Hradiště z pozdní doby bronzové podkovovitého tvaru nad levým břehem Vltavy u Hluboké nad Vltavou. Hradiště patří do soustavy tří hradišť mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou (Litoradlice a Hradec u Dobřejovic). Sporadické nálezy na hradišti. Zachovány terénní náznaky, zvláště mohutné valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
letecký pohled
©J.John 2010
Hradiště Baba je přístupné po cyklistické stezce 7, EV7, Vltavská z Hluboké nad Vltavou směrem na Purkarec (Týn nad Vltavou) po levém břehu řeky Vltavy a červené turistické stezce, která jí převážně, až na úsek kolem hradiště, kopíruje.
Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014
popis

Z návrší nad skaliskem Baba byla k opevnění vybrána vrcholová plošina přiléhající na východě ke hraně srázu nad řekou. Z ostatních směrů vede k hradišti táhlý a mírný svah, který bylo zapotřebí chránit opevněním. Tvoří ho dva souběžné obloukovité valy, oddělené hlubokými příkopy, které se přimykají ke srázu nad Vltavou a dávají hradišti podkovovitý tvar (asi 2,5 ha). Vnější val (vysoký 6- 9m) je v blízkosti srázu na jižním okraji přerušen a lze zde předpokládat původní bránu. Vlastní akropoli tvoří plošina a mírně svažitý terén klesající k obvodu valu. Vnitřní konstrukce hradeb není dosud známa, starší popisy hradiště hovoří o výrazném zastoupení kamenů ve vnitřních partiích valu a o spálených dřevěných fortifikačních prvcích. Menší výzkumy prováděl na hradišti J. N. Woldřich na konci 19. stol. a B. Dubský v r. 1945. Dosud sporadické nálezy z opevněné plochy svědčí o vzniku hradiště v pozdní době bronzové.…  číst dále

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.aut.,nakl.Libri,2003, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 Hradec u Dobřejovic
 Hluboká nad Vltavou
 Karlův hrádek
 kaple sv. Rocha
 Ohrada
 ZOO Ohrada
 dvůr Vondrov
 kostel sv. Jiří
 Orty
 kostel sv. Václava
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 kostel sv. Vavřince
 kříž
 výklenková kaple
 návesní kaple
 kaple Svaté Rodiny
 Vildštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Houžná
 fara
 kamenná boží muka
 Kubatův pomník
 Libív
 kostel sv. Vavřince
 Libníč
 Litoradlice
 Býšov
 boží muka
 Suchá
 Radonice
 Machovice
 Staré Machovice
 Provod, Prochod
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kostel sv. Vojtěcha
 Doubíčko
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 Švamberk
 Rudolfov
 Rabenštejnská věž
 Purkmistrovský dům
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Víta
 solnice
 Masné krámy
 Puklicův dům
 Samson
 Hvozdno
 Černá věž
 radnice
 Solní brána
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 Lustenek
 zvonička
 vodárenská věž
 muzeum koněspřežky
 historická kovárna
 výklenková kaple
 Sedlec
 Vysoký hrádek
 boží muka
 výklenková kaple
 kaple
 vodojem
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Prokopa
 Hněvkovice
 fara
 návesní kaple
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kaple
 Bzí
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 Dolní Kněžeklady
 Červený dvůr
 Dolní Bukovsko
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Mikuláše
 Chvalešovice
 venkovská usedlost
 boží muka
 Žimutice
 Žimutice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 roubená stodola
 Radomilice
 kostel sv. Linharta
 Chvalešovice
 Čakovec
 návesní kaple
 Zvíkov u Lišova
 výklenková kaple
 kaple sv. Víta
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 11817
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama