Klášter augustiniánů zal. r. 1455, postaven do konce 15.st. R. 1564 zrušen, poškozen 30-letou válkou, r. 1658 obnoven a opraven. V 18. st. upravován, definitivně zrušen r. 1785. Dochován kostel, karmelská kaple, rajský dvůr s ambity.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2014
U náměstí v Borovanech jihovýchodně od Českých Budějovic stojí komplex bývalého augustiniánského kláštera. Prohlídka s průvodcem vás zavede do ambitu s pozdně gotickým klenutím, kde bylo zřízeno lapidárium barokních soch z různých koutů jižních Čech. Dále navštívíte nevelký rajský dvůr, tzv. Škapulířovou kapli a kostel Navštívení Panny Marie. Od roku 2008 je součástí prohlídky také Klášterní muzeum s expozicí dějin kláštera a regionálního poutnictví.
Jiří Cukr, 23.7. 2006
historie

Klášter augustiniánských kanovníků založil v roce 1455 Petr z Lindy po smrti svého jediného syna. Jako první byl do roku 1464 postaven kostel, do konce století byly rožmberskou stavební hutí dokončeny další klášterní objekty. V letech 1559 – 1561 zde pracoval Jakub Krčín z Jelčan, ale již v roce 1564 došlo Vilémem z Rožmberka kvůli špatnému hospodaření ke zrušení kláštera. Augustiniáni se sem navrátili až v roce 1658. Tehdy muselo dojít k opravě kláštera vážně poškozeného třicetiletou válkou. V 18. století zde probíhaly další stavební aktivity hlavně zásluhou probošta Augusta Dubenského, který v čele kláštera stál 36 let. V roce 1729 byla barokizována kostelní věž a vzápětí i presbytář, roku 1747 byla postavena na starších základech kaple Panny Marie Karmelské (zvaná Škapulířová) a v letech 1765 – 1768 přibyla nová prelatura (později zámek). To už se však blížily josefínské reformy, kterými byl v roce 1785…  číst dále

Jiří Cukr, 23.7. 2006

otvíračka

Prohlídka kláštera probíhá v červenci a srpnu denně mimo pondělí vždy v 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 a 16:00 hodin (jindy po předchozím objednání na radnici). Vstupenky je třeba zakoupit v informačním středisku na radnici (na druhé straně náměstí). Vstupné: 20Kč a 10Kč.

23.7. 2006

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Půdorys místa

půdorys kláštera - současný stav
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Borovany

Místa v okolí

 Borovany
 pranýř
 radnice
 boží muka
 kamenný most
 boží muka
 Nový Dvůr
 Trocnov
 ZOO Dvorec
 Ostrolovský Újezd
 Újezdec
 Ledenice
 Trhové Sviny
 Buškův hamr
 kontribuční sýpka
 Komařice
 kostel sv. Václava
 Olešnice
 Sedlo
 Hrádek
 kostel sv. Martina
 Zvíkov u Lišova
 kaple sv. Barbory
 Doudleby
 Doudleby
 kostel sv. Vincence
 Čížkrajice
 Doubravice
 kamenný most
 Žumberk
 Římov
 Lustenek
 kostel sv. Víta
 Purkmistrovský dům
 Rudolfov
 Plavnice
 kostel sv. Václava
 Červený dvůr
 Kamenná věž
 kostel sv. Jiljí
 Velešín
 kaple Panny Marie
 Bartochov
 Slabošovka
 Kamenný Újezd
 kostel Všech svatých
 Svébohy
 židovský hřbitov
 Holkov
 kostel sv. Rodiny
 Zlatý most
 biskupská rezidence
 kostel sv. Václava
 pivovar
 Černá věž
 Třeboň
 Puklicův dům
 Masné krámy
 mariánský sloup
 radnice
 městské opevnění
 Solní brána
 kamenná boží muka
 mariánský sloup
 dům U koníčka
 Rabenštejnská věž
 Poříčí
 solnice
 Přední vodní mlýn
 Libníč
 radnice
 Nové Hrady
 kovárna
 Buquoyská rezidence
 Nové Hrady
 Cuknštejn
 Buquoyská hrobka
 vodárenská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Pořešín
 kaple sv. Víta
 Orty
Základní informace místa
ID místa: 4441
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama