Rozsáhlá zřícenina významného hradu postaveného koncem 13. století Borešem Hrabišicem. V průběhu 16. století zcela zpustl.
Hlavní obrázek místa
2003 ©Aleš Ryvola
Na svou dobu rozlehlý hrad se skládal ze čtyř částí seřazených za sebou na vrcholu kopce. Jeho nejvyšší plochu zaujalo přibližně trojúhelné jádro s věžemi při každém nároží. V severním nejchráněnějším to byla nejstarší budova hradu, mírně lichoběžná obytná věž o rozměrech cca 10,5x7 metrů. V jihozápadním nároží to byla čtverhranná věž, ke které bylo od severu přistavěno obytné křídlo a na počátku 14. století podél čelní hradby jádra obdélná kaple zaklenutá dvěma poli křížové klenby s pětibokým závěrem. V posledním jihovýchodním nároží chránila vstupní bránu proraženou v hradbě vysoká okrouhlá věž o průměru 9 metrů. Před bránou byl od východu malý lichoběžný dvorek s maximálně jednou nevelkou budovou při severní stěně. V tomto dvorku se přístupová cesta vedená podél čela jádra do věžovité brány obracela o 180°. Boky jádra obíhal parkán, který se před jeho čelem rozvíral do rozlehlého třetího nádvoří s čelní hradbou zpěvněnou čtverhrannou věžicí. Z jeho zástavby známe pouze rozlehlou obdélnou budovu při východní hradbě sloužící nejspíše hospodářským účelům. Ve třetím nádvoří se cesta opět otáčela o 180° a kulisovou bránou v hradbě mezi hospodářskou budovou a dvorkem jádra vedla na nižší druhé nádvoří. V čele druhého nádvoří stála druhá mohutnější (průměr 10,5 metrů) a mírně konická okrouhlá věž. Hradby druhého nádvoří k severu opět obíhaly jako parkán výše položené části hradu, od jihu k nim bylo přiloženo víceboké první nádvoří s protáhlou obdélnou budovou vstupní brány v čele. K ní vedl přes čelní příkop padací most. Dílem krále byly pravděpodobně především věže, hradby a brány, poté nejspíš stavbu převzal Boreš z Oseka, jehož dílem může být nevelký palác v jádře. Ve velkorysém projektu nemohl pokračovat ani tak mocný a bohatý rod, jakým páni z Oseka byli, proto je hrad tak nezvykle prázdný a chudý na další…  číst dále
Zany, 3.6. 2005
historie

Koncem první poloviny 13. stol. založil zřejmě král hrad na vrcholu nedaleko obce Osek. Stavbu řídil Boreš z rodu Hrabišiců, který hrad získal do svého držení a roku 1250 se po něm poprvé psal. Stavba rozsáhlého hradu však pokračovala dále a byla dokončena až Boršovým stejnojmenným vnukem na počátku 14. století. Páni z Oseka (či Rýzmberka) seděli na hradě až do roku 1398, kdy jej zadlužený Boreš ml. musel prodat míšeňskému markrabímu Vilémovi a jeho manželce Alžbětě. Jeho potomkům potvrdil držení Oseka jako zástavního statku roku 1422 císař Zikmund. Českým králům bylo trnem v oku, že významný hrad uvnitř českého území je v cizích rukách, proto se snažili získat jej zpět. Podařilo se to až králi Jiřímu roku 1459, od následujícího roku jej postoupil do zástavního držení svému věrnému přívrženci a častému věřiteli Prokopovi z Rabštejna. Krátce před jeho smrtí (†1472) byl údajně Osek roku 1469 obležen královským vojskem, prokazatelně dobyt byl…  číst dále

Zany, 3.6. 2005

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys hradu
© Dobroslava Menclová
Obrázek

Komentáře

17.5.2013 17:38 Edík
Nauč se číst komentáře Usagi a pak nebodeš uvádět v omyl ostatní turisty a čtenáře serveru. Cesta / bývalá asfaltová silnička / je tak jak bylo uvedeno 5.3.2008 stále ve stavu tankodromu a to od barokní kaple směrem ke hradu - to je dárek obce a výstraha pro motorizované návštěvníky . Usagi a ty cedulky na hradě hlavně upozorňují návštěvníky na možnost padajícího narušeného zdiva a tím i možnost úrazu. Usagi , připadáš mi , jako bys byl poprvé na takové zřícenině , tak se chlape vzpamatuj.
30.6.2012 22:05 Kenshin Usagi
Přístup - tak tady je cesta snadná. Autem se dostanete až skoro pod hrad. Ulice je sice slepá a já nechal ocelového oře dole u pomníku důlního neštěstí, ale v pohodě a klidu se dá vyjet po zřejmě nové asfaltce - protože jak jsem četl byl to tankodrom a již není. Zaparkovat se dá u kostelíčka a pár metrů do prava a jste pod hradem. Výstup je prý pro náročnější :o) ale také v pohodě zvládnutelný. Cedulky s nějakým zákazem vstupu .... viděli jste razítko? nebo někoho podepsaného pod tímto zákazem - odpovídá snad cedulka nějaké vyhlášce?? Ne. A myslím si, že jsem ji nezaznamenal, snad jen upozornění. Ovšem na hradě je na věžích sranda cedulka na pokutu 100 000,00kč :o))) a opět nikde nic, žádné oficiální razítko a podpis - to si tam může dát každý a každý to může ignorovat. Na každý hrad a zříceninu obzvláště je vstup na vlastní riziko - je to jen na dobyvateli hradu jak se chová a kam leze. Pokud se budete chovat slušně, chodit kam máte a pokud chcete mermomoci vidět jak vypadá věž uvnitř - tak si snad dáte pozor :o)
Z hradu a do hradu tedy - se lze dostat dvěma cestami - schůdná je okolo po silnici kolem chatek a domů, další hned za kostelíkem vpravo. Hrad je opravdu velký a nádherný - barokní okna, brána - mohutné zbytky zdí ... opravdu stojí za dobytí. A zřejmě poslední rok a něco dokonce i udržován.
27.1.2012 13:26
Je to pěkné video a inspiruje mi k návštěvě hradu.Bohužel,průvodce po hradu mluví strašně,neustálé tůhle,támhle,todlecto mi vzalo chut ho poslouchat a vypnul jsem zvuk.A to jsem jako plzenák na podobnou mluvu zvyklý.
4.4.2011 14:50 Edík
Amatérské video z produkce Kočafilm je něco, co v této podobě na serveru dosud nebylo, zaujme jejich bezprostřední podání a při listování po hradech si je vždy pouštím. Ale to Osecké autorovi trochu upřesním : Hrad Osek se nejmenuje Rýzmberk / ten je u Kdyně na Domažlicku/ ale Rýzmburk /německy Ossegg -Riesenburg . Na vrcholu zdiva hranolové věže horního hradu nerostou tůje , ale jsou to keře jalovce . Ta malá přehrada na Oseckém potoce není jezírko , ale jez , který za tunelem pod lesní silničkou zpomaluje jeho tok a to staré zdivo na posledních záběrech záznamu jsou zbytky jednoho z mnoha bývalých domků osady Riesenburg z 19. stol vzniklé v místě původního středověkého podhradí v údolí potoka. Nadále přeji do filmování mnoho zdaru!
16.8.2010 00:08 Vašek
Navštívil jsem zříceninu hradu Rýzmburk v srpnu letošního roku (2010). Také jsem byl naštván, že cedulka se zákazem vstupu je až těsně před hradem. Také jsem ji poté ignoroval, ale své opodstatnění má. Zřícenina je nezajištěná a doslova se rozpadá před očima. Některé zbytky zdí drží jen zázrakem a všude hrozí pád kamenů z korun zdí a bohužel i veže. Myslím, že zřícenina nutně potřebuje nějaké zajišťovací práce.
Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Osek

Místa v okolí

 kaple Patronů Čech
 Salesiova výšina
 Vlčí hora
 kostel sv. Kateřiny
 Kolektivní dům
 Loučná
 důl Pavel I.
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Einmannbunker
 Sirné lázně
 stará radnice
 kostel Vzkříšení
 socha Herkula
 nová radnice
 Litvínov
 Pilařský rybník
 železniční most
 důl Pluto II.
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Duchcov
 evangelický kostel
 boží muka
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Košťany
 Duchcovský viadukt
 vodní nádrž Fláje
 kaple
 milník
 Janov
 vrchnostenský dvůr
 kaple sv. Huberta
 kamenný most
 Zabrušany
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Černý rybník
 pomník Hanse Kudlicha
 Jeřabina
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Tuchlov
 vodojem
 radnice
 kaple sv. Anny
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 kostel sv. Valentina
 Teplice
 divadlo
 Škvárovník
 židovský hřbitov
 Seumeho kaple
 nádražní budova
 Křemýž
 Bílinská kyselka
 synagoga
 Georgensdorf
 synagoga
 nová radnice
 městské opevnění
 Letná
 pivovar
 starší radnice
 Světec
 Bílina
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 sloup s Pietou
 Špičák
 Bílina
 kostel sv. Alžběty
 Matylda
 kostel sv. Valentina
 Most
 Most
 Hadí lázně
 Lniště
 Bihlova vila
 Pohádkový les
 kostel sv. Jiří
 Zlatník
 Albrechtická štola
 Bořeň
 židovský hřbitov
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Doubravská Hora
 Lbín
 Jezeří
 Šibeník
 krematorium
 Ressl
 kostel sv. Prokopa
 Krupka
 štola Starý Martin
 Patokryje
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Dřevařský rybník
 smírčí kříž
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Hradiště
 Hrobčice
 kostel sv. Vavřince
 Starý dvůr
 kaple sv. Wolfganga
 kostel sv. Havla
 Starý Žeberk
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 Jezerka
 Hetov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 Skalní okno
 Štěpánovská hora
 kostel sv. Prokopa
 Hradišťany
Kontaktní informace
Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk
Jiráskova 497
417 05 Osek u Duchcova
Tel: (+420) 602 229 650
http://www.hradryzmburk.cz
info@hradryzmburk.cz
Základní informace místa
ID místa: 275
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.6.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama