Nejstarší sídlo v Čejkovicích - tvrz Staré Machovice, vzniklo někdy v průběhu 14. století (1. zmínka r. 1386). Opuštěna je pravděpodobně koncem 15. století. Jádro zachovalého tvrziště tvoří kruhový ostrůvek, obklopený vodním příkopem. V širokém předpolí lze předpokládat místo zaniklé vsi Machovice.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od severu
© Filip Matoušek 04/2008
Čejkovice jsou obec ležící v okrese České Budějovice, Jihočeský kraj, zhruba 8 km severozápadně od Českých Budějovic. V písemných pramenech se jméno vesnice (Czeykowycz) vyskytuje poprvé kolem r. 1400. Spojeny v historii s rodem Kunášů z Machovic (3 tvrze) a knížat ze Schwarzenbergu. Z pamětihodností je zde panský dvůr z 19. století (místo nejmladší tvrze Vildštejna) a kaplička sv. Jana Nepomuckého z 1. poloviny 19. století. V okolí pak další dvě tvrziště - Staré Machovice (viz heslo) a Machovice (mladší - rozebráno na stavební materiál a definitivní konec pak znamenala těžba písku).
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 12.12. 2020
popis

Starší tvrz stávala 1,6 km jihozápadně od návesní kaple v Čejkovicích a 1,8 km východoseverovýchodně od středu vsi Jaronic, mezi silnicí Křenovice -Čejkovice a rybníky Motovidlo, Malý Moachovec, Vyšatov. Jádro tvrziště tvoří téměř pravidelný kruhový ostrůvek o průměru 20- 22m, který je obklopen vodním příkopem, širokým 17- 25m a na východní straně přechází do malého rybníčka. Na tvrzišti se nepodařilo nalézt datovatelný archeologický materiál. Na základě reliéfních stop nelze provést ani přesnější rekonstrukci původní zástavby. Jako pravděpodobnější, i vzhledem k předpokládané době vzniku, se jeví domněnka, že hlavní stavbu tvořila obytná věž; pokud by měla dřevěnou či hrázděnou konstrukci, vysvětlovalo by to absenci výraznějšího reliktu. V širokém předpolí tvrziště lze předpokládat lokalizaci zaniklé vesnice Machovice.

Kovář, Daniel: Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, Historicko-vlastivědný spolek v Českých Budějovicích, České Budějovice 2011; Jaroslav Špiroch (doplněno redakcí), 12.12. 2020

historie

V Machovicích existovaly ve vzájemné časové návaznosti dvě středověké tvrze - starší malé sídlo bylo někdy v 15. stol. opuštěno a poblíž vybudováno nové (viz heslo Machovice), výstavnější a rozměrnější. Z nejstaršího rodového sídla se dochovalo pěkné tvrziště, mladší tvrz prakticky podlehla zkáze. Obě tvrze vybudovali Kunášové z Machovic. Starší drobné šlechtické sídlo, tvrz, vzniklo někdy v průběhu 14. století (poprvé připomínáni zde v r. 1368 bratři Jan a Buzek z Machovic). Od r. 1450 vstupuje do historických pramenů Kunáš z Machovic, který byl později ve službách pánů z Rožmberka. V letech 1469-80 sloužil jako purkrabí na hradě Dívčí Kámen a není vyloučeno, že právě on opustil tuto starou tvrz a vystavěl poblíž nové sídlo.

Kovář, Daniel: Tvrze, hrady a zámky Českobudějovicka, Historicko-vlastivědný spolek v Českých Budějovicích, České Budějovice 2011; Jaroslav Špiroch (doplněno redakcí), 3.9. 2018

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Čejkovice

Místa v okolí

 Machovice
 Vildštejn
 Doubíčko
 Houžná
 Suchá
 dvůr Vondrov
 Čakovec
 kostel sv. Linharta
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 návesní kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Hluboká nad Vltavou
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Solní brána
 Rabenštejnská věž
 Puklicův dům
 Masné krámy
 biskupská rezidence
 Černá věž
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 špýchar s bránou
 Zlatý most
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Rodiny
 Holašovice - VPR
 kaplička Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Kluk
 Poříčí
 Orty
 kaplička Panny Marie
 Červený dvůr
 Boršov
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Kubatův pomník
 Sedlec
 boží muka
 Maškovec
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Víta
 Doubravice
 Chlum
 kostel Všech svatých
 Kamenný Újezd
 Dívčí Kámen
 kamenná boží muka
 Lustenek
 Třísov
 Poděhusy
 Libníč
 Třísovská lípa
 hradiště Záluží
 Karlův hrádek
 Plavnice
 archeopark Netolice
 nová radnice
 kostel sv. Václava
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 Štěkře
 Libív
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 kaple sv. Rozálie
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Bartochov
 Rábín
 Kuglvajt
 Kleť
 kostel sv. Martina
 Kratochvíle
 Lomec
 kamenný most
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Libějovice
 Libějovice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 2808
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama