Původně raně gotický kostel z konce 13. století, upravován v letech 1568 a 1635, barokně pak v 18. století. Jednolodní obdélný s třípatrovou věží se zvoničkou a pětiboce uzavřeným presbytářem. V roce 1993 odkryt cenný cyklus nástěnných maleb z poloviny 14. století v presbytáři. Památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
pohled na hlavní průčelí se vstupem od jihozápadu
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Ševětín, původně Šebětín (německy Schewetin) je městys v okrese České Budějovice, 16 km severovýchodně od krajského města. První zmínka pochází z roku 1356 v konfirmačních knihách pražské arcidiecéze. Z pamětihodností kromě zmíněného kostela je zde vedle stojící barokní fara, pomník obětem 1. a 2. světové války, socha sv. Jana Nepomuckého a na konci městyse směrem ke krajskému městu výklenková kaplička (viz samostatná hesla). Probíhá jím silnice II/603 a od roku 2019 západně od něj dálnice D3. Též jím prochází železniční trať č. 220 (České Budějovice-Praha) a cyklistické stezky č. 1057, 1060 a 1134.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 18.12. 2021
popis

Jednolodní obdélný orientovaný kostel s obdélným, pěti stranami osmiúhelníku zakončeným presbytářem; na jižním boku je dlouhá úzká obdélná sakristie. Mezi presbytářem a lodí stojí třípatrová hranolová věž se zvoničkou (původně středověká), s cibulovitou bání zakončenou makovicí s křížem. Loď s gotickým hrotitým profilovaným portálem a mladší předsíňkou stojí po severní straně. Okna byla původně gotická hrotitá; nyní jsou barokní, půlkruhově zakončená. Loď je kryta sedlovou střechou s taškami, nad ukončením presbytáře zkosená do valby. Zachovány jsou křížové žebrové klenby kněžiště a sakristie. Pozoruhodné jsou také dva vítězné oblouky, které vznikly jako nosná konstrukce pro zděnou hranolovou věž se zvoničkou. V sakristii byl v roce 1993 objeven cenný cyklus nástěnných maleb z poloviny 14. století. Zařízení tvoří barokní hlavní oltář z roku 1708; na kredenčním stolku skupina Kalvárie v dekorativním rámci z doby…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; UPČ3, kolekt., Academia1980; Jaroslav Špiroch., 18.12. 2021

historie

Ves je v pramenech uváděna od roku 1228, kdy byla majetkem svatojiřského kláštera v Praze. Kostel pochází z konce 13. století, prvně je doložen k roku 1356 v konfirmačních knihách pražské arcidiecéze. Z poloviny 14. století pochází cyklus nástěnných maleb (odkryt v roce 1993) a sakristie. Obnova kostela provedena roku 1568 a 1635. V 18. století byla mezi presbytářem a lodí upravena původně středověká zvonička na třípatrovou věž se zvoničkou a upraven tvar okenních otvorů. V roce 1817 dostal kostel novou dřevěnou podlahu. Kolem kostela býval hřbitov s ohradní zdí; nyní zrušený.

Památkový katalog NPÚ; UPČ3, kolekt., Academia1980; Jaroslav Špiroch., 18.12. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Ševětín

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Ševětín
Malé náměstí 8
373 63 Ševětín
R.D.Mgr. Josef Stolařík, farář - statutární zástupce sídelní farnosti
Tel: + 420 731402872
http://www.bcb.cz
Základní informace místa
ID místa: 16127
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama