Předměstský dvůr, sloužící jako šlechtické a později vrchnostenské sídlo. Pův. z 2. poloviny 14. stol., přestavěn v 19. stol. Reprezentativní část byla v patrovém severozápadním nároží. Zachovány klenuté prostory a v patře barokní a klasicistní štuky. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Obytná (reprezentativní část) od severovýchodu
© Jaroslav Špiroch 11/2020
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Předměstský dvůr se nachází 1800 m severoseverozápadně od historického jádra města.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 22.5. 2020
popis

Budovy Voříškova dvora obklopují obdélné nádvoří, pouze severovýchodní část již neexistuje. Zatímco hospodářské budovy jižní poloviny dvora jsou přízemní, severozápadní nároží zaujímá patrová obytná budova o dvou křídlech. Dnešní podoba je výsledkem přestaveb v 19. století. V severní polovině západního křídla se zachovaly starší zděné konstrukce. Téměř celá uvedená část dvora má v přízemí klenuté prostory (půdorysné anomálie svědčí o několika stavebních fázích). Na severní straně dvora najdeme bývalou černou kuchyni. V jižním křídle patrové části je čtveřice přízemních místností s valenými klenbami a jižně od nich větší prostor se šesti poli křížové klenby, sklenuté na dva kamenné hranolové sloupy (snad bývalé stáje). V některých místnostech prvního patra se dochovala barokní či klasicistní úprava stropů s oblými fabiony a vykrajovanými štukovými zrcadly. Tato část dvora sloužila jako reprezentativní byt majitelů ještě…  číst dále

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 22.5. 2020

historie

Ve 2. pol.14. století byl držitelem dvora měšťan Fewrhak, pak řezník Alblin. Pak měnil majitele a nejspíše ve dvacátých letech 16. století jej získal Jiří Robmháp ze Suché (Robmhápův dvůr). Za jeho syna Jana došlo pravděpodobně k rozšíření obytné části na pohodlné sídlo. Robmhápové drželi dvůr až do poč. 17. století, kdy jej držela rodina lékaře Dr. Filipa Fuchélia de Paus. Později se tu vystřídali další držitelé z řad budějovických měšťanů a poslední držitelé dvora rodina Voříškova (1872-1948), dala dvoru nynější název. Po znárodnění dvůr využíval státní statek a nyní je v soukromém držení.

Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 22.5. 2020

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

Místa v okolí

 kostel sv. Vojtěcha
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Masné krámy
 Solní brána
 Puklicův dům
 Černá věž
 biskupská rezidence
 Samson
 radnice
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Houžná
 Červený dvůr
 Doubíčko
 Orty
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 Staré Machovice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Lustenek
 Vildštejn
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Machovice
 dvůr Vondrov
 kamenná boží muka
 Hluboká nad Vltavou
 Doubravice
 Libníč
 Poříčí
 kaple Panny Marie
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Boršov
 návesní kaple
 kaplička Panny Marie
 Baba
 kaplička Panny Marie
 Suchá
 Hradec u Dobřejovic
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Habří
 Habří
 Čakovec
 Maškovec
 barokní kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Linharta
 Doudleby
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Plavnice
 kostel sv. Víta
 Zvíkov u Lišova
 Kluk
 kostel sv. Martina
 Provod, Prochod
 boží muka
 Karlův hrádek
 Bartochov
 Ledenice
 Dívčí Kámen
 hradiště Záluží
 Holašovice - VPR
 Třísov
 Komařice
 kontribuční sýpka
 Kubatův pomník
 Třísovská lípa
 kamenný most
 kostel sv. Jiří
 Římov
 Štěkře
 Trocnov
 Sedlec
 Chlum
 boží muka
 Ostrolovský Újezd
 Sedlo
 Újezdec
 pranýř
 radnice
 Švamberk
 Borovany
 kamenný most
 boží muka
 Kleť
 Dvorec
 ZOO Dvorec
Základní informace místa
ID místa: 14895
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.11.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama