ZOO byla založena r. 1937 (otevřena r. 1939) Dr. Adolfem Schwarzenbergem a jeho ženou v parku u loveckého zámečku Ohrada. Po 2. sv. válce byla zoo pod správou různých státních organizací dovedena téměř k zániku. Od r. 1971 nastalo pod novým vedením nové období rozvoje dnes velmi pěkné moderní ZOO.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2004
Zoologická zahrada leží necelé 3 km od zámku Hluboká nad Vltavou, na břehu Munického rybníka, v těsné blízkosti loveckého zámečku Ohrada. Zahrada se nachází na ploše 6 ha, ale jen 1,8 ha tvoří expoziční plochu. Na této ploše však najdete téměř 200 druhů živočichů.
31.12. 2004
historie

Zoologickou zahradu Ohrada založili r. 1937 majitelé zámku Hluboká Dr. Adolf Schwarzenberg a jeho žena kněžna Hilda v parku u loveckého zámečku Ohrada (v nevyužívaném zámečku již před tím veřejnosti zpřístupnili muzeum zaměřené na lesnictví a myslivost s přírodovědnými sbírkami). Výstavba zoo probíhala v letech 1937-1939, slavnostní otevření pro veřejnost se konalo dne 1.5.1939. Během 2. světové války byl provoz zoo přerušen a po válce zoo převzal stát. Osud zahrady byl nejistý až do r. 1971. Zoo byla v té době spravována společně s muzeem v zámečku Obora organizacemi, jejichž činnost většinou souvisela s myslivostí atp. a podmínky chovu zvířat nebyly uspokojivé. Dokonce se uvažovalo i o zrušení zoo. R. 1971 zoologickou zahradu převzal Jihočeský kraj, pod jehož vedením ze zoo vznikla příspěvková organizace Zoologická zahrada Ohrada. Zoo se modernizovala, zvýšil se počet chovaných druhů a zlepšila se její…  číst dále

http://cs.wikipedia.org , http://www.zoo-ohrada.cz, 29.10. 2011

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Hluboká nad Vltavou

Místa v okolí

 Ohrada
 dvůr Vondrov
 Hluboká nad Vltavou
 Vildštejn
 Houžná
 Orty
 Machovice
 Staré Machovice
 Doubíčko
 Suchá
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 Přední vodní mlýn
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Karlův hrádek
 Masné krámy
 Solní brána
 Černá věž
 biskupská rezidence
 židovský hřbitov
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 Kubatův pomník
 kamenná boží muka
 Libníč
 kostel sv. Jiří
 Rudolfov
 Purkmistrovský dům
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Rozálie
 Červený dvůr
 Sedlec
 Lustenek
 kostel sv. Linharta
 Čakovec
 Libív
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 návesní kaple
 boží muka
 kostel sv. Dismase
 Habří
 Habří
 kaplička sv. Anny
 dvůr Koroseky
 Dříteň
 Provod, Prochod
 Poříčí
 kostel sv. Víta
 Býšov
 kaple Panny Marie
 Doubravice
 kaplička Panny Marie
 Holašovice - VPR
 kaplička Panny Marie
 Litoradlice
 boží muka
 Boršov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Poděhusy
 Radonice
 Kluk
 Švamberk
 Zvíkov u Lišova
 Chvalešovice
 Chvalešovice
 Dolní Bukovsko
 Ledenice
Kontaktní informace
Zoologická zahrada Ohrada
373 41 Hluboká n/Vlt
Tel: +420 387 002 211
http://www.zoo-ohrada.cz/
info@zoo-ohrada.cz
Základní informace místa
ID místa: 2762
Typ místa: ZOO, akvarium
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama