Důl Pavel I. byl založen mezi Litvínovem a Loukou v roce 1894 a provozován byl až do roku 1930. Měl jednu těžní a jednu větrací jámu, které na povrchu doplňovala nezbytná technická zařízení, strojovna, kotelna apod. Do dnešní doby se zachovaly trosky.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2018
K rozhodnutí založit důl Pavel I. došlo roku 1887 v drážďanské investiční bance Greditanstalt für Industrie und Handel in Dresden, která na zakoupených důlních mírách severně od vsi Louka zadala vyměření a geologickému průzkumu firmě Julius Thielle z Oseka. Brzy po zřízení dolu jej drážďanská banka prodala se ziskem Německo-rakouské horní společnosti ve Vídni, z jejíhož vlastnictví se dostává do rukou Těžařstva lomských uhelných dolů (Gewerkschaft Brucher Kohlenwerke). Stavba budoucího dolu byla zahájena v roce 1894 a těžba již o rok později. Důlní pole se rozkládalo mezi Litvínovem a Loukou, severně od ochranného pilíře železniční tratě Podmokly (Děčín) - Chomutov a ve své době patřil důl k největším v revíru. Hnědé uhlí bylo těženo až z hloubky 266,991 m m pod zemským povrchem, jáma měla průměr 3,800 m a cihlová výztuž měla sílu 20 cm. Větrací jáma měla hloubku 223,115 m a průměr 3,1 m. Cihlová výztuž měla tloušťku 30 cm a jáma byla také osazena leznými žebříky. Důl byl na počátku 20. století vybaven elektrickými dopravníky, těžní věž byla vysoká 22 metrů a ovládal ji původně parní stroj, vyměněný roku 1923 za pohon stlačeným vzduchem. Ten byl roku 1926 nahrazen elektrickým těžním vrátkem. Vytěžené uhlí bylo na místě roztříděno a jeho výhřevnost se pohybovala od 4.882 kcal/kg do 5.600 kcal/kg . V roce 1907 koupila společnost nedaleký důl Eichler (Gukenack), který přejmenovala na Pavel II. Důl vedl závodní vedoucí (zachovala se jména pěti z nich), kteří měli k ruce jednoho důlního inženýra jako asistenta, čtyři úředníky a dva praktikanty. Samostatná existence dolu končí posledního dne měsíce dubna 1922, protože od 1. května byl připojen k dolu Pluto (XV. revír) v nedaleké Louce a také k dolu Pavel II. Samostatným se stal dne 20. 9. 1925, přičemž zmíněný XV. revír zůstal součástí dolu Pluto. Definitivního konce se pro vyuhlení dočkal důl…  číst dále
Prudký Martin podle http://litvinov.sator.eu/kategorie/okolni-obce/louka-u-litvinova/dul-pavel-i-v-louce, 12.1. 2019
Ústecký kraj,  Most  (MO), Horní Litvínov

Místa v okolí

 Einmannbunker
 stará radnice
 hřbitovní kaple
 Kolektivní dům
 socha Herkula
 nová radnice
 Sirné lázně
 Litvínov
 Střelnice
 důl Pluto II.
 Pilařský rybník
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 kostel sv. Mikuláše
 Rýzmburk
 milník
 Janov
 kostel sv. Kateřiny
 Vlčí hora
 kaple
 Loučná
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Jeřabina
 Matylda
 Duchcov
 židovský hřbitov
 boží muka
 evangelický kostel
 Most
 Most
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Špičák
 kaple sv. Anny
 Lniště
 Černý rybník
 kostel Vzkříšení
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Josefinina skála
 železniční most
 kaple sv. Anny
 Fláje
 kostel sv. Václava
 Jezeří
 vrchnostenský dvůr
 Ressl
 kostel sv. Jiří
 krematorium
 smírčí kříž
 kamenný most
 Lichtenwald
 Šibeník
 Zlatník
 Bílinská kyselka
 Zabrušany
 židovský hřbitov
 Dřevařský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 Košťany
 synagoga
 maloměstské domy
 nová radnice
 městské opevnění
 Bílina
 starší radnice
 vodojem
 pivovar
 Bílina
 Patokryje
 Starý Žeberk
 smírčí kříž
 Bořeň
 smírčí kříž
 Pohádkový les
 kaple sv. Huberta
 pomník Hanse Kudlicha
 Skalní okno
 Tuchlov
 Světec
 sloup s Pietou
 Georgensdorf
 kostel sv. Kateřiny
 Křemýž
 kostel sv. Kateřiny
 Hrobčice
 Nový Žeberk
 hotel Prince de Ligne
 Teplice
 dům Zlatý kříž
 radnice
 kostel sv. Havla
 Eduardova skála
 Maják
 kostel sv. Augustina
 Korozluky
 Škvárovník
 divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 Seumeho kaple
 synagoga
 nádražní budova
 Letná
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple sv. Ferdinanda
 kostel sv. Jakuba
 Žichov, Schichow
 Hetov
 Červený Hrádek
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 městské sklepy
 Chrámce
 kostel sv. Prokopa
 Kamencové jezero
 Hradištko
Základní informace místa
ID místa: 14063
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.1.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama