Předměstský dvůr, sloužící jako šlechtické a později vrchnostenské sídlo. Pův. z 2. poloviny 14. stol., přestavěn v 19. stol. Reprezentativní část byla v patrovém severozápadním nároží. Zachovány klenuté prostory a v patře barokní a klasicistní štuky. Soukromý majetek.
Hlavní obrázek místa
Obytná (reprezentativní část) od severovýchodu
© Jaroslav Špiroch 11/2020
České Budějovice jsou krajské a statutární město, správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Nachází se v něm řada muzeí a historických památek a je výchozím bodem k výletům po celém kraji. Předměstský dvůr se nachází 1800 m severoseverozápadně od historického jádra města.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 22.5. 2020

  historie

  Ve 2. pol.14. století byl držitelem dvora měšťan Fewrhak, pak řezník Alblin. Pak měnil majitele a nejspíše ve dvacátých letech 16. století jej získal Jiří Robmháp ze Suché (Robmhápův dvůr). Za jeho syna Jana došlo pravděpodobně k rozšíření obytné části na pohodlné sídlo. Robmhápové drželi dvůr až do poč. 17. století, kdy jej držela rodina lékaře Dr. Filipa Fuchélia de Paus. Později se tu vystřídali

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 22.5. 2020

  popis

  Budovy Voříškova dvora obklopují obdélné nádvoří, pouze severovýchodní část již neexistuje. Zatímco hospodářské budovy jižní poloviny dvora jsou přízemní, severozápadní nároží zaujímá patrová obytná budova o dvou křídlech. Dnešní podoba je výsledkem přestaveb v 19. století. V severní polovině západního křídla se zachovaly starší zděné konstrukce. Téměř celá uvedená část dvora má v

  Tvrze,hrady a zámky Českobudějovicka,Hist.-vlast.spolek Č.B.,Daniel Kovář,2011; Jaroslav Špiroch, 22.5. 2020

  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), České Budějovice

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 14895
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 24.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama