Hradiště z pozdní doby bronzové podkovovitého tvaru nad levým břehem Vltavy u Hluboké nad Vltavou. Hradiště patří do soustavy tří hradišť mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou (Litoradlice a Hradec u Dobřejovic). Sporadické nálezy na hradišti. Zachovány terénní náznaky, zvláště mohutné valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
letecký pohled
©J.John 2010
Hradiště Baba je přístupné po cyklistické stezce 7, EV7, Vltavská z Hluboké nad Vltavou směrem na Purkarec (Týn nad Vltavou) po levém břehu řeky Vltavy a červené turistické stezce, která jí převážně, až na úsek kolem hradiště, kopíruje.
Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014
popis

Z návrší nad skaliskem Baba byla k opevnění vybrána vrcholová plošina přiléhající na východě ke hraně srázu nad řekou. Z ostatních směrů vede k hradišti táhlý a mírný svah, který bylo zapotřebí chránit opevněním. Tvoří ho dva souběžné obloukovité valy, oddělené hlubokými příkopy, které se přimykají ke srázu nad Vltavou a dávají hradišti podkovovitý tvar (asi 2,5 ha). Vnější val (vysoký 6- 9m) je v blízkosti srázu na jižním okraji přerušen a lze zde předpokládat původní bránu. Vlastní akropoli tvoří plošina a mírně svažitý terén klesající k obvodu valu. Vnitřní konstrukce hradeb není dosud známa, starší popisy hradiště hovoří o výrazném zastoupení kamenů ve vnitřních partiích valu a o spálených dřevěných fortifikačních prvcích. Menší výzkumy prováděl na hradišti J. N. Woldřich na konci 19. stol. a B. Dubský v r. 1945. Dosud sporadické nálezy z opevněné plochy svědčí o vzniku hradiště v pozdní době bronzové.…  číst dále

Encyklopedie hradišť v Čechách,kolekt.aut.,nakl.Libri,2003, Jaroslav Špiroch, 5.8. 2014

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 Hradec u Dobřejovic
 Hluboká nad Vltavou
 Karlův hrádek
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 dvůr Vondrov
 kostel sv. Jiří
 Orty
 boží muka
 boží muka
 kaple sv. Rozálie
 Vildštejn
 Houžná
 kamenná boží muka
 Kubatův pomník
 Libív
 kostel sv. Vavřince
 Libníč
 Litoradlice
 boží muka
 Býšov
 Suchá
 Radonice
 Machovice
 Staré Machovice
 Provod, Prochod
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 kostel sv. Vojtěcha
 Doubíčko
 židovský hřbitov
 Švamberk
 Rudolfov
 Rabenštejnská věž
 Přední vodní mlýn
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Masné krámy
 solnice
 Puklicův dům
 Samson
 Černá věž
 radnice
 Solní brána
 kostel sv. Rodiny
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 Lustenek
 vodárenská věž
 muzeum koněspřežky
 Sedlec
 Vysoký hrádek
 Hněvkovice
 kostel sv. Václava
 Bzí
 Dolní Kněžeklady
 Červený dvůr
 Dolní Bukovsko
 kostel sv. Mikuláše
 Chvalešovice
 Žimutice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Linharta
 Chvalešovice
 Čakovec
 návesní kaple
 Zvíkov u Lišova
 Habří
 Habří
 kostel sv. Víta
 Holašovice - VPR
Základní informace místa
ID místa: 11817
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama