Rozsáhle tvrziště v podobě pahorku, příkopu a valu (zahrady čp. 15., 16. a 17.), původně tvrz rytířů z Týna ze 14. stol. Od poč. 16. stol. v majetku Vorreiterů, od kterých ji rytíři z Týna vykoupili zpět. Od r. 1599 součástí majetku Šliků, tvrz poté opuštěna, v 18. stol. zpustlá, postupně zanikla.
Hlavní obrázek místa
Tvrzištní pahorek, příkop a jeho vnější val
Na zahradě domu č. p. 17
© Jan Boukal, 10/2012
Rodové sídlo rytířů z Týna (dnes součást Lomnice) vzniklo pravděpodobně již ve druhé polovině 14. století. V době kolem r. 1370 jsou v nothaftské lenní knize uváděni Elbel a Veitlein z Týna, k roku 1378 je pak zmíněn Konrád z Týna. Václav z Týna je r. 1408 jmenován jako svědek v kupní smlouvě loketských měšťanů, kteří získali od Jindřicha Reisengrünnera ves Rüditzgrün. Z mladší doby známe také Jana z Týna, který se rovněž vyskytuje ve svědečných řadách a je také mezi rytíři, uzavírajícími r. 1437 smlouvu s městem Kynšperkem. Tvrz samotná se v písemných pramenech zmiňuje až roku 1568. Nejvýznamnějším příslušníkem tohoto rodu byl bezesporu Kryštof z Týna (1453 - po r.1516). Ten byl ve věku osmnácti let vyhnán otcem Hildebrantem do světa a přes mnohé životní peripetie dosáhl hvězdné kariéry jako hejtman měst Terstu ...
Jan Boukal , zdroje : J. Úlovec: Tvrziště v obci Týn, okres Sokolov. Muzejní a vlastivědná práce 31, 1993, č. 3, s. 129-139, T. Karel - V. Knoll - L. Krčmář: Panská sídla západních Čech - Karlovarsko, České Budějovice 2009, 16.11. 2012

  popis

  Rozsáhlé tvrziště se rozkládá přes pozemky usedlostí čp. 15, 16 a 17 na severovýchodním okraji vsi nad Lomnickým potokem. Leží na kraji plochého návrší, které převyšuje okolní terén až o 10 m. Centrální plošina (cca 30 x 18 m) tvrze byla chráněna po obvodu příkopem (dodnes místy hlubokým až 3 m, šířka 4 - 7 m), který byl napájen vodou z Lomnického potoka. Příkop byl doplněn vnějším valem se

  E.H. podle Encyklopedie českých tvrzí 3., Jiří Úlovec a kol., Argo 2005; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., kolektiv autorů, Svoboda 1985, 24.1. 2013
  Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Týn

  Místa v okolí

   kostel sv. Jiljí
   Boučí
   Hartenberg
   radnice
   Jubilejní kašna
   mariánský sloup
   evangelický kostel
   statek Bernard
   Lipnice
   Sokolov
   Hard
   Těšovice
   Šibeniční vrch
   Jindřichovice
   Rusov
   Chlumek
   Chlumek
   Lítov
   Chlumek
   Šabina
   silniční most
   Favorit
   trojiční sloup
   kostel sv. Václava
   radnice
   Loket
   městské hradby
   Loket – MPR
   kaple sv. Anny
   Arnoltov
   kostel sv. Mikuláše
   Kostelní Bříza
   vysoká pec
   Kostelní Bříza
   Krudum
   Kaceřov
   židovský hřbitov
   Kager, Starý zámek
   Jeskynní vyhlídka
   Plikenštejn
   židovský hřbitov
   Kynšperk nad Ohří
   Nejdek
   Kamenný Dvůr
   kostel sv. Martina
   Nejdek
   Doubí
   Mostov
   Kraslice
   kostel sv. Jiří
   Děpoltovice
   Děpoltovice
   Tisovský vrch
   hornické muzeum
   kostel sv. Kateřiny
   Krásenský vrch
   židovský hřbitov
  Základní informace místa
  ID místa: 11014
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: terénní náznaky
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 20.11.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama