Renesanční tvrz z poč. 17. st., postavená Janem Horčicem z Prostého jako vdovské sídlo jeho manželky Kateřiny roz. Kokořovské. Tvrz sloužila do r. 1682, kdy se ves stala součástí panství Lnáře. Dochovány ozdobné štíty s pilastry, hlavicemi a čučky.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz od jihu
© Filip Matoušek 07/2006
Ves Pole s dochovanou renesanční tvrzí leží nedaleko (asi 7 km západně) od Blatné, v kraji plném lesů, rybníků a pěkných cest jako stvořených pro léto a prázdninové putování. Obcí prochází silnice č. 174 spojující Horažďovice a Lnáře, odkud můžete do Pole dojít i od vlakového nádraží (asi 3 km). Z památek v blízkém okolí velmi doporučuji tvrz a Nový zámek ve Lnářích nebo také velmi pěkně zachovalé tvrze v Kadově a Tchořovicích. Ve vsi je i známá hospůdka Na Statku, kde je možné se ubytovat v penzionu a kde se občas o víkendech odehrávají hudební koncerty či divadelní představení.
Filip Matoušek, 3.8. 2006
historie

Historie

Ves se objevuje v písemných zprávách jako majetek svatojiřského kláštera na Pražském hradě již roku 1228; přibližně o sto let později byla z klášterního zboží odprodána a vznikl zde zemanský statek. Ten se v letech 1465 -1577 stal součástí lnářského panství, poté byl ale znovu prodán a někdy před rokem 1595 jen nakonec odkoupil majitel nedalekých Bratronic Jan starší Horčice z Prostého, hetman prácheňského kraje. Právě Janovi staršímu je připisován vznik nového renesančního sídla v Poli, které nechal postavit zřejmě po roce 1603 (kdy bylo dokončeno jeho sídlo v Bratronicích) jako vdovské sídlo pro svou manželku Kateřinu rozenou z Kokořova, které zapsal i celou ves a polovinu sousedního Kadova. Roku 1682 se stal celý statek znovu a již natrvalo součástí tehdy černínského panství ve Lnářích a tvrz v Poli přestala být panským sídlem. Tvrz leží dnes uprostřed bývalého dvora a jako soukromý majetek není běžně…  číst dále

© L. Svoboda (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 3.8. 2006

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze
© J. Úlovec podle L. Svobody (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Pole

Místa v okolí

 Kadov
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Tchořovice
 Chanovice
 Lnáře
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Pětnice
 Záboří
 Řesanice
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 židovský hřbitov
 Bratronice
 parostrojní lihovar
 Blatná
 socha sv. Floriana
 kaple Božího hrobu
 Defurovy Lažany
 stará radnice
 kaplanka
 mariánský sloup
 Oselce
 Čekanice
 Životice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Podhůří
 Buzice
 Ženatý dub
 kostel sv. Jiljí
 Hrádek
 zámecký pivovar
 Pražská brána
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 Podbranský mlýn
 socha sv. Barbory
 radnice
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Škvořetice
 Starý Smolivec
 Hvožďany
 Sedlice
 kostel sv. Klimenta
 Střelské Hoštice
 Prácheň
 Dožice
 Křikava
 boží muka
 Hostišovice
 Žižkův most
 Uzeničky
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 děkanství
 kostel sv. Martina
 radnice
 mariánský sloup
 křížová cesta
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 židovský hřbitov
 Strašná skála
 Osek
 kaple sv. Markéty
 Draheničky
 Drahenice
 kostel sv. Václava
 Řepice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rabí
 Budětice
 Kbelnice
Základní informace místa
ID místa: 4483
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama