Rozsáhlá zřícenina významného hradu postaveného koncem 13. století Borešem Hrabišicem. V průběhu 16. století zcela zpustl.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Aleš Ryvola
Na svou dobu rozlehlý hrad se skládal ze čtyř částí seřazených za sebou na vrcholu kopce. Jeho nejvyšší plochu zaujalo přibližně trojúhelné jádro s věžemi při každém nároží. V severním nejchráněnějším to byla nejstarší budova hradu, mírně lichoběžná obytná věž o rozměrech cca 10,5x7 metrů. V jihozápadním nároží to byla čtverhranná věž, ke které bylo od severu přistavěno obytné křídlo a na počátku 14. století podél čelní hradby jádra obdélná kaple zaklenutá dvěma poli křížové klenby s pětibokým závěrem. V posledním jihovýchodním nároží chránila vstupní bránu proraženou v hradbě vysoká okrouhlá věž o průměru 9 metrů. Před bránou byl od východu malý lichoběžný dvorek s maximálně jednou nevelkou budovou při severní stěně. V tomto dvorku se přístupová cesta vedená podél čela jádra do věžovité brány obracela o 180°. Boky jádra obíhal parkán, který se před jeho čelem rozvíral do rozlehlého třetího nádvoří s čelní hradbou zpěvněnou čtverhrannou věžicí. Z jeho zástavby známe pouze rozlehlou obdélnou budovu při východní hradbě sloužící nejspíše hospodářským účelům. Ve třetím nádvoří se cesta opět otáčela o 180° a kulisovou bránou v hradbě mezi hospodářskou budovou a dvorkem jádra vedla na nižší druhé nádvoří. V čele druhého nádvoří stála druhá mohutnější (průměr 10,5 metrů) a mírně konická okrouhlá věž. Hradby druhého nádvoří k severu opět obíhaly jako parkán výše položené části hradu, od jihu k nim bylo přiloženo víceboké první nádvoří s protáhlou obdélnou budovou vstupní brány v čele. K ní vedl přes čelní příkop padací most. Dílem krále byly pravděpodobně především věže, hradby a brány, poté nejspíš stavbu převzal Boreš z Oseka, jehož dílem může být nevelký palác v jádře. Ve velkorysém projektu nemohl pokračovat ani tak mocný a bohatý rod, jakým páni z Oseka byli, proto je hrad tak nezvykle prázdný a chudý na další…  číst dále
Zany, 3.6. 2005
historie

Koncem první poloviny 13. stol. založil zřejmě král hrad na vrcholu nedaleko obce Osek. Stavbu řídil Boreš z rodu Hrabišiců, který hrad získal do svého držení a roku 1250 se po něm poprvé psal. Stavba rozsáhlého hradu však pokračovala dále a byla dokončena až Boršovým stejnojmenným vnukem na počátku 14. století. Páni z Oseka (či Rýzmberka) seděli na hradě až do roku 1398, kdy jej zadlužený Boreš ml. musel prodat míšeňskému markrabímu Vilémovi a jeho manželce Alžbětě. Jeho potomkům potvrdil držení Oseka jako zástavního statku roku 1422 císař Zikmund. Českým králům bylo trnem v oku, že významný hrad uvnitř českého území je v cizích rukách, proto se snažili získat jej zpět. Podařilo se to až králi Jiřímu roku 1459, od následujícího roku jej postoupil do zástavního držení svému věrnému přívrženci a častému věřiteli Prokopovi z Rabštejna. Krátce před jeho smrtí (†1472) byl údajně Osek roku 1469 obležen královským vojskem, prokazatelně dobyt byl…  číst dále

Zany, 3.6. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© Dobroslava Menclová
Obrázek
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Osek

Místa v okolí

 kaple Patronů Čech
 Salesiova výšina
 Vlčí hora
 kostel sv. Kateřiny
 Kolektivní dům
 Loučná
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Einmannbunker
 socha Herkula
 Sirné lázně
 stará radnice
 kostel Vzkříšení
 nová radnice
 Pilařský rybník
 Litvínov
 železniční most
 důl Pluto II.
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 evangelický kostel
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Duchcovský viadukt
 Košťany
 Fláje
 kaple
 milník
 Janov
 vrchnostenský dvůr
 kaple sv. Huberta
 kamenný most
 Zabrušany
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Černý rybník
 pomník Hanse Kudlicha
 Jeřabina
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Tuchlov
 vodojem
 kaple sv. Anny
 hotel Prince de Ligne
 radnice
 dům Zlatý kříž
 kostel sv. Valentina
 Teplice
 divadlo
 Škvárovník
 židovský hřbitov
 Seumeho kaple
 nádražní budova
 Křemýž
 synagoga
 Georgensdorf
 Bílinská kyselka
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Letná
 pivovar
 starší radnice
 Světec
 Bílina
 Špičák
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 sloup s Pietou
 Matylda
 Bílina
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Valentina
 Most
 Most
 Hadí lázně
 Lniště
 Bihlova vila
 Pohádkový les
 kostel sv. Jiří
 Albrechtická štola
 Bořeň
 židovský hřbitov
 Josefinina skála
 Švédské šance
 Doubravská Hora
 Lbín
 Jezeří
 Šibeník
 krematorium
 Ressl
 kostel sv. Prokopa
 Krupka
 smírčí kříž
 Dřevařský rybník
 Patokryje
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Hradiště
 Hrobčice
 kostel sv. Vavřince
 Starý dvůr
 kaple sv. Wolfganga
 kostel sv. Havla
 Starý Žeberk
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Jakuba
 Skalní okno
 Štěpánovská hora
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťany
Kontaktní informace
Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk
Jiráskova 497
417 05 Osek u Duchcova
Tel: (+420) 602 229 650
http://www.hradryzmburk.cz
info@hradryzmburk.cz
Základní informace místa
ID místa: 275
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama