Kaple Nejsvětější Trojice, lidová stavba z r. 1840, zdobí rozlehlou náves Plástovic, snad nejmalebnější vsi tzv. Zbudovských Blat, která se pyšní mnoha objekty ve stylu "selského baroka", chráněnými v památkové rezervaci.
Hlavní obrázek místa
Kaple Nejsvětější Trojice v Plástovicích
© Jiří Špaček, 08/2009
Ves Plástovice je prvně zmiňována r. 1360 a byla vždy čistě zemědělská. Spolu se severněji ležícím Zbudovem tvoří střed tzv. Zbudovských Blat, oblasti s nepříliš úrodnými, kyselými a podmáčenými loukami, ale s krásnou a turisty obdivovanou lidovou architekturou ve stylu "selského baroka". Zejména kolem návsi tu najdeme výstavné statky s bohatě zdobenými štíty, stejně malebnou kovárnu a kapli. Na východním okraji vsi se dnes nachází ranč Patriot s chovem koní a jízdárnou. Plástovice nemají ani stovku obyvatel a jsou místní části obce Sedlec ležící v blízkém sousedství směrem na západ. Leží severně od hlavní silnice I/20 spojující České Budějovice s Plzní. Odbočka k nim se nachází mezi obcemi Pištín a Sedlec nedaleko rozlehlého rybníka Volešek (146 ha). Vsí neprocházejí žádné turisticky značené cesty, ale křižují se tu významné cyklotrasy. Jedna míří od Hluboké a Zlivi k západu do Netolic, druhá od Zbudova k jihu do oblasti rybníka Dehtář. Zajímavostí je, že se ve vsi odehrává děj proslulého románu Karla Klostermanna "Mlhy na Blatech" a že se tu narodil nejlepší český cyklista 20. století Jan Veselý (1923-2003).
Jiří Špaček , 28.3. 2015
historie

Ves Plástovice je od roku 1995 památkovou rezervací. Na její malebné návsi najdeme také poměrně rozměrnou kapli Nejsvětější Trojice. Je to čtvercová lidová stavba z roku 1840 s členěnými nárožími, která plně svým charakterem zapadá do okolní zástavby. Stejně jako ostatní stavby ve vsi, zejména chráněné statky blatského typu, je vzorně udržována.

Jiří Špaček (s využitím webové stránky obce Sedlec), 28.3. 2015

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Plástovice

Místa v okolí

 Sedlec
 Kubatův pomník
 kostel sv. Vavřince
 Suchá
 Poděhusy
 boží muka
 boží muka
 Rábín
 archeopark Netolice
 kostel sv. Václava
 nová radnice
 Vildštejn
 dvůr Vondrov
 kašna
 Netolice – MPZ
 Kudrnův dům
 Libív
 boží muka
 Machovice
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Lomec
 Staré Machovice
 Libějovice
 kostel sv. Linharta
 Kratochvíle
 Libějovice
 Hluboká nad Vltavou
 Chvalešovice
 Houžná
 Baba
 Doubíčko
 Holašovice - VPR
 kaple sv. Rozálie
 Čakovec
 Chvalešovice
 kostel sv. Martina
 Býšov
 Karlův hrádek
 kostel sv. Jiří
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 městské opevnění
 Hradec u Dobřejovic
 kostel sv. Víta
 Habří
 Habří
 návesní kaple
 Vysoký hrádek
 panský dům
 Orty
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Litoradlice
 Protivín
 Přední vodní mlýn
 židovský hřbitov
 Rabenštejnská věž
 solnice
 Solní brána
 Masné krámy
 Černá věž
 Puklicův dům
 biskupská rezidence
 Zlatý most
 kostel sv. Rodiny
 dvůr Koroseky
 kaplička sv. Anny
 židovský hřbitov
 špýchar s bránou
 kaple sv. Josefa
 Hněvkovice
 Kdanský dvůr
 Červený dvůr
 Skočice
 Dolní Kněžeklady
 Doubravice
 Žimutice
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Obecní úřad Sedlec
373 47 Sedlec u Českých Budějovic č. 48
Tel: 387 983 057
http://sedlec.eu
Základní informace místa
ID místa: 12083
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama