočice
 Varvažov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Radomyšl
Kostelní 122
387 32 Sedlice u Blatné
Tel: 383 392 165; 731 402 941
Základní informace místa
ID místa: 6700
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.7.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama